Kā tās pareizi pagatavot – kādam jābūt dzeltenumam un kādam baltumam? Kā uzglabāt Lieldienu olas, lai tās būtu drošībā? Ko darīt, lai brīvdienās nepārēstos? Uz šiem jautājumiem Lietuvas medijam Delfi atbildēja Viļņas Universitātes Medicīnas fakultātes profesors Rimantas Stukas.
Profesors Stukas pastāstīja, ka mūsu laikos olas ir reabilitētas, tādēļ, ja cilvēks pareizi ēd, ja viņš ir vesels, ja viņam nav slikta uztura izraisītu slimību, tad viena ola dienā ļaunumu nenodarīs.
Viņš piebilda, ka cilvēks, kurš ēd pareizi, var apēst līdz 9 olām nedēļā. “Dažreiz vīrietis pēc vienas olas apēšanas nesaņem pietiekami daudz. Tāpēc vienlaikus var ēst 2-3 olas. Bet jums nevajadzētu ēst vairāk par 9 nedēļām.
Bet cilvēkiem, kuriem ir augsts holesterīna līmenis, ir liekais svars vai slikta uztura izraisītas slimības, olas jāēd retāk.
Stukas atgādināja arī Pasaules Veselības organizācijas ieteikumu: visnoderīgākā olas sastāvdaļa ir olbaltumviela.
“Ola satur visas mums nepieciešamās vielas,” sacīja profesors.
Pēc profesora domām, ola ir jāvāra, lai baltums būtu pilnībā izvārījies un dzeltenums paliktu šķidrs.
Protams, ir ēdieni, kuros izmanto cieti vārītas olas. Šajā gadījumā ir svarīgi olas nepārvārīt. Ja olu vārīsiet 15 minūtes vai ilgāk, tās uzturvērtība samazināsies.
Krāsotas olas nevar atstāt uz galda visu dienu. Profesors pastāstīja, ka olas uz galda istabas temperatūrā nedrīkst turēt ilgāk par 2-3 stundām, tad tās jāliek ledusskapī. Ja olas ir pārsprāgušas, tās var uzglabāt ledusskapī ne ilgāk kā divas līdz trīs dienas.
Profesors sacīja, ka nav labi olām bieži mainīt uzglabāšanas temperatūru – vai nu izņemt no ledusskapja, vai likt atpakaļ.
“Lieciet uz galda tik daudz olu, cik plānojat vienlaikus apēst, pārējās neņemiet ārā no ledusskapja.”
Lai izvairītos no pārēšanās, profesors iesaka ievērot mērenību.
“Olas bieži ēd ar majonēzi, tās pievieno salātiem, kuros ir arī majonēze. Olas ēd ar siļķi, kas ir trekna. Tāpēc svarīga ir mērenība, jābauda ēdiens. Ja kuņģī vienlaikus nonāk daudz sātīgas barības, pie kā organisms nav pieradis, enzīmi var netikt ar to galā, var veidoties veselības problēmas. Tāpēc ir svarīgi ēst ar mēru.
Katru dienu ir jāievēro veselīga uztura princips,” sacīja profesors Stukas.