No 2030. gada Dānijas lauksaimniekiem būs jāmaksā nodoklis par siltumnīcefekta gāzēm, ko izdala mājlopi. Viņi piesārņo atmosfēru un izraisa temperatūras paaugstināšanos uz Zemes. Par to ziņo The Guardian.
Žurnālisti norāda, ka Dānijas lauksaimnieki, nozares pārstāvji, politiķi un vides aizsardzības grupas pirms šī lēmuma pieņemšanas vairākus mēnešus risinājušas spraigas sarunas. Tagad par dokumentu ir jāiziet parlamenta balsojums.
Paredzams, ka vienošanās ļaus samazināt oglekļa dioksīda emisijas par 1,8 miljoniem tonnu gadā. Saskaņā ar dokumentu no 2030. gada lauksaimniekiem jāmaksā 120 Dānijas kronas – nedaudz mazāk par 17 eiro – par tonnu piesārņojošo gāzu. Līdz 2035.gadam nodokļa summa pieaugs līdz 300 kronām – 40 eiro.
The Guardian atzīmē, ka pēc valdības viedokļa, ieņēmumi no nodokļa būtu jāapvieno fondā, lai atbalstītu lopkopības nozares “zaļo pāreju” vismaz divus gadus pēc nodokļa stāšanās spēkā.
Paredzēts, ka fonds saņems aptuveni aptuveni piecus miljardus eiro. Organizācija aizsargās dabu, atjaunos iznīcinātās ekosistēmas un veidos mežus un mitrājus.
Publikācijā uzsvērts, ka ieviestais nodoklis būs mazāks par dzīvnieku radīto siltumnīcefekta gāzu emisiju izmaksām, taču tas tomēr palīdzēs stimulēt pāreju uz tīrākām lauksaimniecības metodēm. Saskaņā ar Eiropas emisiju kvotām cena par tonnu oglekļa dioksīda emisiju pēdējo trīs gadu laikā ir svārstījusies no 50 līdz 100 eiro.
“Risinājumi, kas nepieciešami, lai ievērojami samazinātu lauksaimniecības ietekmi uz klimatu, jau pastāv, taču tādi finansiālie stimuli kā Dānijas nodoklis var palīdzēt tos palielināt,” sacīja Austrālijas Nacionālās universitātes Klimata, enerģētikas un katastrofu institūta direktors profesors Marks Haudens. .
Dānijas finanšu ministrs Nikolajs Vamens uzskata, ka nodokļa ieviešana ir nepieciešamais ieguldījums valsts nākotnē. The Guardian atzīmē, ka liellopi, sagremojot barību, izdala milzīgu metāna daudzumu. Tas sasilda planētu 80 reizes ātrāk nekā oglekļa dioksīds.