Pēc Latvijas zemnieku protesta akcijas un informācijas par 7 kg Baltkrievijas sāls piegādi Latvijas armijai, mūsu valsts premjerministre Evika Siliņa teica arī savu vārdu par problēmu un nepieciešamību to novērst ES līmenī.
Tikmēr Baltkrievijā ražoto pārtiku Latvijā var atrast bez problēmām, un izvēle ir diezgan plaša – no Darida minerālūdens līdz Santa Bremor mākslīgajiem ikriem un citiem smēriņiem. Latvijā ir arī plaša Baltkrievijas alkohola izvēle, to piegādā valsts koncerna ”Belgospiščeprom” meitas uzņēmums.
Kā šobrīd attīstās situācija ar Baltkrievijas precēm Latvijā
Uz pārtikas preču eksportu no Baltkrievijas ES sankcijas neattiecas. Taču dažas Eiropas valstis ir samazinājušas šādas piegādes kopš kara sākuma Ukrainā. Piemēram, Lietuvā visas mazumtirdzniecības ķēdes izņēma no tirdzniecības Baltkrievijas un Krievijas preces, apliecinot solidaritāti ar ukraiņiem. To vairs nav nonākuši pārdošanā. Bet dažus Baltkrievijas pārtikas produktus var atrast tirgos un no individuālajiem uzņēmējiem.
Latvijā tādas vienprātības nebija: daži mazumtirdzniecības tīkli baltkrievu pārtiku no saviem plauktiem izņēma, citi nē. Piemēram, 6. februārī Mego mazumtirdzniecības tīklā cita starpā var iegādāties minerālūdeni Darida vai smēriņu no Santa Bremor. Mazākos veikalos var atrast arī citas baltkrievu preces. Latvijai preces piegādā arī Baltkrievijas valsts koncerna ”Belgospiščeprom”meitas uzņēmums, kuram ir mazumtirdzniecības veikals Rīgā.
Taču, neskatoties uz to, Latvijā ik pa brīdim aktualizējas tēma par baltkrievu pārtikas importu. 5.februārī visā valstī protestēja zemnieki, kuru viena no prasībām bija aizliegt pārtikas ievešanu no Baltkrievijas.
Kā 5.februārī paziņoja Latvijas Ministru prezidente Evika Siliņa, pārtikas importa aizliegumam no Baltkrievijas un Krievijas jābūt Eiropas Savienības kopīgam lēmumam. Viņa par šo tēmu izteicās uz skandāla fona, kas saistīts ar Baltkrievijas sāls (7 kilogrami šā gada janvārī) un Krievijas tējas (2,6 kg 2023. gada oktobrī) piegādi Latvijas armijai.
Iepriekš, pagājušā gada novembrī, mūsu valsts Zemkopības ministrija aicināja arī lielākos Baltkrievijas un Krievijas pārtikas preču importētājus atteikties no šīs prakses, kā arī norādīja uz nepieciešamību ieviest ierobežojumus šādām piegādēm ES līmenī. Atklātībā nokļuva Latvijas Pārtikas un veterinārā dienesta Robežkontroles departamenta dati, saskaņā ar kuriem no 2023.gada augusta līdz oktobrim 68 Latvijas uzņēmumi importēja pārtikas preces no Baltkrievijas un Krievijas. Pārsvarā tie ir vairumtirdzniecības uzņēmumi, kā arī kravu pārvadātāji, kosmētikas un medikamentu tirgotāji, alkohola ražotāji.
Šā gada janvārī Latvijā tika aktualizēts jautājums par Baltkrievijas un Krievijas graudu importa aizlieguma ieviešanu.
Latvijā ir arī daudz nepārtikas preču no Baltkrievijas. Piemēram, veikali ar produkciju no Baltkrievijas uzņēmumiem Marko, Belita un Vitex. Tāpēc Latvijā, vismaz uz kaimiņvalsts Lietuvas fona, valda baltkrievu preču pārpilnība.
