Daudzi cilvēki zina šo sajūtu, kad aizmigšanas laikā jūsu ķermenis bez redzama iemesla sāk raustīties un rodas krišanas sajūta. Šī parādība ir pazīstama kā hipnagoģiskais rāviens, un zinātnieki ir mēģinājuši izskaidrot, kāpēc tā notiek, raksta IFLScience.
Hipnagoģiskie raustījumi ir piespiedu muskuļu kontrakcijas, kas rodas, kad cilvēks aizmieg. Šīs muskuļu kontrakcijas var notikt visā ķermenī, bet visbiežāk tās lokalizējas rokās un kājās.
Tas ir tik bieži, ka daži aprēķini liecina, ka līdz 80% cilvēku to ir piedzīvojuši. Turklāt daudzi cilvēki ziņo, ka kopā ar raustīšanu viņi jūt kritiena sajūtu, redz spilgtu gaismu vai dzird skaļas skaņas.
Lai gan šādi raustījumi aizmigšanas laikā ir ļoti izplatīti, zinātnieki joprojām nezina, kāpēc tie notiek. Dažas teorijas liecina, ka stress, trauksme un pārmērīga vai novēlota stimulantu, piemēram, kofeīna vai nikotīna, lietošana var izraisīt raustīšanās. Arī miega trūkumam var būt tāda pati ietekme. Starp citiem iemesliem parasti tiek minēta mūsu pašu smadzeņu spēle. Kad cilvēka muskuļi iemigšanas laikā atslābinās, smadzenes to kļūdaini interpretē kā kritienu, un, reaģējot uz to, muskuļi strauji saraujas.
Hipnagoģiskā raustīšanās netiek uzskatīta par bīstamu, tāpēc to nevar ārstēt. Bet, ja šāda ķermeņa reakcija traucē miegu, jums jākonsultējas ar speciālistu, lai novērstu trauksmes cēloņus.