Ziemassvētku svinības Bētlemē šogad ir atceltas, un tūkstošiem tūristu un svētceļnieku, kas parasti aizpildītu Silītes laukumu (Manger Square), nekur nav atrodami.
“Pilsēta ir tukša no laimes, no prieka, no bērniem, no Ziemassvētku vecīša. Šogad svinības nenotiek,” saka Madlēna, okupētā Rietumkrasta Betlēmes iedzīvotāja.
Slavenās Ziemassvētku eglītes, kas parasti atrodas laukuma vidū, tur nav. Nav ne dziesmu, ne Ziemassvētku tirdziņu stendu.
Tā vietā kā veltījums Gazas bērniem ir uzstādīta dzimšanas aina, kurā redzams jaundzimušais Jēzus, kuru ieskauj lieli akmeņi un dzeloņdrātis.
Neparasti tukšā Piedzimšanas baznīcā tēvs Eisa Taldžija stāsta, ka viņa pilsēta jūtas kā sevis ēna.
“Esmu priesteris šajā baznīcā 12 gadus. Esmu dzimis Betlēmē un nekad neesmu to tādu redzējis – pat Covid-19 pandēmijas laikā,” viņš saka.
“Mums Gazā ir brāļi un māsas – tas apgrūtina svinēšanu… Bet ir labi būt vienotiem lūgšanās.”
Šorīt Betlēmē baznīcu zvani skanēja, kad daži vietējie iedzīvotāji pulcējās ap Jēzu gruvešu instalācijā un skaļruņos skanēja arābu dziesmas, no kurām viena aicina uz salam – mieru – bērniem.
Desmitiem cilvēku atrodas vidū, rokās turot lielu Palestīnas karogu – vicinot to uz augšu un uz leju.
Jeruzalemes latīņu patriarhs Pierbattista Pizzaballa atrodas Betlēmē savas tradicionālās uzrunas dēļ. Viņš bija ģērbies tradicionālajā melnbalti rūtainajā palestīniešu šallē.
Pirms ieiešanas Kristus dzimšanas baznīcā viņš teica, ka šie bija “ļoti skumji Ziemassvētki”.
“Mēs esam karā, šausmīgā karā. Mūsu domas pirmām kārtām iet uz Gazu, uz mūsu cilvēkiem Gazā… Divi miljoni cieš,” viņš teica.
Viņš piebilda, ka “ar pamieru nepietiek”.
“Mums ir jāpārtrauc šī karadarbība un jāpārvērš lapa, jo vardarbība rada tikai vardarbību.”
Dažu soļu attālumā no Silītes laukuma, abās pusēs Zvaigznes ielai rindojas suvenīru veikali, taču bez ierastās pirkšanas, pārdošanas un kaulēšanās burzmas. Slavenās palestīniešu šuvju šalles, spilvenu pārvalki un artefakti karājas ārpus veikaliem, neskarti.
Parasti šī ir tirgus sezona. Ne šogad.
“Mēs nevaram svinēt, kad Gazā tiek nogalināts daudz cilvēku,” saka Abūds Subū, veikala īpašnieks vietējā tirgū netālu no Silītes laukuma.
Viņš man stāsta, ka, lai arī cik skumji ir redzēt savu pilsētu un biznesu šādā veidā, Ziemassvētku svinēšana šogad šķiet nepareiza: “Mēs nevaram būt laimīgi, jo neatrodamies otrā pasaules pusē. Mēs joprojām esam Palestīnā.”