Obligāciju investori aicina Eiropas Savienības strīdīgos līderus ķerties pie aizsardzības izdevumiem un padarīt ES triljonu eiro vērto obligāciju programmu par pastāvīgu. Fondu pārvaldnieki, kuri ir izsalkuši pēc vērtspapīriem ar AAA reitingu, saka, ka ir izsalkuši pēc vairāk Eiropas emisijām.
Par to vēsta ziņu aģentūra Bloomberg – līdz ar to Eiropas militārie izdevumi Krievijai negaidītā veidā kļūst izdevīgi lielajiem investoriem. Šķiet, ka Putina likmes uz Eiropas vājumu atkal izgāzušās.
Investori apgalvo, ka šie instrumenti ļaus palielināt izdevumus, kas ir kļuvis arvien vairāk nepieciešamāk, lai cīnītos pret Krievijas kareivību, neapgrūtinot atsevišķas dalībvalstis ar parādiem. Jā, un viņiem ir labums, jo ES obligācijas ir dārgākas nekā valstu vērtspapīri ar līdzīgu reitingu.
“Investori ir izsalkuši pēc šīm obligācijām,” sacīja Barings portfeļa menedžeris Braiens Mangviro, kuram pieder ES parādu vērtspapīri.
Dažās galvaspilsētās sāk nopietni apsvērt lēmumu izveidot bloka mēroga parādu programmu, jo Eiropas drošības amatpersonas brīdina, ka Putins var mērķēt uz viņu teritoriju, ja viņš uzvarēs Ukrainā, savukārt gadu desmitiem ilgušais militāro izdevumu deficīts atstāj kontinentu bīstamā nesagatavotības stāvoklī
Pagājušajā mēnesī ES ekonomikas komisārs Paolo Džentiloni nosauca dalītu aizņemšanos par “gudru veidu”, kā pārvarēt krīzi. Plānu atbalsta valstis, kuru aizsardzības rūpniecība gūtu labumu, piemēram, Francija, un valstis, kuru tuvums Krievijai vairo apdraudējuma sajūtu, piemēram, Igaunija, lai gan tā saskaras ar Eiropas fiskāli konservatīvāko valstu pretestību.
Viens no iemesliem, kāpēc investori mudina obligāciju turētājus pārvarēt šīs bažas, ir tas, ka obligācijas ar AAA reitingu tiek augstu novērtētas – vēl jo vairāk pēc tam, kad ASV pagājušajā gadā tika atņemts augstākais reitings. Papildu bonuss: tādu iemeslu dēļ, kas ietver emisijas pagaidu raksturu, esošās ES obligācijas piedāvā investoriem nedaudz augstāku ienesīgumu nekā līdzīga reitinga Vācijas un pat zemāka reitinga Francijas.
Obligāciju pircēju entuziasms ir redzams gandrīz katrā izpārdošanā. Pagājušajā mēnesī bija 81 miljards eiro piedāvājumu ES obligācijām 3 miljardu eiro vērtībā – seguma koeficients 27 reizes pārsniedz jebkad augstāko līmeni Eiropas sindicēto parādu tirgū, liecina Bloomberg analizētie dati. 2020. gada oktobrī pirmajā kopīgajā ES obligāciju emisijā kopš nozīmīgā pandēmijas darījuma tika konstatēts 233 miljardu eiro apmērā neizmaksāto piedāvājumu skaits, kas ir lielākais darījums obligāciju tirgus vēsturē.
Investori zina, ka daudz kas būs atkarīgs no tā, kas turpmākajās nedēļās notiks Ukrainas kaujas laukā, un viņi skatās, vai Krievijas tanku virzīšanās uz ES austrumu robežu būs brīdinājuma zīme. “Diemžēl, lai gūtu lielus panākumus Eiropā, vienmēr ir nepieciešama krīze,” sacīja Gijs Millers , ZurichInsuranceCo tirgus stratēģijas vadītājs.
Šīs nedēļas sākumā komisija dalītos tēriņos piešķīra papildu ES budžeta līdzekļus 1,5 miljardu eiro apmērā, taču tas ne tuvu nenofinansēs pakāpeniskas izmaiņas, kas nepieciešamas, lai Putinu padzītu no Ukrainas, un vēl jo mazāk, lai sagatavotos ierosinātajam uzbrukumam Eiropas teritorijai nākamajos gados. ES rūpniecības komisārs Tjerijs Bretons aicināja bloku apsvērt iespēju piešķirt 100 miljardus eiro.
Lieliska peļņa
ES aizsardzības programma, ko finansē no parādiem, “būtu ļoti apsveicama attīstība – tā teikt Hamiltona brīdis,” sacīja Kaspars Hense , RBCBlueBayAssetManagement vecākais portfeļa menedžeris, atsaucoties uz Valsts kases sekretāru, kurš 1790.gadā palīdzēja ASV pārvērst par federāciju, apvienojot dažādu štatu parādus.