Pētnieku komanda no Londonas Karaļa koledžas, Svonsijas universitātes un kolēģi Čīlē ir izstrādājuši tehnoloģiju, kas ļauj asfaltam pašam “sadziedēt” plaisas. Ja to ieviesīs ceļu būvē, autovadītājiem vairs nebūs jācieš no bedrēm, turklāt ievērojami samazināsies ceļu remontdarbu budžeti, raksta IFLScience.
Inovācijas pamatā ir mikroskopiskas bioloģiskas sporas, kas pildītas ar eļļainām “atjaunojošām” vielām. Kad asfaltā parādās plaisas, sporas pārsprāgst un izdala vielas, kas atjauno bitumenu, neļaujot veidoties bedrēm.
“Mēs vēlamies atdarināt dziedināšanas procesus, kas notiek dabā. Piemēram, kad koks vai dzīvnieks ir traumēts, tā audi atjaunojas,” skaidro Fransisko Martins-Martinezs, Londonas King’s College skaitļošanas ķīmijas eksperts.
Eksperimenti laboratorijā jau pierādījuši tehnoloģijas efektivitāti: mikroplaisas asfaltā pilnībā sadzīst nepilnas stundas laikā.
Lai gan pašatjaunojošā asfalta tehnoloģija joprojām ir jāpārbauda, ja tā kļūs plaši izplatīta, varētu parādīties ceļi, kas paši “dzīst”.
Šāda tehnoloģija būtu ļoti vērtīga arī mūsu valstij, jo Latvija saskaras ar ikgadējām problēmām saistībā ar pavasara ceļu postījumiem. Temperatūras izmaiņu, mitruma un slodžu ietekmē asfalta plaisas un bedres parādās ātrāk, nekā tās var aizlāpīt. Jaunā tehnoloģija ļautu izvairīties no pastāvīgiem remontdarbiem, samazinātu ceļu atjaunošanas izmaksas un pagarinātu to kalpošanas laiku.