Pirms kara sākuma Ukrainā Sanktpēterburgas Starptautiskais ekonomikas forums (SPIEF) bija notikums, kas piesaistīja globālus politiķus un investorus, taču SPIEF 2023 dalībnieku saraksts demonstrē pieaugošo Krievijas izolētību. Šis secinājums ir ietverts Bloomberg rakstā.
Aģentūra norāda, ka SPIEF organizatoriem bija grūti piesaistīt nozīmīgas politiskās figūras dalībai forumā. Tomēr pat dažu bijušo padomju republiku vadītāji “izvēlējās palikt malā”, teikts rakstā.
Tā kā Amerikas un Eiropas lielo biznesu nebūs, SPIEF 2023. gadā galvenokārt apmeklēs amatpersonas un zemāka līmeņa uzņēmēji no valstīm, kuras lielākoties ir palikušas neitrālas attiecībā uz militāro darbību Ukrainā. Tas ietver pārstāvjus no Tuvajiem Austrumiem, Latīņamerikas un Āzijas. Bloomberg šo situāciju sauc par pierādījumu tam, ka Krievijai ir jāatjauno ekonomiskās attiecības Rietumu sankciju spiediena ietekmē.
Aģentūra arī vērš uzmanību uz SPIEF organizatoru ieteikumu foruma ārvalstu viesiem, saskaņā ar kuru “pret skaidras naudas rubļiem var brīvi apmainīt tikai skaidru naudu ASV dolāros un eiro”.
Ārvalstu viesi izstādē SPIEF-2023
Kā atgādina aģentūra, iepriekšējos gados starp SPIEF augsta ranga viesiem īpaši bija Francijas prezidents Emanuels Makrons un Vācijas kanclere Angela Merkele. Šī gada augstajam Eiropas viesim vajadzētu būt Ungārijas ārlietu ministram Peteram Szijjárto, kurš, domājams, runās panelī par globālo enerģētiku ar Venecuēlas naftas ministru Pedro Tellecea.
Saskaņā ar SPIEF programmu viesi no Tuvajiem Austrumiem nodrošinās lielāko starptautisko klātbūtni. Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) ekonomikas ministrs Abdulla bin Tuk Al Marri vada AAE amatpersonu grupu, kas, domājams, piedalīsies sanāksmē par tirdzniecības attiecībām ar Krieviju.
Tostarp Kubas premjerministrs Manuels Marrero Kruzs piedalīsies sesijā, kas veltīta Krievijas un Latīņamerikas attiecībām. Ķīnas vēstnieks Maskavā Džans Hanhujs un Ķīnas uzņēmēju savienības Krievijā priekšsēdētājs Džou Likuns tika pieteikti kā viesi divpusējo tirdzniecības attiecību panelī.
Krievijas un Indijas attiecību sadaļas ietvaros tikai divi runātāji no 12 pārstāvēs Indiju, atzīmē Bloomberg.
Saskaņā ar SPIEF programmu, Krievijas amatpersonas un eksperti veido lielāko foruma dalībnieku daļu. Vienlaikus tika paziņoti arī tādu valstu pārstāvji kā Šrilanka, Laosa, Vjetnama, Turcija un Taizeme, norādīts rakstā.
Kurš neatbrauks uz forumu Sanktpēterburgā
Dažas dienas pirms SPIEF sākuma kļuva zināms, ka Kazahstānas prezidents Kasims-Žomarts Tokajevs, kurš ieradās forumā 2022. gadā, pasākumā nepiedalīsies. Tā vietā uz Sanktpēterburgu dosies divi pārstāvji no republikas: premjerministra pirmais vietnieks Romāns Skļars un tautsaimniecības ministra vietnieks Timurs Žaksiļikovs.
Krievijas varas iestādes uzaicināja Brazīlijas prezidentu Lulu da Silvu uz SPIEF 2023, taču viņš atteicās ierasties Sanktpēterburgā.
“Es tikko runāju pa tālruni ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Es pateicos viņam par uzaicinājumu apmeklēt starptautisko ekonomikas forumu Sanktpēterburgā un atbildēju, ka tajā brīdī nevaru doties uz Krieviju,” maija beigās tviterī ierakstīja Brazīlijas līderis.
Starp tiem, kuri neapmeklēs SPIEF, Bloomberg min arī Serbu Republikas vadītāju Miloradu Dodiku.
Tāpat ekonomikas forumā Sanktpēterburgā nepiedalīsies Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko.
SPIEF-2023
Sanktpēterburgas Starptautiskais ekonomikas forums (SPIEF) notiks 2023.gada 14.-17.jūnijā. Konkrēti, 17. jūnijā Sanktpēterburgā ir paredzēta Āfrikas valstu līderu tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kas veltīta Ukrainas konflikta mierīgai atrisināšanai.
Maijā kļuva zināms, ka SPIEF rīkotāju vidū ir bijuši ārvalstu viesi, kuri nav apstiprinājuši plānus ierasties uz pasākumu vai nav saņēmuši ielūgumus. Kā rakstīja laikraksts The Financial Times (FT), foruma plānoto dalībnieku vidū bija bijušais Google izpilddirektors Ēriks Šmits, Lucid Motors vadītājs Pīters Rolinsons, Stenfordas universitātes profesors Iļja Strebulajevs un britu zinātnieks Stīvens Volframs.
FT atzīmēja, ka SPIEF viesu sarakstā dominē augsta ranga pārstāvji no Apvienotajiem Arābu Emirātiem, Saūda Arābijas, Indijas un Ķīnas.
Jūnija sākumā Kremlis paziņoja par lēmumu šogad Sanktpēterburgas ekonomikas forumā neakreditēt žurnālistus no “nedraudzīgām” valstīm.