ASV viceprezidents Dž.D.Venss, runājot ar DailyMail, brīdināja Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski no prezidenta Donalda Trampa kritizēšanas, norādot, ka “dubļu mešana” Baltā nama galvas virzienā, var radīt pretēju efektu. Paziņojums bija atbilde uz Zelenska nesenajiem komentāriem, ka Tramps, kurš runāja par Ukrainas prezidenta it kā zemajiem reitingiem, ir kļuvis par Krievijas dezinformācijas upuri.
“Ideja, ka Zelenskis var mainīt prezidenta domas, nomelnojot viņu plašsaziņas līdzekļos – ikviens, kurš pazīst Trampu, jums pateiks, ka tas ir pretīgs veids, kā sazināties ar šo administrāciju,” sacīja Venss. Viceprezidents piebilda, ka, viņaprāt, Zelenskis saņem “sliktus padomus” par to, kā sadarboties ar ASV administrāciju.
Venss izteica cieņu pret ukraiņu tautu un apbrīnu par Ukrainas bruņoto spēku drosmi. Tomēr viņš atgādināja, ka Baltais nams iestājas par kara izbeigšanu pēc iespējas ātrāk. ”Tā ir ASV prezidenta pozīcija. Tā nav balstīta uz Krievijas dezinformāciju, bet gan uz Donalda Trampa dziļo izpratni par ģeopolitisko vidi un viņa stingro pārliecību, kas viņam ir bijusi ilgu laiku,” sacīja Venss.
Donalds Tramps jau iepriekš ir nācis klajā ar vairākiem paziņojumiem, kas atgādina Krievijas propagandu. Jo īpaši viņš atbildību par Vladimira Putina uzsākto karu uzlika Ukrainai. Tramps arī apgalvoja, ka iebrukuma sākumā Kijivai “bija visas iespējas” atrisināt konfliktu ar Maskavu bez nopietniem teritoriāliem zaudējumiem un neskaitāmiem upuriem. Prezidents gan nekonkretizēja, kā to varētu īstenot.
Viņš atkārtoti uzsvēra, ka iebrukums nebūtu noticis, ja viņš būtu palicis prezidenta amatā pēc 2020.gada, ignorējot faktu, ka Krievijas atbalstītie separātisti karoja Donbasā visus četrus viņa pirmā termiņa gadus. Tajā pašā laikā Tramps ne reizi nepārmeta Vladimiram Putinam, kurš uzsāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā astoņus gadus pēc hibrīdkara pēc Krimas aneksijas.
Tramps arī apgalvoja, ka Ukrainai ir jārīko prezidenta vēlēšanas, lai piedalītos miera sarunās, jo Zelenska piekrišanas reitings esot tikai 4%.
Volodimirs Zelenskis noraidīja Trampa izteikumus par viņa reitingu, nosaucot tos par Krievijas viltojumiem. Viņš atsaucās uz Kijivas Starptautiskā socioloģijas institūta (KIIS) datiem, saskaņā ar kuriem viņa uzticības reitings ir 57% (decembrī – 52%). Zelenskis uzsvēra, ka varas maiņa Ukrainā šobrīd nav iespējama, piebilstot, ka Maskava ir ieinteresēta viņa izskaušanā – “ja ne fiziski, tad politiski”. Pēc viņa teiktā, viņš joprojām ir “ārkārtīgi neērta figūra” Vladimiram Putinam.
Uz šī fona Tramps apgalvoja, ka Zelenskis, iespējams, cenšas pagarināt karu, lai saglabātu finansiālās palīdzības plūsmu no Rietumiem, nosaucot Ukrainas prezidentu par “diktatoru bez vēlēšanām”. Viņš arī atzina, ka Zelenskis varētu palikt “bez valsts”. Vienlaikus Tramps norādīja, ka ASV risina “veiksmīgas sarunas” ar Maskavu, lai izbeigtu karu. “Ikviens apzinās, ka to var sasniegt tikai Trampa administrācija,” viņš uzsvēra.
Trampa vārdi izraisījuši reakciju Eiropas galvaspilsētās. Vācijas kanclers Olafs Šolcs sacīja, ka Zelenska nosaukšana par diktatoru ir “nepareizi un bīstami”. Čehijas prezidents Petrs Pāvels šādas apsūdzības nosauca par “dziļa cinisma” izpausmi. Norvēģijas premjerministrs nosodīja Trampa komentārus kā “dziļi netaisnīgus”, savukārt Somijas prezidents pauda atbalstu Zelenskim un Ukrainas konstitūcijai. Zelenskis pateicās Eiropas līderiem par solidaritāti, izsakot pateicību sociālajā tīklā X.