Ukraiņu aizmugurē brīvprātīgie sākuši izgatavot un remontēt frontes priekšējās līnijas automašīnas, kāds ražo īpašus bagijus ”no nulles”, vēl kāds pārveido vecas padomju automašīnas.
Militāristi burtiski stāv rindā pēc paštaisītā ekipējuma – viņiem tas tik ļoti vajadzīgs. Galvenā problēma ir nauda rezerves daļām un materiāliem, par to informē Ukrainas mediji.
Pirms bagijs pārceļas uz fronti, meistari to personīgi pārbauda. Mašīna nebrauc – tā lido bezceļa apstākļos. Pirmais Vladimira Sadika bagijs bija paredzēts ģimenes izklaidei, taču, kad sākās pilna mēroga iebrukums, vīrietis nolēma to pārveidot priekš frontes līnijas. Viņa paštaisīto automašīnu spējas un ātrums ir labāks nekā rūpnīcas SUV. Un visas rezerves daļas ir no padomju žiguļa.
“Tādos apstākļos kā snaiperiem, diversiju-izlūku rotām, speciālo operāciju spēkiem, izlūkošanai, kur jāpārvietojas neparedzētās un grūti sasniedzamās vietās, viņi vienkārši ir sajūsmā par to, ka spēkrats ir mazs, tas ir nemanāms, viņi to aizsedz ar maskēšanās tīklu, un parasti no 30 m nav skaidrs, kas tas tāds,” stāsta brīvprātīgais.
Cīnītāji novērtēja šo bagiju, uzņēmējs vienkārši bija pārņemts ar lūgumiem ražot vēl un vēl. Un tagad viņa garāžā ir īsta montāžas līnija.
Kolomijas pilsētā Jaroslavs Pavļuks un viņa palīgi pārtaisīja veco ”deviņnieku” (VAZ-2109) priekšējās līnijas visurgājējam. Izņēmu no mašīnas visu lieko – spoguļus, logus, durvis. Pacēla virsbūvi, un, lai nodrošinātu labāku braukšanu apvidū, viņš nostiprināja šasiju. “Mums ir vajadzīga stūre, šasija un motors. Viss pārējais – durvis, logi – tas viss ir lieks. Mašīna tika izveidota, lai ātri, klusi savāktu ievainotos no ugunslīnijas, arī snaiperiem, ”stāsta Jaroslavs.
Nākamreiz Jaroslavs veco Ņivu pārtaisīs par pilnpiedziņas visurgājēju. “Lai būtu pēc iespējas klusāks, jo priekšējā līnijā dzinēja rūkoņa ir ļoti svarīga,” viņš pārliecina.
Vinnicā Deniss Romanovskis jau 8. gadu remontē mašīnas, un tas neskatoties uz to, ka viņš pats ir akls. Tagad ar draugiem garāžā praktiski dzīvo. Vīrietis ap sevi pulcējis, iespējams, labāko pilsētas auto remontētāju komandu. “Mēs paši braucam uz Poliju, tur paņemam, te remontējam un paši piegādājam. Mums ir lieliska komanda, viss ir kārtībā,” stāsta brīvprātīgie.
Volinā mašīnas remontē vesels autoklubs. Valentīns Šabuņins ratiņkrēslā savulaik speciāli radīja automašīnu cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Un tagad izrādījās – šādas mašīnas ir vajadzīgas frontē. “Katram ir sava fronte. Šī ir mūsu fronte. Mēs rūpējamies, lai cilvēkiem būtu ar ko braukt, veikt kaujas misijas,” stāsta Valentīns.
Tagad meistari darbojas pie “Voļinjankas” (Luckā ražotie ”LuaZ-969 Voliņ”), kas tika atvilkta no Makarovas, kuru apšaudīja krievu iebrucēji. Automašīnai, viņi saka, nebija dzīvas vietas, bet tuvākajās dienās tā atkal atgriezīsies frontes līnijā.
Un viņi šeit arī izpilda īpašus pasūtījumus – pārtaisa automašīnas militārpersonām, kas pēc smagām brūcēm turpina aizstāvēt Ukrainu. “Ir karotāji ar amputācijām, ar vienu kāju. Pedāļi tiek pārveidoti, lai tie atbilstu aktīvajai pēdai,” stāsta brīvprātīgā.
Meistariem no dažādām valsts vietām visiem ir viens sapnis – lai ukraiņu aizsargi pēc iespējas ātrāk atgrieztos mājās ar uzvaru, dzīvi un veseli.