Pentagons apsver Boeing priekšlikumu piegādāt Ukrainai maza izmēra precīzijas munīciju. Tā ļaus Kijivai uzbrukt tālu aiz Krievijas līnijām, raksta Reuters , atsaucoties uz dokumentu, kurā Boeing izklāstīja savu priekšlikumu ASV pavēlniecībai ES.
Šī ir no zemes palaista maza diametra bumba (GLSDB). To var piegādāt jau 2023. gada pavasarī, izdevumam apstiprināja trīs ar diskusijām pazīstami avoti. GLSDB darbības rādiuss ir 150 km, kas ļaus Ukrainai trāpīt militāros mērķos, kas iepriekš nebija sasniedzami. Tas arī palīdzēs bruņotajiem spēkiem turpināt pretuzbrukumu, norāda aģentūra.
Turklāt GLSDB ir GPS vadāms, to var izmantot jebkuros laika apstākļos, un tas spēj cauršaut bruņumašīnās.
GLSDB sastāv no GBU-39 mazā diametra bumbas (SDB) un M26 raķešu dzinēja, kas abi tirek uzglabāti ASV noliktavās pietiekošā daudzumā. Jau ir saražotas vairākas GLSDB vienības.
Bumbu kopīgi ar Boeing ražo Zviedrijas uzņēmums SAAB AB, tās izstrāde sākās 2019. gadā. GLSDB priekšrocība ir tā, ka M26 raķešu dzinējs ir diezgan izplatīts, un GBU-39 bumba maksā apmēram 40 000 USD, padarot lētu to ražošanu. Oktobrī SAAB izpilddirektors Mikaels Johansons sacīja, ka uzņēmums gaida līgumus par GLSDB iegādi.
Tomēr Boeing savā priekšlikumā Pentagonam pieprasīja neizpaust līguma izmaksas. Tas atbrīvos uzņēmumu no kontroles. Pakts arī paredz, ka vismaz sešiem piegādātājiem jāpaātrina detaļu piegāde ātrai ieroču ražošanai.
Boeing priekšlikums ir viens no aptuveni pusduča plānu sākt jaunu munīcijas ražošanu Ukrainai un ASV Austrumeiropas sabiedrotajiem, aģentūrai pavēstīja nozares avoti.
ASV un to sabiedroto militārie krājumi pamazām izsīkst, savukārt Ukrainas nepieciešamība pēc jaunām piegādēm nepārtraukti pieaug, konfliktam ieilgstot. Jau 20 no 30 NATO valstīm ir izsmēlušas savas iespējas nodot Ukrainai ieroču un militārā aprīkojuma krājumus, nesen rakstīja The New York Times . Tas galvenokārt attiecas uz mazām valstīm, lielajām valstīm ir pietiekami daudz resursu, lai atbalstītu Kijivu, laikrakstam sacīja alianses pārstāvis.