Atstāstot kādu notikumu, jūs varat detalizēti pavēstīt, kā izskatījās piedzīvotais, kādas bija skaņas, jūsu ķermeniskās, taktilās sajūtas, un cilvēki jūs droši vien sapratīs visai precīzi. Bet viena no maņām ir dziļi personiska – tā ir oža.
Dzīvnieku pasaulē ožai ir ļoti svarīga loma informācijas apmaiņā, piemēram, par vecumu, dzimumu, sociālo stāvokli, bara vai sugas piederību, briesmām, aizsardzību, apsveikumu, uzmanības meklējumiem, pakļaušanos, reproduktivitāti, padošanos, sāpēm, arī teritorijas identificēšanu. Ko ar savu degunu var uztvert cilvēks? Arī diezgan daudz.
Ne velti pastāv tādi jēdzieni, kā sievietes smarža, vīrieša smarža, vecuma smaka. Jūsu deguns var precīzi liecināt par blakus stāvošā cilvēka higiēnas paradumiem. Tiesa, viņš var būt vienīgo reizi mēnesī nomazgājies un tā nomaskējis savu netīreļa būtību. Toties tracinošs muskuss uzbudinājuma vai orgasma brīdī (dažiem cilvēkiem tā ir!) nu nekādi nav noslēpjams. Un jums uzreiz būs skaidrs, ka…
Smaržas zemapziņā rada vienīgo un neatkārtojamo iespaidu par cilvēku. Dažkārt kāda intīma savienība izjūk tieši tādēļ, ka viens partneris nevar paciest otra miesas smaržu, – un varbūt viņš pats to nemaz neapzinās. Jau 3-5 gadu vecumā pieķeršanos mātei vai tēvam lielā mērā nosaka smarža. Cilvēks izmanto ožu tūlīt pēc dzimšanas un ir no tās arī atkarīgs. Jau 6-10 dienā jaundzimušais atšķir savas mātes krūts smaržu no svešas.
Smaržu atmiņas vai asociācijas veidojas, smaržas klātbūtnei sakrītot ar nozīmīgu, neaizmirstamu dzīves mirkli. Ja smaržu asociācijas vienreiz ir izveidojušās, tās no atmiņas nav iznīdējamas, kaut arī šķiet, ka pats gadījums ir sen aizmirsts. Ne redzes, ne dzirdes atmiņa nav tik ilga kā ožas atmiņa. Piemēram, indiāņi, lai varētu precīzāk atsaukt prātā kādu nozīmīgu dzīves brīdi, mēdza veidot “smaržu pierakstus” – aromātisku priekšmetu komplektu, kas saistās ar attiecīgo notikumu; tur varēja būt, piemēram, tūjas zariņš, piparmētra, kaltētas ogas, kažokādas strēmelīte… Smaržām piemīt prātu stimulējošs un koriģējošs efekts, jo ožas projekcijas mūsu nervu sistēmā ir saistītas ar emociju modulācijām.
No visām sajūtām, izņemot sāpes, tieši oža un garša rada visvairāk emocionālu reakciju. Arī smaržas kvalitāte ir pārdzīvojums, specifisks un īpaši nozīmīgs cilvēkam, bet sajūtu patiesumu nevar analizēt loģiski, šeit beidzas racionālisma robeža. Pēc ožas receptoru kairināšanas cilvēkiem var reģistrēt dažādas nekontrolētas reakcijas – mainās elpošanas frekvence, sviedru dziedzeru sekrēcija, acs zīlītes platums un parādās pat reibums. Var būt kāda smarža, kas padara jūs niknu, tramīgu, laimīgu vai koncentrētu. Iespējams, jūs, tāpat kā pelēnu Disneja multenē siera aromāts, var hipnotiski fascinēt, piemēram, ananasu smarža, jo tos ģimenei vienu vienīgu reizi padomiskajā bērnībā ir veselu maisu atnesis mīļais tētis.
Vai arī pirmo reizi jaunajā dzīvoklī kā mājās sāksiet justies tad, kad izcepsiet tur tādu pašu ābolmaizi, kādu visus jūsu skolas gadus sestdienās un svētkos ir cepusi mamma. Ja jums ir iesnas, tad šī emocionālā iedarbība tiek krietni vājināta. Bet to, kāda nelaime ir ožas nerva bojājums, laikam var izprast tikai tie, kas paši to piedzīvojuši.
Personām ar ožas zudumu vai tās traucējumiem iet secen daudzas dzīves baudas – izsmalcināti vīni šķiet kā nostāvējies ūdens, dārgām smaržām vienkārši nav smaržas. Viņi ir pakļauti riskam, jo nejūt eksplozīvu gāzu, dūmu un bojāta uztura smaku. Attieksme pret rūpnieciski ražotām smaržām mēdz būt ļoti dažāda: kādu var kaitināt, ka sieviete smaržo tāpat kā desmitiem citu dāmu, bet ir dzirdēti arī vārdi: “Tik jauka meitene! Tikai… kāpēc nelieto smaržas?” Nu, iespējams, tāpēc, ka nevēlas nomākt savu personisko, dabisko smaržu, ko, piemēram, smēķētāji gan varētu arī nebūt spējīgi vairs sajust…
Bet ar rūpnieciskajiem ražojumiem gan ir viens risks: varbūt vīrieti, par kuru interesējaties, ir neglīti un ļauni piekrāpusi un pametusi sieviete, kura lietoja tieši tās pašas smaržas, ko pašlaik jūs…
Iedvesmojies pati un iesaki draugiem!