CIP direktors Viljams Bērnss svētdien telekanālā CBS runāja par to, kas, viņaprāt, virza Vladimira Putina notiekošo agresiju pret Ukrainu.
Pēc Bērnsa teiktā, Putins uzskata, ka “viņš var likt laikam strādāt savā labā, ka viņš var slaktēt ukraiņus, ka viņš var nogurdināt mūsu Eiropas sabiedrotos un, ka politiskais nogurums Rietumos agri vai vēlu iestāsies”.
“Pieredze rāda, ka Putins uzskata, ka mēs, amerikāņi, esam pakļauti uzmanības deficīta traucējumiem un ka galu galā, agrāk vai vēlāk, mēs pievērsīsim uzmanību kādai citai problēmai. Un tāpēc Putins daudzējādā ziņā, manuprāt, šodien uzskata, ka – jā, kādu laiku viņš nevarēs uzvarēt, bet tajā pašā laikā viņš nevar atļauties zaudēt. Tāda ir viņa pārliecība. Tā vietā, lai meklētu – vai nu atkāpšanās veidu, vai kādu izeju, kas būtu piemērota visiem, Putins izdarīja dubulto likmi. Bet tā jebkurā objektīvā mērogā joprojām ir stratēģiska neveiksme Krievijai, ”skaidroja CIP direktors.
Uz CBS raidījuma vadītājas Mārgaretas Brennanas jautājumu, vai Putins saprot, ka viņš vienkārši meta savus jaunos karavīrus gaļasmašīnā un kāda cena Krievijai jāmaksā, lai Putins mainītu savas domas, Viljams Bērnss atbildēja, ka “Putins nemaz nav sentimentāls. saistībā ar cilvēku upuriem un milzīgajiem zaudējumiem, ko viņa valsts cieš šī kara gaitā.
Kā uzsvēra Bērnss, “Putins joprojām ir ļoti augstprātīgs savos kara vērtējumos, un vissvarīgākais, ko var darīt, lai kliedētu šo augstprātību 2023. gada perspektīvā, ir sniegt visa veida materiālo un izlūkošanas atbalstu mūsu Ukrainas partneriem. lai tie atjaunotu impulsu kaujas laukā.
Bērnss sacīja, ka kā bijušais diplomāts vēlētos redzēt iespējas sarunām.
“Es nedomāju, ka krievi šodien nopietni raugās uz sarunām. Un, manuprāt, tikai progress kaujas laukā var uzlabot sarunu izredzes nākotnē. Bet tas būs ukraiņu lēmums,” sacīja Bērnss. “Tas ir ne tikai mūsu izlūkošanas kopienas, bet arī ASV valdības uzdevums sniegt visu iespējamo atbalstu ukraiņiem, lai viņi varētu nostiprināt savas pozīcijas kaujas laukā un galu galā arī pie sarunu galda.”
Uz jautājumu, kurā brīdī Putins, kurš tagad kontrolē 18% Ukrainas, varētu saprast, ka nevar to uzvarēt, Bērnss atbildēja, ka “Putins tagad ir pārāk pārliecināts par savām spējām nomocīt Ukrainu, sagraut to, un viss liecina, ka viņš tagad ir apņēmības pilns darīt tieši to.” Bet, pēc Bērnsa teiktā, “Putinam kādā brīdī būs jāsaskaras ar pieaugošajām izmaksām un spiedienu. Karavīri no Krievijas nabadzīgākajiem nostūriem atgriežas mājās zārkos, daudzi iesaucamie, kuri tiek izmesti kā lielgabalu gaļa uz fronti… ir no Dagestānas un Burjatijas, Krievijas nabadzīgākajiem reģioniem. Krievijai ir arī kumulatīvs ekonomiskais kaitējums. Un milzīgs kaitējums Krievijas reputācijai. Tas, kas šobrīd notiek, nav laba reklāma Krievijas ieroču tirdzniecībai. Tātad laika gaitā visi šie faktori pārklājas. Bet šodien, godīgi sakot, Putins ir diezgan apņēmīgs cīnīties tālāk.
Komentējot ķīniešu attieksmi pret karu Ukrainā, CIP direktors uzsvēra, ka Ķīnas līderis Sji Dzjiņpins ir rūpīgi sekojis šī kara gaitai, un, pēc Bērnsa teiktā, “daudzos veidos redzētais viņu satraucis un noskaidrojis redzējumu”.
Par iespēju Ķīnai piegādāt Krievijai nāvējošus ieročus Bērnss sacīja, ka CIP to rūpīgi uzrauga.
“Es domāju, ka Ķīna ļoti rūpīgi izsver šo jautājumu. Bet mēs noteikti esam ārkārtīgi skaidri norādījuši, cik nopietnas ir sekas mūsu attiecībām un Ķīnas attiecībām ar mūsu Eiropas sabiedrotajiem,” sacīja Bērnss. “Mēs esam sākuši saņemt izlūkdatus, kas liecina, ka Ķīna apsver iespēju nodrošināt nāvējošus ieročus. Tas nenozīmē, ka viņi jau ir pieņēmuši galīgo lēmumu par šo… bet ir skaidrs, ka mēs to uztveram ļoti nopietni un ļoti uzmanīgi to vērojam.