Pilna mēroga iebrukums Ukrainā bija pārrāvums vecajiem Putina uzvedības modeļiem.
Britu-amerikāņu sociologs un Krievijas speciālists Sems Grīns no Londonas King’s College pastāstīja par analītiskajām kļūdām, kuras var pieļaut, mēģinot prognozēt Krievijas diktatora Putina turpmāko uzvedību, pamatojoties uz viņa ārējiem novērojumiem. Par to ziņo BBC.
Viņš norādīja, ka pēdējo nedēļu laikā modē nākušas spekulācijas par to, ka Putins mēģinās nogalināt ”Vāgnera” teroristu grupējuma vadītāju Jevgeņiju Prigožinu, atriebjoties par nodarīto pazemojumu. Pat CIP direktors Viljams Bērnss runāja par šo tēmu .
Grīns paskaidroja, ka šis secinājums ir balstīts uz pieņēmumu, ka Putins ir atriebīgs un praktizē slepkavības mēģinājumus pret saviem kritiķiem, politiskajiem oponentiem vai tiem, kurus viņš uztver kā “nodevējus”. Lai gan Krievijas valsts kategoriski noliedz savu līdzdalību visos mēģinājumos pret režīma pretiniekiem pēdējo 20 gadu laikā.
“Bērnsa pieņēmums, ka atriebsies, ir balstīts uz pagātnes uzvedības modeļu analīzi: tā kā Putins pagātnē ir atriebis nelojalitāti, visticamāk, viņš tāpat rīkosies arī turpmāk. Un šajā analīzes pieejā nav nekas nepareizs, izņemot to, ka viņš mūs pievīla kara priekšvakarā”
Sociologs atzīmēja, ka pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar visiem saistītajiem riskiem un izmaksām, faktiski kļuva par pārrāvumu iepriekšējiem Putina uzvedības modeļiem.
Grīns norādīja, ka tā vietā, lai uzdotu jautājumus “Ko Putins darīja pagātnē?” un, lai ekstrapolētu atbildi nākotnē, ir jāuzdod sev jautājums: “Kāpēc Putins uz šo stimulu reaģēja tik specifiski?” un pēc tam mēģiniet piemērot viņa domāšanas procesu šādiem apstākļiem, raksta Grīns. Un tas nebūt nav mēģinājums iekļūt Putina galvā, kas nav iespējams. Izaicinājums ir “lasīt Putina uzvedību kā izaicinājumu un iespēju atspoguļojumu, ko viņš uztver apkārtējā pasaulē”.
“Citiem vārdiem sakot, Bērnsa metode paredz, ka Putina paradumi un rīcība ir stabili, tāpēc viņš arī turpmāk turpinās darīt lietas, kas līdzīgas tam, ko darīja pagātnē. Mana metode izriet no tā, ka Putinam ir stabili domāšanas paradumi, bet rīcība ne vienmēr ir loģistika.
Viņaprāt, ar to var izskaidrot, kāpēc bruņoto sacelšanos sarīkojušais Jevgēņijs Prigožins ir brīvībā, bet cietumā atrodas tikai Igors Gorkins, kurš sociālajos tīklos lamāja Putinu. Tas nozīmē, ka no Putina viedokļa Prigožins savu varu ir izsmēlis, turpmākas represijas radīs tikai papildu problēmas vai vienkārši nebūs prioritāte.
Viņam, politologs iesaka, svarīgāk ir atrast tos nelojālos, kuri vēl nav sākuši rīkoties – no tā izriet runas par ģenerāļu tīrīšanas darbiem un Girkina aizturēšanu.
“Pievienojiet Putina un aizsardzības ministra Šoigu acīmredzamo vēlmi apklusināt kritiku par viņu karadarbību, un Girkina arests sūta citiem “dīvāna ģenerāļiem” noderīgu signālu, ka ir noteiktas robežas, kuras nevar pārkāpt,” rezumēja Sems Grīns.