Apvienotās Karalistes transportlīdzekļu drošības pārbaužu (obligātās tehniskās apskates) ieraksti liecina, ka elektriskā transportlīdzekļa vidējais kalpošanas laiks ir 18 gadi, un uzticamība joprojām ievērojami uzlabojas gadu no gada. Pētījums publicēts žurnālā Nature
Jauns Birmingemas Universitātes, Sandjego Universitātes (ASV) un Bernes Universitātes (Šveice) pētījums liecina, ka elektromobiļi dzīves ilguma ziņā diez vai ir zemāki par benzīna un dīzeļa transportlīdzekļiem. Gandrīz 300 miljonu datu kopu analīze no Lielbritānijas Transporta departamenta liecina, ka elektromobiļi, kuru vidējais kalpošanas laiks ir 18,4 gadi, kalpo gandrīz tikpat ilgi kā benzīna automašīnas (18,7 gadi) un ievērojami ilgāk nekā dīzeļdzinēji (16,8 gadi).
Tika pārbaudīti 29,8 miljoni transportlīdzekļu. Vidējais EV savas dzīves laikā nobrauc 200 000 kilometru, pārsniedzot 187 000 km, ko nobrauca benzīna kolēģi, bet nesasniedzot 257 000 km, ko vidēji sasniedz dīzeļdzinēji
Pētnieki izvērtēja Apvienotās Karalistes obligātās tehniskās apskates (MOT) datus no 2005. līdz 2022. gadam, lai noskaidrotu, kad automašīnas tika nodotas metāllūžņos un kāda veida piedziņa tām bija. Elektriskajiem automobiļiem sākotnēji bija grūti tikt līdzi benzīna un dīzeļa automobiļiem. Taču, ieviešot jaunus modeļus, uzticamība strauji pieauga.
Īpaši pārsteidzoši ir tas, ka ar katru elektromobiļa modeļa ražošanas gadu kļūmes iespējamība samazinājās par 12 procentiem – tas ir vairāk nekā divas reizes vairāk nekā benzīna automašīnām (6,7 procenti) un vairāk nekā sešas reizes vairāk nekā dīzeļdzinēja automašīnām (1,9 procenti).
Vēl viena priekšrocība: elektromobiļiem ir ievērojami zemākas uzturēšanas izmaksas. Ar aptuveni 0,06 USD par jūdzi (atbilst aptuveni 0,036 eiro par km) tie ir ievērojami lētāki nekā benzīna un dīzeļdegvielas transportlīdzekļi (attiecīgi 0,10 $ un 0,062 eiro).
Tehnoloģiskais progress un vides līdzsvars
Roberts Eliots, Birmingemas Universitātes profesors, ir pārliecināts: “Elektriskās automašīnas nav tikai alternatīva iekšdedzes dzinējiem, tās daudzējādā ziņā tās pārspēj.” Vēl pirms dažiem gadiem elektriskie automobiļi tika uzskatīti par nenobriedušiem un tiem bija tendence uz kļūdām. Bet tehnoloģija ir strauji uzlabojusies.
Eliots uzsver, ka elektromobiļi ne tikai sniedz ievērojamus ieguvumus videi, bet arī ilgtermiņā uzlabo to oglekļa pēdas nospiedumu, jo atjaunojamās enerģijas īpatsvars Eiropā nepārtraukti pieaug. “Neskatoties uz sākotnēji augstākajām emisijām ražošanas laikā, ilgmūžīgs elektriskais transportlīdzeklis var ātri kompensēt tā oglekļa pēdas nospiedumu,” saka Eliots. Tas padara elektromobiļus par ilgtspējīgāku risinājumu ilgtermiņā.
Kā panākt, lai jūsu elektromobilis kalpotu ilgāk: pieci vienkārši padomi
– Izvairieties no ekstremālām temperatūrām: karstums un aukstums ir kaitīgi akumulatoram. Vasarā vislabāk novietot automašīnu ēnā, ziemā izmantot garāžu.
– Ātra uzlāde tikai ārkārtas gadījumos: ātra uzlāde noslogo akumulatoru un ātrāk noveco. Labāk: ielādējiet lēnām, ja laiks atļauj.
– Ne vienmēr uzlādējiet to pilnībā: akumulators darbojas ilgāk, ja uzlādes līmenis parasti ir no 30 līdz 80 procentiem. Izvairieties no dziļas izlādes un pastāvīgi augsta uzlādes līmeņa.
– Izvairieties no ilgstošiem dīkstāves periodiem ar augstu uzlādes līmeni: ja neplānojat izmantot savu elektromobili ilgu laiku, novietojiet to ar aptuveni 50 procentu uzlādi — tas pasargās akumulatoru.
– Uzlādējiet pirms braukšanas: ja akumulators tiek uzlādēts tieši pirms braukšanas, tam būs maiga darba temperatūra. Turklāt akumulatora ķīmija ir atvieglota.