Svētās Elizabetes klosteris Minskā atkal un atkal nokļūst skandālu centrā, kas saistīti ar Z-ideoloģijas un “krievu pasaules” popularizēšanu.
Reliģiskā organizācija jau vairāk nekā gadu vāc palīdzību agresijā pret Ukrainu iesaistītajiem militārpersonām, organizē propagandas pasākumus un pelna, brīvi tirgojot savu produkciju gadatirgos Eiropas valstīs. Pēdējo reizi klostera pārstāvji redzēti 3. augustā Polijā. Pastāstīsim par šo baltkrievu “krievu pasaules” cietoksni.
Krusta gājiens ar “Katjušu”
Baltkrievijā Z-ideoloģiju neviens neveicina neatlaidīgāk un plašākā mērogā, kā to dara Maskavas Patriarhāta Baltkrievijas pareizticīgo baznīcas (BOC MP) Svētās Elizabetes klosteris. Tā vadība un mūķenes, piemēram, piedalās visdažādākajos ideoloģiskos pasākumos, kas nepārprotami nav kristīgi (piemēram, “Nemirstīgais pulks” uz Josifa Staļina portretu fona) un aktīvi atbalsta Aleksandru Lukašenko un viņa metodes, kā tikt galā ar politiskajiem pretiniekiem. Drīz pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā klostera vadība aktīvi iesaistījās finansiālās palīdzības vākšanā “Donbasa iedzīvotājiem” un Krievijas bruņoto spēku militārpersonām.
Pēc iedzīvotāju skaita lielākā Baltkrievijas klostera skandalozā popularitāte sāka strauji augt 2020. gadā pēc Aleksandra Lukašenko paziņojuma par uzvaru starptautiskās sabiedrības neatzītajās viltotajās vēlēšanās. Masu protestu apspiešanas laikā klostera biktstēvs Andrejs Lemešonoks pauda viņam atbalstu, apsūdzot protestētājus “NATO plānu izpildē” un liela skaita policistu ievainošanā.
Tieši Svētās Elizabetes klosterim radās ideja Lukašenko atbalstam Baltkrievijā rīkot “reliģiskos gājienus”, kuru skaits tomēr bija visai mazs. 2023. gada maijā to dalībnieku skaits ievērojami palielinājās , taču tagad tie notiek zem Krievijas karogiem un ar “Katjuša” dziedāšanu.
Pareizticīgā ISIS
Reliģiskā organizācija sasniedza savas “slavas” virsotni pēc Krievijas agresijas sākuma pret Ukrainu. Tās vadība un lielākā daļa mūķeņu aktīvi iesaistījās Krievijas bruņoto spēku atbalstīšanā un Z-ideoloģijas izplatīšanā baltkrievu vidū. Brits Stīvs Leisijs, kurš iepriekš vairākus gadus bija darbojies klosterī un pēc tam vīlies tā vadībā, sacīja, ka vieta kļuvusi līdzīga ISIS.
2022. gada rudenī Krievijā notikušās mobilizācijas laikā Svētās Elizabetes klostera biktstēvs Lemešonoks nosodīja valsts pilsoņus, kuri centās to pamest, lai nepiedalītos karā pret Ukrainu. Pēc viņa teiktā, “dezertēšana ir karš ar Dievu”.
Aptuveni tajā pašā laikā Minskas klosteris pārstāja slēpt uz tā bāzes izveidoto brīvprātīgo grupu palīdzībai Ukrainā karojošajiem krievu karavīriem, ko mūķenes nodēvēja par “Palīdzību brāļiem”. Tās iedvesmotājs, tāpat kā citu prokrievisko iniciatīvu gadījumā, bija arhipriesteris Lemešonoks. Grupa nodarbojās ar mērķtiecīgu līdzekļu vākšanu Krievijas bruņoto spēku vajadzībām (pirms tam klosteris sūtīja humāno palīdzību uz ilgus gadus Krievijas okupēto Donbasu).
Baltkrievijas kristiešu projektā “Baznīca un politiskā krīze Baltkrievijā”, kas atklāj Sv. Elizabetes klostera darbību, pamatojoties uz atklātiem avotiem, tika pētīts mūķeņu uz Ukrainu nodotās palīdzības apjoms un raksturs okupācijas karaspēkam.
Zīmīgi, ka klostera vadība oficiāli noliedz šo palīdzību Krievijas militārpersonām, norādot, ka tā it kā ir kādas mūķeņu grupas privāta iniciatīva. Neskatoties uz to, Sv. Elizabetes klosteris rīko izstādes – piemēram, 16. martā tas uz Brjansku atveda labdarības izstādi-gadatirgu “Kladez” -, kurā cita starpā varēja “atbalstīt Donbasa aizstāvjus, atstājot ziedojumus un humāno palīdzību.”
Ievērojamu daļu no Svētās Elizabetes klostera militārpersonu atbalsta veido automašīnas, par kuru iegādi un pārvešanu uz okupētajām teritorijām ziņo mūķenes. Sākot ar 2023.gada aprīļa otro pusi, viņas iegādājās un nodeva okupantiem vismaz septiņus transportlīdzekļus. Kā izriet no atsauksmēm, automašīnas nonāca pie ”Berkut” vienības, izlūkiem, kaujiniekiem un jauniesaucamajiem, kas stāvēja uz Krievijas un Ukrainas robežas Belgorodas apgabalā.
