Varas iestādes negaidīja tik bargas sankcijas – un tagad viņi nezina, ko darīt. Bet amatpersonas baidās atkāpties: “Tas ir līdzvērtīgs bēgšanai, un par bēgšanu viņi var tikt nošauti” tā saka Krievijā aizliegtā portāla Medūza avoti
Karš Ukrainā turpinās jau divas nedēļas. Krievijas karaspēks turpina apšaudīt pilsētas un mēģina pārvietoties iekšzemē, bet Ukraina veiksmīgi notur līniju. Rietumi (un ne tikai tie) tikmēr turpina ieviest jaunus ierobežojumus, kas skar Krievijas ekonomiku – Krievija tiek dēvēta par pasaules līderi noteikto sankciju apmēra ziņā. Tajā pašā laikā starptautiskais bizness masveidā atstāj Krieviju. Meduza runāja ar saviem avotiem, lai noskaidrotu, vai varas iestādes ir gatavas šādam scenārijam.
Pēc Medūzas informācijas avotiem, aptuveni ceturtā daļa augstu amatpersonu un valsts korporāciju darbinieku pēc kara sākuma domāja par atkāpšanos. Tie galvenokārt ir “cilvēki, kuri ir uzņēmīgi un pārzina progresīvu vadības un biznesa praksi”, norāda Meduza sarunu biedri, kas ir tuvu prezidenta administrācijai un valdībai.
Tomēr kopš iebrukuma sākuma nav bijis nevienas skaļas atlaišanas. Valdībai tuvu stāvošs Meduzas avots to skaidro šādi: «Atkāpšanās no amata tagad tiek pielīdzināta bēgšanai. Un, ja tu aizbēgsi, tevi nošaus.
Prezidenta administrācijai un valdībai pietuvināti Meduza avoti uzsver, ka daudzas augstas amatpersonas un valsts uzņēmumu darbinieki nav zinājuši par plāniem veikt pilna mēroga uzbrukumu Ukrainai un, protams, nav gaidījuši tik bargas sankcijas no Rietumiem.
“Neviens to negaidīja. Bija vingrinājumi stresa scenārijos, bet ne šādā stresa līmenī. Aprēķins bija par salīdzinoši maigām sankcijām,” stāsta viens no valdībai pietuvinātajiem sarunu biedriem.
Pēc viņa teiktā, līdz 24.februārim, pat neskatoties uz jau esošajām sankcijām, amatpersonas un valsts uzņēmumu vadītāji varētu sasniegt taustāmus rezultātus savās jomās. “Ikviens varēja parādīt savas profesionālās īpašības gan valstī, gan ārpus tās. Ja vien, protams, viņi to nevēlējās darīt… [Rosņeftj vadītājs Igors] Sečinam būtībā ir vienalga, vai viņa uzņēmums ir progresīvs vai nē. Un [šeit ir Sberbank German vadītājs] Grefs lepojas ar saviem panākumiem: viņam ir attīstīta banka pēc pasaules standartiem. [Sergejs] Sobjaņins nopietni padarīja Maskavu par vienu no pasaules galvaspilsētām,” saka kāds federālajam kabinetam tuvu stāvošs avots.
Rezultātā, saskaņā ar Meduza avotiem, visvairāk neapmierināti šobrīd ir tie, kuri strādāja, lai panāktu rezultātu. “Tagad neviens nevarēs uzrādīt nekādus acīmredzamus sasniegumus pat valsts iekšienē. Par ārpasauli viss ir skaidrs. Dzīve joprojām kļūs sliktāka un sliktāka, ”saka viens no sarunu biedriem.
Uz šī fona tiek iesaldētas arī gandrīz visas nozīmīgākās personāla iecelšanas vai pārcelšanas — tas attiecas gan uz federālajiem, gan gubernatora amatiem. Kāds valdībai pietuvināts sarunu biedrs Kremļa personāla lēmumu pašreizējo ideoloģiju raksturo šādi: “Galvenais, lai katrs būtu savās vietās, tagad nav laiks svārstīties.” Pēc viņa teiktā, tagad ir iespējams mainīt stabus tikai horizontāli, bet ne vertikāli.
Tajā pašā laikā, pēc viena no Medūzas sarunu biedriem, jau 2022.gada sākumā tika plānota “liela pārkārtojumu pakete”, tajā skaitā ministru amati. Piemēram, tika apspriesta bijušā Vladimira Putina miesassarga un Tulas apgabala gubernatora Alekseja Djumina iecelšana ārkārtas situāciju ministra amatā. Ministrijas vadītāja amats paliek vakants pēc ministra Jevgeņija Ziničeva (kurš strādāja arī par Putina miesassargu) nāves 2021.gadā. Ārkārtas situāciju ministriju joprojām ministra pienākumu izpildītāja statusā vada bijušais Ziničeva vietnieks Aleksandrs Čuprijans.
Pārkārtojumi tika apspriesti arī iekšpolitiskajā blokā prezidenta administrācijas vadītāja pirmā vietnieka Sergeja Kirijenko vadībā. Taču jau pēc kara uzliesmojuma, 2022. gada februāra beigās, viens no polittehnologiem, kas sadarbojās ar Kremli, Medūzai sacīja, ka “nav pieprasījuma tehnokrātiskas pieejas politikai”, ko pats Kirijenko atzina: “Tagad ir laiks citiem cilvēkiem — ultrapatriotiskiem tehnologiem vai politologiem.