Lai gan, tāpat kā kolēģi Latvijā, arī Igaunijas komercbankas šogad plāno kopumā gūt vienu miljardu eiro peļņu, šobrīd tās piedāvā Baltijas reģionā labākās termiņnoguldījumu procentu likmes.
Igaunijā banku termiņnoguldījumu procentu likmes būtiski pieaugušas uz starpbanku procentu likmes Euribor pieauguma fona. Piemēram, Bigbank bija pirmā Igaunijas komercbanka, kas no šīs nedēļas sākuma pastāvīgi palielināja gada noguldījumu procentu likmi līdz 4,6% . Arī citas bankas ir paaugstinājušas procentu likmes fiksētajiem noguldījumiem.
Igaunijas lielākās bankas – Swedbank un SEB – sola 4,5% gada noguldījumiem. Luminor piedāvā zemāko termiņnoguldījumu procentu likmi Igaunijā: 4% procentus gadā.
Arī Igaunijas Bankas statistika liecina par strauju termiņnoguldījumu procentu likmju pieaugumu. Ja 2022. gada sākumā vidējā termiņnoguldījumu un krājnoguldījumu procentu likme bija 0,36%, tad šī gada vasarā tā sasniedza jau 3,24%.
Turklāt ir skaidra tendence, ka nauda no gandrīz bezprocentu pieprasījuma noguldījumiem pāriet uz termiņnoguldījumiem. Taču jūnija beigās Igaunijas iedzīvotāju kontos dīkstāvē joprojām atradās 8,79 miljardi eiro.
Tajā pašā laikā kaimiņvalstīs ar termiņnoguldījumiem nav tik labi. Piemēram, Latvijā Luminor piedāvā tādu pašu procentu likmi kā Igaunijā: 4%. Taču, ja Igaunijas tirgū tas viennozīmīgi ir sliktākais rādītājs, tad Latvijā situācija ir cita.
Piemēram, Swedbank Latvijā gada noguldījumam piedāvā 4%, tas ir, par 0,5% mazāk nekā Igaunijā. Latvijas SEB termiņnoguldījuma procentu likme ir vēl zemāka: 3,9%.
Lietuvā situācija ir sliktāka. Luminor un SEB, piemēram, tur piedāvā 3,8% par gada depozītu, Swedbank ir vēl mazāk: 3,5%.
Arī lielās Zviedrijas bankas savā mājas tirgū nav īpaši dāsnas. Zviedrijā Swedbank gada noguldījumam piedāvā 3,95%, bet SEB – 4,01% Zviedrijas kronās.
Pat Somijā, kur SEB un Swedbank nav lielas tirgus daļas, termiņnoguldījumu procentu likmes nav tik augstas kā Igaunijā. Kā ziņo medijs Kauppalehti, procentu likmes gada noguldījumiem tur svārstās no 3% POP Pankki Suomen Osuuspankki līdz 4,1% Svea Bank.
Zīmīgi, ka Bigbank, kas Igaunijā piedāvā 4,6% gada noguldījumu, Somijas tirgū piedāvā tikai 3,5%.
Somijā un Zviedrijā procentus maksā arī par pieprasījuma noguldījumiem
Tomēr joprojām ir viena atšķirība par labu Somijai un Zviedrijai: abās valstīs var atrast bankas, kas maksā procentus arī par naudu, kas atrodas pieprasījuma kontos.
Piemēram, Somijā jūs varat nopelnīt 0,5% gadā no pieprasījuma noguldījumiem S-Pankk un Handelsbanken.
Zviedrijā SEB no pieprasījuma noguldījumiem sola 0,25% gadā, bet Swedbank – līdz 0,3% gadā. Salīdzinājumam – gan SEB, gan Swedbank Igaunijā par pieprasījuma noguldījumiem maksā 0,01% gadā.
Tajā pašā laikā Latvijā un Lietuvā SEB un Swedbank par pieprasījuma noguldījumiem vispār nemaksā neko.