Alus nav starp sankcionētajām precēm, taču daudzi Eiropas ražotāji, apliecinot solidaritāti ar Ukrainu, solījuši pamest Krievijas tirgu. Līdzīgi rīkojās lietuviešu alus ražotājs Volfas Engelmans, taču, kā noskaidroja The Insider, viņi savu solījumu neturēja. Turklāt valsts pasūtījuma ietvaros Lietuvas alu iepērk SVR (Krievijas Ātējās izlūkošanas dienests).
Krievijas lielveikalu plauktos ir maz īstā importa alus. Vienu no retajiem ražo Lietuvas uzņēmums Volfas Engelman. Šis Kauņas uzņēmums ir daļa no Somijas grupas Olvi. Pēc pilna mēroga Krievijas karaspēka iebrukuma Ukrainā Olvi solīja apturēt produkcijas eksportu uz Krieviju. Gadu vēlāk The Insider pārbaudīja: Volfas joprojām atrodas plauktos Maskavā un citos reģionos.
2023.gada aprīlī galvaspilsētas veikalos tika pārdots 2022.gada novembrī ražotais alus Volfas. Tas ir, jau 8 mēnešus pēc Olvi solījuma pamest Krieviju.
Lietuvas alu ”Pjateročka” piegādā LSV Trade LLC. Sākotnēji tā dibinātājs bija Lietuvas pilsonis Lins Mockunas, tad kontrole pār uzņēmumu tika nodota krievam Dmitrijam Konoņenko. Taču LSV Trade nav vienīgais Volfas importētājs. Kā liecina ImportGenius dati, Lietuvas alu pēc pagājušā gada februāra Krievijā importēja arī Pintaclab, Interbeer, Rusbeer 2006, Sommelier, MTM-Service un Lukat-Pekarni. SIA “Pintaclab” darbojas kā spirta piegādātājs FKP “Ash”. Šis uzņēmums atrodas Krievijas Federācijas Ārējās izlūkošanas dienesta kontrolē. Kā liecina izsoles dokumentācija, SVR pērk arī Volfas alu.
Pintaclab apgādā izlūkus ar alu kopš 2016. gada. Pēdējie divi līgumi tika parakstīti pēc Olvi solījuma pārtraukt sadarbību ar Krieviju: 2022.gada 22.aprīlī un 2023.gada 19.februārī. Un abos gadījumos Volfas produkcija bija piegādāto preču sarakstā.
Federālais valsts uzņēmums “Yasen” ir nosaukts Maskavas apgabala Jasenevo vārdā, kur atrodas Ārējās izlūkošanas dienesta galvenā mītne. Šī ir viena no izlūku ekonomiskajām vienībām. Tā nodarbojas ar veco īpašumu pārdošanu izsoles kārtībā un papildus alkoholam iegādājoties produktus: gaļu, tēju, kūkas u.c.
“Volfas Engelman savu produkciju uz Krieviju neeksportē,” apliecina Lietuvas uzņēmums un situāciju skaidro ar paralēlā importa procesu. “Alus nav sankcionēts produkts, tas brīvi cirkulē tirgū, un to var pārdot tālāk bez ražotāja ziņas.”
Ja agrāk Volfas Engelman alus tika piegādāts tieši Krievijai, tad tagad tiešām tiek izmantoti starpnieki, tostarp firmas no Lietuvas: UAB Lukritma un UAB Laudare. Taču jāatzīmē, ka Krievijas puses darījuma partneri ir palikuši nemainīgi. Šķiet, ka papildu posms piegādes ķēdē parādījās tikai tāpēc, lai samazinātu ražotāja politiskos riskus.
Kopumā no 2022.gada februāra beigām līdz 30.augustam uz Krieviju no Lietuvas tika piegādātas 8475 tonnas Volfas produkcijas. Vai aptuveni 7 miljoni litru alus. Izrādās, Krievija saņem vairāk nekā miljonu litru Lietuvas alus mēnesī.
Volfas Engelman apgalvo, ka sācis uz alus skārdenēm izvietot Ukrainas kartes (kopā ar Krimu) kontūras kā “profilaktisko pasākumu” Krievijas tirgum. Tiesa, Maskavas veikalos The Insider pagaidām nav izdevies atrast preces ar šādu simboliku.
Bez lietuviešu alu Volfas Krievijai piegādā uzņēmumi no citām valstīm: Olvi Grupp A. Le Coq AS no Igaunijas, Moldovas Kappa Company, Latvijas SIA Prodea New, Čehijas Redfood, Serbijas Portwinestyle un BIKS TRADE. Dažas no šīm firmām pieder krieviem: Prodea New akcionārs ir Jurijs Popovs, bet Portwinestyle – Valērijs Ipatovs, kuram bez Krievijas ir arī Portugāles pilsonība. Ipatovs serbu uzņēmumu nodibināja 2022. gada aprīlī un nekavējoties sāka piegādāt Lietuvas alu Krievijai. Tas viss var liecināt par “paralēlā eksporta” starpnieka apzinātu ieviešanu.