Ķīna sāk aizsargāt vietējo tirgu no Krievijas oglēm, kas ieplūda pēc Eiropas embargo, un ierobežot darbu ar uzņēmumiem, kuriem tika piemērotas ASV sankcijas. Tā rezultātā Krievijas pārdošanas apjomi janvārī-februārī, salīdzinot ar to pašu periodu 2023.gadā, samazinājās par 22% līdz 11,5 miljoniem tonnu, ziņo Bloomberg, atsaucoties uz svaigiem muitas datiem.
Kopš šī gada sākuma Pekina ir atjaunojusi ievedmuitas nodokļus Krievijas oglēm. Ierobežojumi skāra tikai Krieviju. Indonēzija (Ķīnas lielākais piegādātājs) un Austrālija turpināja palielināt piegādes, palielinot kopējo ogļu importu par 23% šā gada pirmajos divos mēnešos.
Ķīna tarifus atcēla 2022. gada maijā, baidoties no enerģētikas tirgus traucējumiem Vladimira Putina kara rezultātā Ukrainā. Eiropas Savienība un Lielbritānija jau 2022.gada augustā ieviesa embargo Krievijas ogļu iegādei, un pašmāju uzņēmumiem nācās steidzami novirzīt ievērojamu daļu savu piegāžu uz austrumiem.
Kopējais Krievijas ogļu eksporta apjoms uz Āziju (iepirkumus palielināja arī Indija) maksimālo apjomu sasniedza 2023. gada aprīlī, kad pēc ”Kpler” datiem tika pārdoti 14,69 milj.t. Pēc tam piegādes samazinājās, un šā gada februārī, pēc uzņēmuma datiem, tās samazinājās par 21,6% salīdzinājumā ar 2023.gada februāri – līdz 8,48 miljoniem tonnu visu šķiru akmeņogļu.
Tālo Austrumu uzņēmumi sagaida tālāku cenu samazināšanos, “sakarā ar pieprasījuma samazināšanos galvenajos tirgos, kā arī Krievijas ogļu importa nodevu ieviešanu vienā no Āzijas valstīm janvārī”, teikts Krievijas Centrālās bankas februāra reģiona ekonomikas apskatā (janvārī izmaksas oglēm, kas no Tālo Austrumu ostām nosūtītas uz Āzijas tirgiem, samazinājās par 10% līdz 2023. gada 4. ceturksnim un par trešdaļu līdz 2022. gada 4. ceturksnim). Sibīrijā ogļu uzņēmumi samazinājuši ražošanu, piedzīvojot grūtības ar eksportu gan loģistikas, gan tirgus apstākļu ziņā: decembrī ražošanas apjomi kritušies par 16%, raksta Centrālā banka.
Situāciju sarežģī fakts, ka februārī ASV ieviesa sankcijas pret Krievijas lielāko ogļu ražotāju SUEK un uzņēmumu Mechel. Tas ir mazinājis Ķīnas klientu vēlmi sadarboties ar viņiem, jo viņi baidās no sekundārām sankcijām, kas varētu ierobežot viņu piekļuvi finanšu un transporta pakalpojumiem, raksta Bloomberg.
“Ņemot vērā politisko nenoteiktību, Krievijas imports var palikt pašreizējā līmenī,” trešdien preses brīfingā sacīja Ķīnas Ogļu transportēšanas un sadales asociācijas analītiķis Fengs Huamins