Kārdinoši darījumi un paradīzes attēli bieži vien ir tieši izmaksu slazdi, rezervējot atvaļinājumu. Jo īpaši tiek ietekmēta viena vecuma grupa – un pārsteidzoši bieži.
Atvaļinājuma rezervēšana nekad nav bijusi tik vienkārša – un tik bīstama: arvien vairāk jauniešu, rezervējot tiešsaistē, nonāk krāpnieku varā. Nesenais kiberdrošības uzņēmuma McAfee pētījums parāda satraucošus skaitļus. Pētījumā teikts, ka Z paaudze, t.i., jauni pieaugušie vecumā no 18 līdz 24 gadiem, īpaši var kļūt par upuriem viltotiem ceļojumu piedāvājumiem.
Rezultāti nāk no pētījumu sērijas “Droša ceļošana 2025” ceturtās daļas. McAfee aptaujāja vairāk nekā 7000 cilvēku visā pasaulē. Pats svarīgākais secinājums: jo jaunāki ceļotāji, jo lielāks risks iekrist krāpnieku slazdā.
Sapņu pludmales, kas nekad nav bijušas
Tie, kuri ir vecumā no 18 līdz 24 gadiem, visticamāk, iekrīt tiešsaistes slazdos, rezervējot ceļojumus. Saskaņā ar pētījumu 43 procenti šīs vecuma grupas jau ir zaudējuši naudu ar krāpnieciskiem piedāvājumiem. 25 līdz 34 gadus veco iedzīvotāju vidū šis rādītājs bija 32 procenti.
Par kādiem krāpšanas veidiem ir runa? Gandrīz ceturtā daļa 18 līdz 24 gadus vecu jauniešu noklikšķināja uz “viltus” apstiprinājuma saites — tas ir bīstams klikšķis, kas bieži atklāj personas datus vai aktivizē ļaunprātīgu programmatūru. Manipulēti brīvdienu naktsmītņu attēli arī maldināja 15 procentus jauno lietotāju. Nav brīnums: tiešsaistē ir daudz piedāvājumu, kas vilina ar paradīzes pludmalēm un grezniem dzīvokļiem, bet patiesībā nekad nav pastāvējuši.
Turpretim vecāki cilvēki, šķiet, ir daudz piesardzīgāki. Saskaņā ar pētījumu tikai viens procents no 55 līdz 74 gadus veciem cilvēkiem ir saskārušies ar krāpnieciskām vietnēm vai kļuvuši par nepatiesu maksājumu upuriem. 93 līdz 95 procentiem šīs vecuma grupas iedzīvotāju nekad nav bijusi pieredze ar krāpšanu ceļojumos.
Kāpēc tik bieži iekrīt tieši jaunieši?
No kurienes rodas lielā atšķirība starp vecāko un jaunāko paaudzi? Lielā saikne ar digitālajiem medijiem padara jauniešus gudrus tehnoloģiju jomā, bet arī neaizsargātākus. “Medijaktīvi jaunieši nav imūni pret ļaunprātīgām apstiprinājuma saitēm, manipulētiem brīvdienu īres attēliem vai mākslīgā intelekta radītiem viltojumiem,” brīdina McAfee Europe vadītājs Vonny Gamot.
Jaunajiem ceļotājiem patīk rezervēt ātri un spontāni, bieži vien izmantojot sociālos tīklus vai savos viedtālruņos. Krāpnieki apzināti izmanto šos ieradumus. Īpašas briesmas pastāv, ja saziņa notiek tikai ar messenger vai e-pasta starpniecību un nav atpazīstama skaidra komerciālā pakalpojumu sniedzēja struktūra.
Kā atpazīt viltotus piedāvājumus
Lai atvaļinājuma gaidīšana nebeidzas ar krāpniecisku katastrofu, jauniešiem, veicot rezervāciju, īpaši jāpievērš uzmanība šādiem padomiem.
– Nerezervējiet ceļojumu, izmantojot sociālos tīklus : satraucieties, ja pakalpojumu sniedzējs ir sasniedzams tikai caur Messenger vai ja nav norādīts derīgs tālruņa numurs.
– Esiet aizdomīgs par īpašiem darījumiem : ja cena izklausās pārāk laba, lai būtu patiesība, piedāvājums parasti ir viltots.
– Pārbaudīt attēlus : apgrieztā attēlu meklēšana parāda, vai naktsmītnes attēli parādās arī citur tīmeklī — tas ir brīdinājuma zīme par krāpšanu.
– Rezervējiet tikai uzticamās platformās : meklējiet patiesas klientu atsauksmes un drošas maksājumu metodes. – Atkal, kad pirmo reizi dzirdat par ceļojumu nodrošinātāju, meklējiet informāciju par uzņēmumu Google tīklā.
– Neveiciet pilnu maksājumu avansā : kompleksajās brīvdienās ieteicams ievērot piesardzību, ja visa ceļojuma cena ir jāmaksā nekavējoties.
– Ignorējiet pikšķerēšanas e-pastus : neklikšķiniet uz nezināmām saitēm un neatklājiet nekādu personisku informāciju.