Augstāko vadītāju “slepkavību epidēmija”, kas pārņēmusi Krievijas naftas un gāzes nozari kopš kara sākuma Ukrainā, visticamāk, ir saistīta ar nepieciešamību Krievijas valdībai finansēt šo karu, uzskata Bils Brauders.
Ilggadējais cīnītājs pret Vladimira Putina režīmu uzskata, ka vairāk nekā ducis dīvaino nāves gadījumu, ko likumsargi parasti dēvē par pašnāvībām vai nelaimes gadījumiem, nav nejauši.
Brauders, kura fonds Hermitage Capital savulaik bija lielākais ārvalstu investors Krievijā, to teica Austrālijas ABC News podkāstā :
”Parasti Krievijā, ja kāds šādi nomirst, uz to jāskatās ar aizdomām. Un, ja cilvēki no vienas nozares mirst šādā veidā, man tas šķiet kā slepkavību epidēmija. Tas drīzāk apstiprina, nekā izslēdz ļaunprātību”.
Tikai septembrī vien kļuva zināms par šādu menedžeru bojāeju:
Lukoil viceprezidents Ravils Maganovs (izkrita pa Maskavas prezidenta administrācijas Centrālās klīniskās slimnīcas logu);
Ivans Pečorins, korporācijas Tālo Austrumu un Arktikas attīstības aviācijas nozares rīkotājdirektors (pārkrita pāri laivai dažas dienas pēc dalības Austrumu ekonomikas forumā);
SIA” Cifrovaja logistika” (Krievijas dzelzceļa meitasuzņēmuma) komunikāciju direktors Pāvels Pčeļņikovs (atrasts uz sava dzīvokļa balkona; pēc provizoriskiem datiem viņš izdarījis pašnāvību, bet mēnesi iepriekš sociālajos tīklos publicējis savas atvaļinājuma fotogrāfijas).
Pēdējie divi augstākā līmeņa vadītāji nav no naftas un gāzes nozares, taču pirms viņiem tika ziņots par veselu virkni naftas un gāzes darbinieku nāves gadījumu. Bojāgājušo vidū: Gazprom Invest transporta dienesta vadītājs Leonīds Šulmans (janvārī atrasts miris elitārā ciematā netālu no Sanktpēterburgas); Aleksandrs Tjuļakovs, Gazprom Vienotā norēķinu centra ģenerāldirektora vietnieks korporatīvās drošības jautājumos (lēma neizpaust pašnāvības piezīmes saturu); Gazprombank viceprezidents Vladislavs Avajevs (pēc izmeklētāju domām, viņš nošāva sievu un bērnu, pēc tam izdarīja pašnāvību); bijušais Novatek top menedžeris Sergejs Protosenja (viņš tika atrasts kādā villā Spānijā, kur tika atrasta arī viņa sieva un meita sadurtas līdz nāvei); bijušais Lukoil augstākais vadītājs, miljardieris Aleksandrs Subbotins; Transporta uzņēmuma “Astra Shipping” ģenerāldirektors
“Es to redzu šādi,” paskaidroja Brauders. – Kara dēļ naudas ir daudz mazāk, un, kad naudas būs daudz mazāk, daudz vairāk tiks iekārots tiem, kam ir. Visi šie cilvēki sēdēja uz lielām naudas plūsmām vai aktīviem.
Krievijas aktīvisti, žurnālisti, pretkorupcijas izmeklēšanu autori vairākkārt norādījuši, ka Putina bagātību un īpašumus var slēpt gan viņam tuvi cilvēki, gan draugi un lielie uzņēmēji. Viņu vidū ir Jurija Kovaļčuka banka Rossija, mūziķis un uzņēmējs Sergejs Roldugins, prezidenta iespējamā mīļākā Svetlana Krivonogiha, citi Putina draugi, ierēdņi un uzņēmēji (daudzi parādījās Panamas dokumentos un Pandoras kartotēkā). Bet viņi bija pakļauti Rietumu sankcijām, viņu līdzekļi tika iesaldēti.
Tāpēc tagad acīmredzot naftas un gāzes nozares cilvēkiem ir lūgts novirzīt viņu kontrolētās “neticami pievilcīgās naudas plūsmas”, sacīja Brauders. Un, ja augstākais vadītājs atsakās, “labākais veids, kā piekļūt naudas plūsmai, ir viņu nogalināt un pēc tam uzdot to pašu jautājumu personai, kura tiks iecelta viņa vietā”.
Uz jautājumu, kāda varētu būt Putina loma šajā jautājumā, Brauders atbildēja, ka tie saņems daļu:
”Mana personīgā pieredze liecina, ka Vladimirs Putins ir mafijas boss. Viņš ir valsts vadītājs, un arī mafijas boss”.
“Vienīgā nauda, kas faktiski nav sodīta ar sankcijām, ir ieņēmumi no naftas un gāzes, un viņam tagad ir nepieciešams vairāk naudas, lai turpinātu savu karu,” sacīja Brauders.