“Mēs palīdzam tieši militārpersonām”
Lai saprastu pašreizējo situāciju, žurnālists piezvanīja uz klosteri, stādoties priekšā kā baltkrievu celtnieks, kurš strādā Polijā. Saskaņā ar leģendu Aleksejs (nav īstais vārds) savācis lielu naudas summu, ko vēlētos ziedot klosterim, lai Krievijas bruņotajiem spēkiem Ukrainā iegādātos dronus.
Dežūrmāsa piedāvāja piezvanīt mūķenei Aleksandrai (visticamāk, tā ir Aleksandra Ļahova, kuru sauc par brīvprātīgo grupas vadītāju, kas apgādā Krievijas armiju). Dzirdot jautājumu “caur ko Polijā iekasēto naudu var pārskaitīt par droniem krievu puišiem Ukrainā?” Aleksandra droši atbildēja uz to, ka caur viņu, piedāvājot zvanīt vēlreiz, tiklīdz Aleksejs ieradīsies Minskā.
“Mēs pērkam to, ko mums pasūta. Varbūt nauda nonāks pretdronu tīkliem. Mēs pērkam šādu aprīkojumu, jā. Šī grupa mums ir jau ilgu laiku, apmēram gadu mēs palīdzam militārpersonām, īpaši militārpersonām, tāpēc neuztraucieties,” viņa paskaidroja, kad Aleksejs jautāja, vai par viņa savākto naudu tiks nopirkti bezpilota lidaparāti.
Zīmīgi, ka Aleksandrs Lukašenko vairākkārt ļoti pozitīvi izteicies par Sv. Elizabetes klostera darbību, pēc viņa teiktā, mūķenes “visu dara pareizi”.
Bērni un propaganda
Īpaša uzmanība klosterī tiek pievērsta darbam ar bērniem un viņu izglītošanai “krievu pasaules” militārisma tradīcijās. Šim nolūkam tiek rīkotas klosera vadītās ”Orļata” bērnu kustības militārās sporta nometnes, kurās bērniem un pusaudžiem “tiek ieaudzināta mīlestība pret pareizticību un savu dzimteni (tas nozīmē Krieviju)”, ko pastiprina sākotnējā militārā apmācība . Darbā ar bērniem iesaistījušies pazīstami prokrieviskie aktīvisti, kuri trenē arī gados vecākus baltkrievus – piemēram, militāri patriotiskā centra “Kazaku Spas” vadītājs Pjotrs Šapko.
Starp jaunākajiem paziņojumiem Svētās Elizabetes klostera oficiālajā lapā ir Annas Artamonovas Krievijas propagandas filmas “Fagots” pirmizrāde un radošā tikšanās ar režisori. Filmas pamatā esot patiess stāsts par 12 gadus vecu meiteni no Doņeckas, kura ar ģimeni pārcēlās uz Maskavu, kur mācās mūzikas skolā. Ģimenes tēvs kā milicis devās uz fronti un pazuda. 2. septembrī pasākums notika Pinskā pareizticīgo festivāla “Prieks” ietvaros, kas ar vietējo varas iestāžu saskaņojumu tiek rīkots pilsētas centrā.
Uz Donbasa labdarības koncerta, kas bija arī 2. septembra “Prieks” programmas ietvaros, afišās sauklis “Savus neatstājam” ir viens no Krievijas agresijas Ukrainā moto.
Nākamajā dienā “Fagots” tika izrādīts Svētās Elizabetes klostera Svētdienas skolas koncertzālē.
Vienkārši bizness
Neskatoties uz to, ka Sv. Elizabetes klosteris neslēpj atbalstu Lukašenko represīvajam režīmam un Krievijas agresijai, tā produkcija – galvenokārt biškopības produkti – joprojām tiek aktīvi pārdota daudzās Eiropas valstīs.
Mūķene Aleksandra apliecināja, ka klostera delegācijas arī tagad aktīvi apmeklē Vāciju, Poliju, “visas pārējās Eiropas valstis”, “ceļo pa klosteriem”.
Z-mūķenes piedalās gadatirgos, taču pēdējā laikā mēģinājušas slēpt savu piederību klosterim, jo aktīvisti vairākkārt pauduši sašutumu par viņu klātbūtni un aicinājuši boikotēt Svētās Elizabetes klosteri.
Lielbritānijā mūķenes jau faktiski ir pasludinātas par persona non grata, taču viņas turpina atrast nepilnības, lai apmeklētu citas rietumvalstis. Pēdējais šāds incidents notika 3. augustā Čenstohovā, Polijā, ražas svētkiem Dožinki veltītajā gadatirgū, kurā rosīgi tirgoja Svētās Elizabetes klostera izstrādājumus.
Uz tirdzniecības telts gan ne vārda par piederību, kā tas bija agrāk, netika manīts.