Kā ziņo mediji, Eiropas gāzes krātuves pašlaik ir vidēji piepildītas par 80%. Tomēr ir valstis, kur šis procents ir daudz mazāks. Piemēram, Inčukalna gāzes krātuve, kurā glabājas trīs Baltijas valstu un Somijas rezerves, ir tikai par 55% pilna. Par to raksta igauņu medijs ERR
Eksperti norāda, ka Lietuvas SDG terminālis un Latvijas gāzes krātuve apmierinās Igaunijas gāzes vajadzības, līdz darbosies savs SDG terminālis, vēstīja ERR videoplatforma ”Aktuālā kamera”.
Rudens un ziemas priekšvakarā daudzi patērētāji ir nobažījušies par dabasgāzes un tās rezervju cenu pieaugumu Eiropā. Speciālisti vērš uzmanību, ka gāzes krātuves Baltijas valstīs nav tik pilnas kā vidēji Eiropā.
“Eiropā krātuves ir noslogotas vidēji par 80%. Baltijas valstīs situācija ir sliktāka, tai seko Bulgārija, Austrija un Ungārija. Visās šajās valstīs gāzes krātuves ir aizpildītas par aptuveni 60% vai pat mazāk, bet visās šajās valstīs gāzes krātuves ir piepildītas par aptuveni 60% vai pat mazāk, kā Latvijas gadījumā,” sacīja enerģētikas eksperts Andress Mē.
Baltijas valstu, kā arī Somijas rezerves tiek glabātas vienuviet – Inčukalna pazemes gāzes krātuvē Latvijā.
“Uz piektdienu tās noslogojums bija 55% no maksimālā apjoma, un tendence bija ar kritumu uz leju, kas nozīmē, ka no tā tiek ņemts vairāk gāzes, nekā tajā ieplūst. Kopš 12. augusta tur nav piegādāts neviens kubikmetrs gāzes no Krievijas,” uzsvēra Mē.
Gāzes operatora Elering pārstāvis Ains Kösters skaidroja, ka papildus piepildījuma procentam ir jāņem vērā arī tas, cik liela ir pati krātuve, kā arī apjoma un patēriņa attiecība.
“Latvijas gāzes krātuve un Lietuvas SDG terminālis lieliski nosegs mūsu pašreizējo patēriņu. Varbūt gāzi nāksies ņemt no Latvijas krātuves. Tajā pašā laikā, ja runājam par nākamā gada sākumu – ziemu un pavasari, . tad jāpaļaujas uz papildu termināļiem – to būvniecība notiek,” sacīja Ķesters.
”Elering” ir pārliecināts, ka Igaunijai gāzes pietiks.
“Aptuveni gada beigās divās vietās – Igaunijā un Somijā – tiks uzbūvēts peldošais terminālis. Ja ņemam vērā šos avotus kopā – terminālis, kas jau vairākus gadus darbojas Lietuvā, jauns terminālis, krātuve Latvijā, tad ar šiem apjomiem vajadzētu pietikt,” – aicināja uz mieru Kosters
Eksperti norāda, ka triju Baltijas valstu valdībām iepriekš jāvienojas, kā sadalīt gāzes rezerves, lai ziemā cīņa par zilo degvielu nekļūtu pārāk sīva.