Krievija turpina veiksmīgi eksportēt naftu, neskatoties uz ASV sankcijām, lielāko starptautisko tirgotāju boikotu un daļēju embargo, ko Eiropas Savienība noteikusi sestās sankciju kārtas ietvaros.
Naftas eksports no Krievijas ostām nedēļā, kas beidzās 10.jūnijā, sasniedza 3,52 miljonus barelu dienā – tikpat, cik nedēļu iepriekš, vēsta Bloomberg, atsaucoties uz tankkuģu satiksmes statistiku.
Salīdzinot ar pirmskara periodiem, naftas rūpniecība ne tikai nezaudēja ne barelu, bet pat palielināja piegādes: piemēram, janvāra beigās un februārī eksports bija aptuveni 3 miljoni barelu dienā.
Lai gan Eiropa ir strauji samazinājusi Ural kategorijas naftas importu, visas “liekās” mucas tika pārdotas pircējiem Āzijā, kam patika atlaides, kas sasniedza 30-40 dolārus par barelu.
Janvārī un februārī no Baltijas jūras ostām uz Rietumeiropu katru dienu tika eksportēti 0,94-1,15 miljoni barelu dienā. Līdz aprīlim šīs piegādes bija vairāk nekā uz pusi samazinājušās līdz 0,42 miljoniem barelu dienā un saglabājas šajā līmenī vasaras sākumā, lai gan dažās nedēļās plūsmas praktiski apstājās (0,1 miljons barelu dienā).
Taču Eiropas boikotu pilnībā bloķēja Indijas un Ķīnas pieprasījums. Ja ziemā piegādes uz Āziju no Baltijas ostām bija retas, un dažās nedēļās tās bija uz nulles, tad kopš marta vidus Krievijas naftas kompānijām tās ir kļuvušas par jaunu normu.
Pagājušajā nedēļā, pēc Bloomberg aplēsēm, Āzijas klientiem pārdoti 0,63 miljoni barelu dienā, nedēļu iepriekš – 0,73 miljoni, savukārt maija beigās piegādes sasniedza gandrīz 1 miljonu barelu dienā.
Eksports uz Āziju no Melnās jūras ostām, kas arī bija retums pirms kara sākuma, kopš marta sākuma ir svārstījies no 0,3 līdz 0,1 miljonam barelam dienā. Vēl 0,1 miljons barelu dienā jau otro nedēļu pēc kārtas tankkuģi eksportē uz Āzijas klientiem caur Arktiku.
Atzīstot, ka nav iespējams pilnībā izgriezt Krievijas mucas no tirgus, G7 valstis meklē jaunus veidus, kā ierobežot naftas dolāru pieplūdumu, labojot rekordus un apgādājot Krievijas budžetu.
ASV veic “ārkārtīgi aktīvas” sarunas ar Eiropas valstīm, lai izveidotu pircēju karteli un noteiktu cenu griestus Krievijas naftai, pagājušajā nedēļā paziņoja ASV finanšu ministre Dženeta Jellena. Kā norāda The Wall Street Journal avoti, kas pārzina situāciju, īpaši tiek apsvērta ideja cenu ierobežošanā iesaistīt apdrošināšanas kompānijas.
Liela daļa jūras naftas piegādes ir apdrošinātas Lielbritānijā un ES. G7 valstis apsver iespēju apdrošināt tikai tās Krievijas naftas piegādes uz valstīm ārpus Eiropas, kas atbilst Rietumu noteiktajiem cenu griestiem, norāda WSJ avoti.