Pētījumi liecina, ka ikviens cilvēks var sapņot lielāko daļu nakts. Bet ne visi tos atceras no rīta. Kāpēc tas notiek, nav zināms. Taču zinātnieki uzskata, ka ir svarīgi to noskaidrot, lai labāk izprastu miega būtību un tā nozīmi mūsu intelektam. Jauns pētījums, kurā piedalījās brīvprātīgie, atklāja, kuriem cilvēkiem ir vislabākā sapņu atmiņa.
Spēja atcerēties sapņus izpaužas ļoti dažādos cilvēkos un dažādos apstākļos, taču zinātnieki joprojām cenšas atrast kopsaucēju. Ir pētījumi, kas liecina, ka tie, kas principā interesējas par sapņiem, snaudulīgiem un nemierīgiem cilvēkiem, īpasi sievietēm, ir lielāka iespēja atcerēties savus sapņus no rīta. Ir arī atzīmēts, ka jauniešiem šajā jomā padodas labāk. Tomēr par šo tēmu ir ļoti maz pētījumu. Lietu sarežģī atmiņas īpatnības, kas miega laikā mainās. Bieži vien cilvēks atceras sapni, bet nevar atcerēties detaļas. Šo parādību sauc par “balto miegu”. Vai arī viņš atceras pēc pamošanās un uzreiz aizmirst, ja viņš to nav pierakstījis.
Zinātnieki no Kamerīnas universitātes un Lietišķo pētījumu skolas Lukā (Itālija) veica eksperimentu, iesaistot 204 veselus brīvprātīgos vecumā no 18 līdz 70 gadiem. Visiem viņi valkāja aktigrāfus (fiziskās aktivitātes mērīšanas ierīces), 42 no viņiem bija arī portatīvie elektroencefalogrāfi.
Dalībnieki aizpildīja anketas ar jautājumiem par viņu attieksmi pret sapņiem, miega kvalitāti, trauksmes līmeni un daudz ko citu. Katru rītu viņi ierakstīja sapņu ziņojumus 15 dienas. Pēc tam dati tika klasificēti pēc atmiņas veida un analizēti pēc dažādiem parametriem, tostarp vecuma un dzimuma. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā Communications Psychology
Analīze apstiprināja iepriekš zināmo faktu, ka cilvēki, kas interesējas par sapņiem, kā arī sapņotāji, savus sapņus atcerējās biežāk. Miega struktūrai ir nozīmīga loma: jo garākas viegla miega epizodes un īsāks dziļš miegs, jo lielāka iespēja atcerēties sapni.
Tas, kas netika apstiprināts, bija dzimuma un vecuma ietekme. Tomēr, apvienojot tos ar citiem faktoriem, radās korelācijas. Tādējādi sievietes, kuras interesēja sapņi, labāk atcerējās savus sapņus. Bet gados vecākiem cilvēkiem rezultāts bija sliktāks pēc viegla miega, kas netieši liecināja par ar vecumu saistītām atmiņas izmaiņām.
Pētījuma autori atzīmēja, ka interese par sapņiem, lai gan tas ir visredzamākais sapņu atsaukšanas prognozētājs, nesniedza atbildi uz jautājumu, kāpēc. Varbūt šādi cilvēki intereses dēļ vairāk sliecas rakstīt sapņu dienasgrāmatu, vai, gluži pretēji, viņu sapņi ir tik neaizmirstami, ka viņiem ir radusies interese. Jebkurā gadījumā rezultāti parādīja, ka sapņu atmiņa nav nejauša, bet atspoguļo personīgās izvēles, kognitīvās iezīmes un miega parametru mainīgumu.