Esam jau vairākkārt rakstījuši, ka Minska savukārt aizliedza atsevišķu produktu importu no Latvijas pagājušā gada novembrī.
Kas ir zināms par ”Belgospiščeprom” alkohola piegādēm Latvijai
Rīgā darbojas uzņēmums SIA ”Belpiščeprom”. Tas reģistrēts 2004. gadā. Uzņēmums piegādā Baltkrievijas preces. Tā birojs atrodas Latvijas galvaspilsētas centrālajā daļā, Elijas ielā 21B, blakus birojam atrodas mazumtirdzniecības veikals. Uzņēmuma pamatdarbība ir dzērienu vairumtirdzniecība. Spriežot pēc informācijas Belpiščeprom mājaslapā, uzņēmums var piegādāt dažāda veida pudelēs pildītos alkoholiskos dzērienus, spirtu, konditorejas izstrādājumus no Baltkrievijas rūpnīcām, sāli.
SIA dalībnieku sarakstā ir Baltkrievijas spirta rūpnīcas no Minskas, Brestas, Gomeļas, Grodņas, Klimovičiem, Vitebskas, kā arī OJSC Mozyrsol. Piemēram, 2020. gadā uzņēmums iekļuva 500 lielāko Latvijas uzņēmumu vidū pēc neto apgrozījuma (runa ir par uzņēmuma ienākumiem no pamatdarbības licencētās darbības, atskaitot izmaksas, tai skaitā nodokļus, preču pārdošanas un nekustamā īpašuma uzturēšanas izmaksas). Tam nav nodokļu parādu.
SIA ”Belpiščeprom” mājaslapā norādīts, ka tā galvenie tirgi ir Igaunija, Latvija un Lietuva. Produkti tiek piegādāti mazumtirdzniecības veikaliem, tostarp veikalu ķēdēm. Taču par to, kas ir uzņēmuma dibinātājs, netiek teikts ne vārda. Tomēr ”Belgospiščeprom” nenoliedz, ka Latvijas uzņēmums ir viņu “meita”.
SIA ”Belpiščeprom” nezina, kā strādās tuvākajā laikā
”Līdz 24. februārim Latvijā tiek veiktas dažas izmaiņas, un mēs visi gaidām, kas notiks. Var nonākt līdz tam, ka Latvijā vairs nevarēs ievest ne konfektes, ne alkoholu. Bet vēl nekas nav skaidrs. Visticamāk, būs jāpagaida, lai saprastu, vai preces izdosies piegādāt, medijiem pa tālruni sacīja uzņēmuma tirdzniecības nodaļas darbiniece.
Viņa piebilda, ka iepriekš nodarbojusies ar produkcijas pārdošanu uzņēmumiem Latvijā un Igaunijā. Būtībā viņu uzņēmums piegādāja spirta partijas, tikai pēdējā pusotra gada laikā viņi “sākuši ievest kravas automašīnās” saldumus no rūpnīcām “Kommunarka”, “Spartak” un Bobruiskas ražotāja “Krasnij Piščevik” produkciju. Tomēr tagad, pārdodot preces, ir problēmas ar maksājumu saņemšanu no Eiropas vairumtirgotājiem.
”Varam piegādāt jebkuru preču daudzumu, ir arī tādi, kas pērk vienu vai divas konfekšu paletes, bet jautājums, cik izmaksās piegāde, ja vedīsim uz citu valsti.
Latvijas ”Belpiščeprom” arī norādīja, ka viņu produkciju var iegādāties uzņēmuma mazumtirdzniecības veikalā, kā arī tā ir pieejami nelielos veikalos, kas no tiem iegādājas preces. Taču diez vai to varēsiet atrast lielos veikalu ķēdes – iepirkumi ir apstājušies.
Bet nāciet uz mūsu veikalu. Baltkrievijas produktu izvēle ir milzīga: daudz alkoholisko dzērienu, saldumu, marmelādes, zefīri, garšvielas”, saka uzņēmuma darbiniece