Zemūdens arheologi Baltijas jūras dzelmē atraduši akmens laikmeta sienu, ko, iespējams, radījuši mednieki. Tā varētu būt vecākā zināmā cilvēku būvētā megastruktūra Eiropā, vēsta The Guardian, atsaucoties uz Proceedings of the National Academy of Sciences.
Akmens siena stiepjas gandrīz kilometru gar jūras dibenu Mēklenburgas līcī Baltijas jūras dienvidrietumos, starp Vācijas piekrasti un Dānijas salām. Zinātnieki konstrukciju atklāja nejauši, veicot jūras dibena hidroakustisko pētījumu 2021. gada rudenī.
Rūpīgāk izpētot sienu, ko sauc par Blinkerwall, atklājās, ka to veido 1400 mazāki akmeņi, kas savienoja gandrīz 300 lielākus laukakmeņus. Daudzi no tiem bija tik smagi, ka pat cilvēku grupa nevarēja tos pakustināt.
Iegremdētā siena, kas aprakstīta kā “elpu aizraujošs atklājums”, atrodas aptuveni 21 metra dziļumā, aptuveni 10 kilometrus no krasta. Pētnieki uzskata, ka to pirms vairāk nekā 10 000 gadu uzcēla mednieki-klejotāji uz zemes pie ezera vai purva.
Lai gan joprojām ir grūti ticami noteikt sienas mērķi, zinātnieki norāda, ka tā palīdzējusi akmens laikmeta medniekiem dzenāt briežus.
“Kad jūs dzenāt dzīvniekus, tie drīzāk skrien pa šādām būvēm, nevis mēģina tām lēkt pāri. Ideja bija izveidot mākslīgu “pudeles kaklu”, izmantojot otru ezera sienu vai krastu, skaidroja Jakobs Gersens no Baltijas jūras pētniecības institūta Leibnicā.
Pētnieki saka, ka otrā siena, kas varētu darboties blakus Blinkerwall, varētu būt jūras nogulumos.
Ņemot vērā 971 metru garās sienas izmēru un formu, Gersens un viņa kolēģi uzskata, ka ir maz ticams, ka to veidojuši dabiski procesi, piemēram, cunami vai ledāja kustība.
Struktūra, iespējams, tika uzcelta pirms vairāk nekā 10 000 gadu, un pirms aptuveni 8500 gadiem to nogremdēja jūras līmeņa celšanās.
“Tas nostāda Blinkerwall līdzvērtīgu vecākajiem zināmajiem medību arhitektūras paraugiem pasaulē un, iespējams, padara to par vecāko cilvēka radīto megastruktūru Eiropā,” norāda pētnieki.