Baltā nama lielajā foajē izvietota glezna ar ikonisku ainu, kurā redzams prezidents Donalds Tramps, kurš izdzīvoja slepkavības mēģinājumā Pensilvānijā pagājušajā vasarā. No esošās vietas tika pārvietots oficiālais bijušā prezidenta Baraka Obamas portrets. Par to ziņo CNN
Baltā nama oficiālajā sociālo mediju kontā tika ievietots Trampa gleznas attēls, kura autentiskumu CNN apstiprināja divas amatpersonas. Obamas portrets tika pārvietots pāri Lielajam foajē prezidenta Džordža Buša portreta vietā.
Dramatiskais attēls, kurā Tramps paceļ labo dūri ar asinīm izšļakstītam pāri viņa sejai, kļuva par viņa prezidenta vēlēšanu kampaņas spēka emblēmu. No piektdienas rīta tas karājas vienā no redzamākajām vietām Baltā nama austrumu spārnā.
Baltā nama tradīcijas paredz, ka jaunāko Amerikas prezidentu portreti tiek izvietoti visredzamākajā vietā izpildvaras savrupmājas ieejā, kas ir redzama viesiem oficiālu pasākumu laikā. Oficiāls Trampa portrets vēl nav atklāts, taču amatpersona sacīja, ka prezidents vēlas, lai šis brīdis no Batleras, Pensilvānijas štatā, kalpotu parauglomā.
Šis solis atgādina lēmumu, ko Tramps pieņēma savā pirmajā pilnvaru termiņā, kad viņš Lielajā foajē aizstāja Bila Klintona un Džordža Buša portretus, to vietā izvēloties izcelt Viljamu Makinliju un Teodoru Rūzveltu.
Obamas portrets joprojām karājas ievērojamā vietā, tieši iepretim Lielajam foajē, kur tas ir bijis kopš 2022. gada. Bijušā prezidenta Džo Baidena portrets vēl nav pabeigts.
CNN ir sazinājies ar Baltā nama vēsturisko asociāciju, lai saņemtu komentārus. Obamas pārstāvis atteicās komentēt.
Saskaņā ar bijušā Baltā nama kuratores Betijas Monkmenas teikto, jauno gleznu privāti finansēja bezpeļņas Baltā nama vēsturiskā asociācija. Pirms tam bija bijusi samērā “gadījuma” politika, Monkmena sacīja asociācijas aplādei 2017. gadā, kad portretus finansēja Kongress vai pasūtīja draugi vai pats prezidents.
Sīkāka informācija par šī Trampa portreta izcelsmi, tā mākslinieku un to, kurš par to samaksājis, nebija uzreiz skaidra, lai gan šķiet, ka tas ir balstīts uz ikoniskām Trampa fotogrāfijām, kas uzņemtas mirkļus pēc slepkavības mēģinājuma viņa 2024. gada jūlijā Batlerā, Pensilvānijas štatā, ziņu aģentūras Associated Press fotogrāfs Evans Vuči un New York Times fotogrāfs Dags Mills.
Mūsdienu Baltā nama portretu laikmetā prezidenti un pirmās lēdijas ir uzaicinājušas savus priekšgājējus, bijušos darbiniekus, draugus un ģimeni uz atklāšanas ceremonijām.
“Tas ir pašreizējā prezidenta un pirmās lēdijas dāsnuma apliecinājums, ka viņš uzaicina visus šos cilvēkus no aizejošās administrācijas,” sacīja Monkmens, atgādinot par Eleonoras Rūzveltas portreta atklāšanas ceremoniju Džonsona administrācijas laikā.
Jaunā glezna tika ienesta Rietumu spārnā agrā otrdienas rītā, un piektdienas rītā tā tika pakārta bez ievērojamas greznības un procedūrām, norādīja kāds ar šo lietu pazīstams cilvēks.
Prezidenta un pirmās lēdijas oficiālie portreti Smitsona Nacionālās portretu galerijas kolekcijai pašlaik tiek gatavoti, lai gan par atklāšanu vēl nav paziņots. Abi šie portreti tiks apmaksāti no privāti piesaistītiem līdzekļiem, tostarp $ 650 000 ziedojums no Trump’s Save America PAC un papildu privāta ziedojuma, kas atbalsta mākslinieku honorārus, piegādi, kadrēšanu, uzstādīšanu un pasākumus, norāda Nacionālās portretu galerijas pārstāve Konseta Dankana.
Nacionālās portretu galerijas kolekcijā atrodas arī 1989. gada Maikla O’Braiena fotogrāfijas izdruka, kurā redzams smaidošs Tramps uzvalkā un mētājot sarkanu ābolu.