Sāksim ar to, ka alus un jebkura cita alkohola pārmērīga lietošana kaitē mūsu veselībai. Arī ar to, ka ne katram no kausa savā kabatā ”ietek” 3 eiro. Kādam arī 2, kādam arī 4, bet tas neskauž, un katrs pelna kā prot.
Pēdējās nedēļās skaļu rezonansi raisīja Bauskas ”hokeja alus” par 6 eiro kausā, tāpēc arī ne par to, jo neizskaidrojams kausos lejamā alus cenu lēciens sākās jau pērnvasar, kad 5-6 eiro par kausu jau kļuva ikdiena. Jāatzīst arī tas, ka cilvēki pirka nekurnēdami. Bet, protams – ”ja 5 eiro par dārgu, ej pērc Maximā par 1 eiro!”. Šis arguments kļuva par sava veida lozungu publiskajā (soctīklu) telpā. Jo, ”kas tad tu par veci, ja nevari aliņam piečuku nopelnīt”
Kā tad ir patiesībā? Alus cenu ietekmēja krīze? Protams, ražotāja cenas ietekmēja gan elektrības, gan izejvielu cenu kāpums, gan transports, u.tml. izmaksas. Par cik? Nu, tie paši visiem zināmie 20 inflācijas procenti. Ziemā arī alus mazumtirdzniecības cenas lielveikalos palielinājās par tiem pašiem 20%.
Bet te pēkšņi, pavasaris ar ziņu par ”hokeja alu” par 6 eiro. Inflācija aiz muguras, elektrības, gāzes un degvielas cenas kritušās, bet – kas notiek ar alu? Publiski ir grūti atrast šībrīža vairumtirdzniecības cenas, tomēr viens no vairumtirgotājiem nav noslinkojis un tās publicējis.
Tātad, redzat paši, populāru alus šķirņu cenas svārstās no 60 līdz 90 eiro par 30 litru tilpuma mucu jeb, no 1-1,5 eiro par puslitra tilpumu. Jeb, apmēram tik pat, cik maksā alus pudele lielveikalā.
Teiksiet, ka tam klāt jāpierēķina visi papildus izdevumi, piemēram, ko daudzi piemirst, pārtikas gāze. Labi, tie būs vēl 5 centi uz kausu. Pats kauss? Plastmasas glāzes vairumā maksā 3-5 centus gabalā. Kas vēl? Nekas! Alus krānus piešķir ražotājs, arī piegāde pastāvīgam klientam būs bez maksas. Un, lūk, šeit arī sākas paša tirgotāja fantāzijas lidojums! Darbinieku algas, telpu noma, atkritumu izvešana, alkohola tirdzniecības licenzes, u.t.t.
Jau paliek žēl nabadziņu, vai ne? Lai šis izvilktu savu dzīvību, alu jātirgo ar 300-400% uzcenojumu. Iestāstīs jums arī to, ka tikai tā vasara dabā vispār iespējama. Tomēr pamēģiniet atvērt acis arī viņam – vai nepietiktu ar 100, kaut 200% uzcenojumu? Droši vien, ka pietiktu pārpārēm, bet ”ja citi tirgo un tauta pērk par 5-6 eiro, kāpēc man kausu jāpārdod par 3-4 eiro?”
Jautāsiet, kāds šim visam ir vēstījums? Vienkāršs – jautājiet! Argumentējiet ar to, ka tieši viņš ar savu negausību atšķiras no lielveikala alus ar 20-30% uzcenojuma vai bezīntanka, kura īpašnieks lieliski izdzīvo ar 10% uzcenojumu degvielai.
Starp citu, savā kafejnīcā viņš tirgo arī alkoholiskos dzērienus no lielveikalos pirktām pudelēm, sulas no sulas pakām, vai uzlej verdošu ūdeni no paciņas izņemtam 10-20 centus vērtam tējas maisiņam jeb, tējas uzcenojums noteikti būs lielāks par 500%.