Gandrīz 600 000 pusaudžu Amerikas Savienotajās Valstīs pagājušajā gadā lietoja atkarību izraisošas inhalējamas vielas, piemēram, dažādus ogļūdeņražus matu un nagu lakās, marķieros un krāsās, ziņo CNN.
Jauniešu atkarīgo vielu lietošana Amerikas Savienotajās Valstīs sasniedza maksimumu deviņdesmitajos gados un pēdējos gados samazinās, bet 2023. gadā bija vērojams pieaugums, salīdzinot ar 2022. gadu (564 tūkstoši pret 554 tūkstošiem). Datus par amerikāņiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem publicēja ASV Veselības ministrija par vielu lietošanu un garīgās veselības pakalpojumiem (SAMHSA).
Kā atzīmē CNN, paralēli tam jauniešu vidū pieaug saslimstība ar depresiju, trauksmi un citiem traucējumiem.
“Vairumā gadījumu šiem bērniem, kuri vēlas atslābināties vai pašārstēties, ir psihiska problēma,” kanālam sacīja Pitsburgas Universitātes profesors Entonijs Paizons.
TikTok veicinājis arī “hrominga”, kā to dēvē jauniešu vidū, popularitātes pieaugumu, piebilst CNN. Tajā bez ogļūdeņražiem par tendenci kļuvis slāpekļa oksīds, ko izmanto tā sauktajos smieklu gāzes balonos.
CNN atzīmē, ka sociālais tīkls tagad videomateriālus aizstāj ar mirkļbirku WhipTok (no angļu valodas slenga nosaukuma inhalējamām vielām – whippets) ar brīdinājumu ar saitēm uz psiholoģiskās palīdzības telefoniem.
Pediatre Reičela Kima, kas analizēja sākotnējos videoklipus par “hromingu”, atzīmēja , ka tiem izdevās savākt vairāk nekā 25 miljonus skatījumu, un marķieri bija vispopulārākie vielu ļaunprātīgas izmantošanas autoru vidū (34%).
Kāds kaitējums?
Pediatre Betija Čo intervijā CNN atzīmēja, ka “hrominga” īslaicīgā ietekme atgādina alkohola intoksikāciju. Paizons piebilst, ka tam var sekot vemšana, sirdsdarbības un elpošanas problēmas.
Atkarības no lakām un krāsām ilgtermiņa sekas var būt hroniskas iekšējo orgānu problēmas, tostarp nieres, aknas un smadzenes, atmiņas traucējumi un garīgi traucējumi, tostarp paranoja. Apvienotajā Karalistē un Austrālijā tika reģistrēti gadījumi, kad bērni, no kuriem jaunākais bija 11 gadus vecs, nomira pēc viena eksperimenta ar šādām vielām.
Ārsti ieteica vecākiem sekot līdzi vairākām pazīmēm, kas liecinātu, ka viņu bērns varētu slepeni kļūt par toksikomānu. Tie ietver regulāru deguna asiņošanu, kā arī čūlas pie mutes un deguna, ko var izraisīt ķīmisko vielu izraisīta sausa āda. Paizons brīdināja, ka bērni vēlāk varētu pievērsties smagākām narkotikām.
Čoja ieteica šādās situācijās mierīgi parunāt ar bērnu un mēģināt viņu atbalstīt. Viņa ieteica uzsvērt, ka vecāki ir gatavi palīdzēt bērnam “pašiem pieņemt drošus lēmumus”, vienlaikus skaidrojot šāda vaļasprieka patieso kaitējumu.