Bijušais ”Roskosmos” vadītājs Dmitrijs Rogozins plaši izreklamēja faktu, ka karam pret Ukrainu atvesti pirmie Krievijas kaujas roboti, kuriem vajadzētu iznīcināt tankus Abrams un Leopard 2. Esam apkopojuši informāciju, uz ko tie ir (nav) spējīgi
Pēc Rogozina teiktā, reģionā ieradušies četri roboti “Marker” (šķiet, domāta karadarbības zona), un tuvākajā laikā tajos tiks iestatīti “mērķu attēli”, pēc kuriem tiks izstrādāti kaujas algoritmi cīņai kaujas robotu grupā, un notiks “jaudīgu prettanku ieroču” uzstādīšana. Jau agrāk bijušais Roskosmos vadītājs paziņoja , ka, tiklīdz kaujas zonā parādīsies tanki Abrams un Leopard 2, ”Marker” varēs tos identificēt un iznīcināt.
RBC rakstīja, ka kaujas mašīnas ieradās Donbasā, tomēr tā var būt kļūda: vienā brīdī kadrā skaidri redzama zīme “Taganrogas tramvajs”, kas var nozīmēt, ka darbība notiek Taganrogā, Rostovas apgabalā. Netālu no Donbasa, bet tā joprojām ir Krievijas teritorija.
Kāds Krievijas ziņu apkopotājs paskaidroja, ka ”Marker’ ir ieradušies savā “bāzes vietā”. Tas var nozīmēt, ka viņi negrasās sūtīt transportlīdzekļus uz fronti (vismaz pagaidām), bet gan pārbaudīs tos aizmugurē – mazs robots ar savu spēku nevar sasniegt kaujas zonu.
“Marker” izstrādājis ”Perspektīvo pētījumu centrs” un uzņēmums “Android Technology”. Ņemot vērā, ka android tehnoloģija, kā norāda nosaukums, parasti pārstāv humanoīdu mašīnas, acīmredzot, šoreiz uzņēmums nestrādāja atbilstoši savam profilam. Ārēji Marker roboti nemaz neizskatās pēc cilvēkiem, bet atgādina mazus tankus.
Runājot par “jaudīgajiem prettanku ieročiem”, to ekipējums jau ir zināms: pirmo reizi “Marker” roboti tika demonstrēti ieroču izstādē Armija-2022. Kaujas konfigurācijā transportlīdzeklis pārvadā 12,7 mm smago ložmetēju un RPG-26 granātmetējus.
Ņemot vērā, ka šī prettanku ieroča bruņu caurlaidība nepārsniedz 440 milimetrus viendabīgu bruņu, var apgalvot, ka ne Abrams, ne Leopard 2, ne T-64, ne T-72 (pēdējie divi modeļi ir visvairāk no Ukrainas armijas ekipējumā) bruņas tiešā tēmējumā tie nevarēs cauršaut. Veiksmīgam uzbrukumam viņam nāksies manevrēt, mēģinot aiziet ukraiņu tankiem no aizmugures vai no sāniem. Un arī pietuvojieties ārkārtīgi mazam attālumam – RPG-26 mērķēšanas diapazons ir ļoti mazs un nepārsniedz 250 metrus.
Spriežot pēc kaujas robota izskata, tam nav bruņu – un tāpēc to var iznīcināt gandrīz ar jebkuru ieroci, līdz pat ložmetējiem.
Nav īsti skaidrs, kāpēc, plānojot izveidot “Abrams un Leopard 2 slepkavas”, Krievijas izstrādātāji nav pacentušies uz robotu tankiem likt jaudīgākus ieročus, kas varētu labāk iekļūt bruņās – vismaz prettanku raķešu sistēmas, jo Krievijas Federācijā to ir gana daudz: “Fagot”, “Metis”, “Konkurs”, “Kornet”.
Iepriekš “Android Technology” un ”Perspektīvo pētījumu centrs” jau bija kļuvuši slaveni visā pasaulē, izveidojot antropomorfo FEDOR robotu, kam tika paredzētas glābēja funkcijas, bet galu galā tas tika nosūtīts kosmosā uz MKS. Sākumā izrādījās, ka modelis neietilpst kosmosa kuģa lūkā, pēc tam tas tomēr nokļuva MKS, taču izrādījās, ka tas tur nav īsti vajadzīgs, jo tas būtu noderīgāks uz Mēness. Laika gaitā ziņu plūsma par jaunāko robotu izsīka, un “Android Technology” lidojumam uz Mēnesi sāka strādāt pie cita robota.