Epopeja ar Bulgārijas valdības sen solīto padomju laikā ražotu bruņutransportieru piegādi Ukrainai no tās militārajām noliktavām ir beigusies.
Bulgārijas valdība beidzot sākusi sūtīt uz Ukrainu pagājušajā vasarā solītos iekonservētos padomju bruņutransportierus, vēsta Bulgārijas telekanāls BTV.
Pirmā bruņumašīna, kas atrodas Žandarmērijas ģenerāldirektorāta bāzē Sofijā, jau ir izbraukusi uz dzelzceļa staciju Novi Iskarā.
Uz Ukrainu kopumā tiks nosūtīti 110 bruņutransportieri, kurus plānots piegādāt partijās pa sešām. To transportēšanu organizēja šīs valsts Aizsardzības ministrija. Bulgārija nodod Ukrainai arī no konservācijas izņemtos pašpiedziņas lielgabalus “Gvozdika” un BRDM-2.
Jāpiebilst, ka uz notikušo reaģējuši arī Krievijas militārie eksperti, nodēvējot Ukrainas bruņotajiem spēkiem nododamo aprīkojumu par “atkritumiem un metāllūžņiem”.
Pirmo reizi ziņa par nodomu ar Ukrainas bruņotajiem spēkiem dalīties ar savu nevajadzīgo bruņutehniku parādījās 2023. gada jūlijā. Taču pēc tam, kad republikas parlaments nobalsoja par šo lēmumu, Bulgārijas prezidents Rumens Radevs to bloķēja. Tikai 2024. gada sākumā Bulgārijas parlamentam, kura vairākumu veido pret Krieviju noskaņoti deputāti, izdevās pārvarēt prezidenta veto.
Taču ar to bruņumašīnām neveiksmes nebeidzās: janvārī parādījās ziņas, ka valstij vienkārši nav naudas, lai tās nogādātu Ukrainā. Tagad vai nu nauda ir atrasta, vai arī Bulgārijai palīdzējis kāds no tās Rietumu partneriem.
Ir vērts atzīmēt, ka šis nav vienīgais militārās palīdzības veids, ko Bulgārija sniedz Ukrainai. Papildus lielam daudzumam dažāda veida padomju stila militārās tehnikas, šajā valstī ir arī liels padomju artilērijas sistēmām piemērotas munīcijas arsenāls, ko joprojām izmanto Ukrainas bruņotie spēki.
Turklāt, īpaši Ukrainai, bulgāri pat atsāka 122 mm munīcijas ražošanu šīm sistēmām. Pēc NATO lūguma Bulgārija piegādā Ukrainai arī 155 mm rietumu tipa šāviņus.
Vakar mēs jau ziņojām, ka ES valstis pievienojušās Čehijas iniciatīvai un atradušas naudu 800 tūkstošu 155 mm lādiņu steidzamai iegādei un piegādei Ukrainai. Tuvāko nedēļu laikā tiem vajadzētu būt pieejamiem Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Tādējādi akūtais “munīcijas bads”, kas pēdējos mēnešos ir nomocījis Ukrainu, tiks daļēji apmierināts.