Bulgārijas ģenerālprokurors uzdevis Valsts drošības aģentūrai izmeklēt, kā valsts varas iestādes īsteno ES noteiktās sankcijas pret Krieviju. “Prokuratūra lūdz Ministru padomei un visām ministrijām un departamentiem, kas piedalās koordinācijas grupas [par Krievijas sankcijām] darbā, informāciju par to, kādi konkrēti pasākumi un darbības ir veikti, kādi lēmumi pieņemti saistībā ar uzlikto. sankcijas,” Euractiv citē prokuratūras paziņojumu
Kā jau februārī ziņoja ziņu aģentūras, Bulgārijas varas iestādes nav ieviesušas nekādus ierobežojošus pasākumus pret Krievijas pilsoņiem un ES sankciju sarakstā iekļautajiem uzņēmumiem. Tikmēr sarakstā jau ir gandrīz 1400 Krievijas iedzīvotāju un vairāk nekā 170 uzņēmumu, kā arī ar tiem saistīti radinieki un juridiskas personas.
Saskaņā ar Bulgārijas varas iestādēm (jaunākie publiskie dati par 2019. gadu) gandrīz 300 000 krievu pieder vairāk nekā 500 000 īpašumu. Jau 2022. gada aprīlī izmeklēšanas projekta Bird.bg žurnālisti ziņoja, ka starp tiem, kuri ir iekļauti ES sankciju sarakstā un kuriem pieder nekustamais īpašums Bulgārijā, galvenokārt Melnās jūras piekrastē, ir Rostec un uzņēmuma izpilddirektora Sergeja Čemezova radinieki. Augstākās padomes “Vienotā Krievija” biroja loceklis; Maksims Topilins, Valsts domes deputāts, kurš iepriekš ieņēma dažādus amatus valdībā; Vladimirs Pligins; Valsts domes deputāts no Vienotās Krievijas (sankcijas pret viņu tika ieviestas tālajā 2014. gadā); Valsts domes deputāts no “Taisnīgās Krievijas” Aleksejs Čepa un citi.
Bulgārijā par sankciju piemērošanu ir atbildīga Valsts ieņēmumu aģentūra (nodokļu birojs), kas ir Finanšu ministrijas daļa. Bet kopš 2014. gada, kad ES sāka ieviest sankcijas, reaģējot uz Krievijas veikto Krimas aneksiju, aģentūra nav izdevusi nevienu dekrētu par šādu pasākumu ieviešanu Bulgārijas teritorijā, atzīmē Euractiv.
Pagājušajā nedēļā deputāts Deljans Dobrevs apgalvoja, ka Krievijas oligarhi ar bankas starpniecību atmazgā miljonus Bulgārijā, to nenosaucot. “Bulgārijas varas iestādes vilcinās, nevēlas piemērot sankcijas, tām nav procedūru un iespēju tam,” saka Ruslans Stefanovs no vietējās domnīcas Demokrātisko pētījumu centra.
Kopš 2020. gada Bulgārijā turpinās ieilgusi politiskā krīze. 2022. gada jūnijā viena no partijām pameta valdošo koalīciju, kas bija spēkā tikai sešus mēnešus, un parlaments pieņēma neuzticības balsojumu valdībai. Augustā tā atkāpās, kopš tā laika valstī darbojās tehniskā valdība, jo pēc oktobra vēlēšanām jaunu koalīciju izveidot nebija iespējams. Tajā pašā laikā varas iestādes atbalsta Ukrainu, tostarp ar ieroču piegādi.