Sarunu biedri no slepenā formējuma žurnālistiem stāstīja, ka viņiem ir plaši pienākumi: no augsta ranga Kremļa amatpersonu nolaupīšanas līdz svarīgākās militārās infrastruktūras iznīcināšanai un ienaidnieka lidmašīnu notriekšanai Krievijas Federācijas teritorijā.
Ārpus Ukrainas okupētajām teritorijām – Krievijā darbojas ukraiņu specvienības brīvprātīgo grupa ar nosaukumu “Brālība” bataljons. Slepenais veidojums darbojas dziļi aiz ienaidnieka līnijām. Par to pēc sarunas ar trim Brālības biedriem ziņo britu izdevums The Guardian.
23 gadus vecais Tarass, 21 gadus vecais Vladislavs un viņu komandieris Oleksijs (39) paziņoja, ka Ukrainas varas iestādes noliegs jebkādu informāciju par viņu vienības darbu. Un Rietumu līderi “kolektīvi nodreb” par to pieminēšanu.
”Specnaz” sarunu biedri žurnālistiem sacīja, ka viņiem ir ļoti dažādi pienākumi, sākot no augsta ranga Kremļa amatpersonu nolaupīšanas līdz svarīgākās militārās infrastruktūras iznīcināšanai un ienaidnieka lidmašīnu notriekšanai Krievijas teritorijā.
“Mums ir ļoti viegli šķērsot Krievijas robežu,” saka Vladislavs.
Tehniski ”Bratstvo” (“Brālība”) bataljons darbojas atsevišķi no Ukrainas bruņotajiem spēkiem, bet desantnieki darbojas plecu pie pleca ar oficiālajiem spēkiem. Formācijā pārsvarā tiek savervēti civilie vai arī no citiem brīvprātīgo bataljoniem tiek atlasīti spējīgākie.
Brīvprātīgie arī atzīmēja, ka Krievijas pavēlniecībai ir ļoti svarīgi izjust “kaujas karstumu savā teritorijā”.
Kādas operācijas kaujinieki veica Krievijas Federācijas teritorijā?
Kaujinieks Tarass pastāstīja, ka pirms divām nedēļām atgriezies no operācijas, kurā viņu grupai bija jānogādā Krievijas teritorijā noteikts daudzums sprāgstvielu un jāatstāj noteiktā vietā.
“Es nezinu, kam un kāpēc šī sprāgstviela bija paredzēta. Taču es zinu, ka daži cilvēki Krievijā ir gatavi palīdzēt ukraiņiem,” viņš sacīja.
Militāristi arī pastāstīja, ka pirms sešām nedēļām viņš pabeidza visveiksmīgāko operāciju, kuras uzdevums bija iznīcināt Krievijas helikopteru, kurā atradās Krievijas Iekšlietu ministrijas augsta ranga amatpersonas. Pirmais mēģinājums bija neveiksmīgs, bet drīz Ukrainas militārpersonas veica otro.
“No pārnēsājamas pretgaisa raķešu sistēmas šāvām uz helikopteru no 4 km attāluma. Diemžēl trāpījumu neredzējām, jo bijām ļoti tālu, taču dzirdējām sprādzienu. Pēc tam ātri pametām savas pozīcijas. Mēs atstājām statīvu, uz kura pārnēsājamā pretgaisa raķešu sistēma. Mēs atgriezāmies divreiz ātrāk,” sacīja iznīcinātājs.
Neatkarīgi no tā, vai Kremļa amatpersonas gāja bojā helikopterā vai nē, Tarasam tā bija veiksmīga misija, kas sasniedza bataljona iniciatīvu galveno mērķi.
“Helikopters bija paredzēts Krievijas vadībai. Un pats fakts, ka ukraiņu diversanti šauj uz krievu komandieriem, jau rada spriedzi krievos. Tas satrauc Krievijas pavēlniecību,” viņš sacīja.
Pēdējā operācija Krievijā, kurā piedalījās Vladislavs, tika veikta pirms mēneša Belgorodas apgabalā. Tur tika iznīcinātas vairākas munīcijas noliktavas.
Turklāt viņam un viņa domubiedriem tika uzdots sagūstīt vai nogalināt kādu no augsta ranga FSB virsniekiem, operācija nebija veiksmīga, no mērķa bija jāatsakās. Tāpat problēma bija atgriezties Ukrainā.
“Mēs sastapām Krievijas robežsargu robežposteni. Bijām četri pret četriem. Mēs nogalinājām trīs krievus un vienu viegli ievainojām. Mēs viņu sagūstījām, nogādājām Ukrainas teritorijā un nodevām Ukrainas militārpersonām,” sacīja komando.