Tātad tu esi atradusi aizdomīgu telefona numuru, kas uzšņāpts uz lapiņas, kura mētājas tava partnera kabatā. Bet varbūt tev nedod mieru kāds nepazīstams numurs, kas atkārtoti parādās viņa mobilajā telefonā. Šie “atklājumi” šķiet diezgan nevainīgi, taču daudzās attiecībās par apsēstību ir kļuvusi partnera izspiegošana.
Meklējot pierādījumus viņa iespējamajai neuzticībai – izprašņājot draugus, slepeni lasot personīgas vēstules un sms, tu pārvērt savu dzīvi par paranojas apsēstu eksistenci. Psihologi iesaka – pamanot sava partnera uzvedībā kaut ko, kas tevī raisa aizdomas, pārdomā šādas lietas:
Pierādījums vai paranoja
Ir viegli izdarīt pārsteidzīgus secinājumus. Atrast kādai citai rakstītu mīlestības vēstuli ir viena lieta, bet nepazīstams telefona numurs, kas atrasts uz kādas papīra stērbeles, ir pavisam kas cits. Centies uzreiz automātiski neiedomāties sliktāko. Tad lasi tālāk šos padomus, lai noskaidrotu, vai šo jautājumu vērts pētīt tālāk vai arī tev tas jāaizmirst un vienkārši jāuzticas partnerim.
Nejaušība vai spiegošana
Ja tu atrod kādu pavedienu, kas varētu kļūt par pierādījumu tava partnera dubultajai dzīvei vai negodīgumam, reālistiski apsver, vai tu tiešām nupat nejauši atradi šo aizdomīgo lietu, vai arī tu to esi meklējusi pati. Ja tavu partneri naktīs regulāri pamodina noslēpumaini telefona zvani, tā ir viena lieta. Bet rakņāšanās viņa personīgajās atvilktnēs, lai atrastu viņa slepenās sirdsdāmas foto, pavisam cita. Tas, kādā veidā tu esi atradusi šo “pierādījumu”, var norādīt uz to, vai tas ir kaut kas nopietns, vai arī tavu fantāziju auglis.
Uzticēšanās vai pacietība
Uzticēšanās ir netverams jēdziens. Tas nozīmē, ka jūs abi ar partneri esat izveidojuši stabilu pamatu savām attiecībām, vienojušies par savstarpēji pieņemamām saistībām un esat atvērti sarunām par jums abiem svarīgiem jautājumiem un problēmām.
Ja tu esi cilvēks, kurš pastāvīgi atrod kaut kādas satraucošas pazīmes, vienatnē mēģini noskaidrot, kāda ir tava uzticēšanās. Vai tu patiešām esi pārliecināta, ka tavs partneris attiecībās ir godīgs un viņa rīcība nav pretrunā ar jūsu abu interesēm? Vai esi pārliecināta, ka gadījumā, ja partneris jūtas neapmierināts vai sarūgtināts, viņš savas problēmas vispirms izstāstīs tev? Vai arī tu dziļi sirdī esi pārliecināta, ka partneris ir spējīgs piekrāpt tevi un pārkāpt jūsu attiecību nosacījumus? Ja tas ir tā, kad tas nozīmē, ka tu vienkārši paciet šo situāciju un nogaidi, kad viņš izdarīs kādu pārkāpumu. Tā nav uzticēšanās un šo faktu nepieciešams izpētīt.
Labojams vai nelabojams
Ja tu konstatē, ka tava tendence tēlot detektīvu radusies no dziļas neuzticēšanās otram cilvēkam, tad jāsecina, ka jūsu attiecībās ir būtiska problēma, kas prasa risinājumu. Vai šo neuzticēšanos radījusi tava partnera agrākā uzvedība vai arī tu šajās attiecībās vienkārši projicē savas bailes, kas tev saglabājušās no iepriekšējām attiecībām?
Ja tu konstatē, ka neuzticēšanās problēmu rada tavs vai tava partnera raksturs, tad problēma, acīmredzot nav tikai aizdomīgās pazīmes un pierādījumi, bet gan kaut kas daudz nopietnāks. Tev atklāti jāizrunājas ar partneri un jānoskaidro, vai šo problēmu nav iespējams atrisināt ar kompromisu, aktīvu diskusiju vai pat psihoterapeita palīdzību. Ja uzticības trūkuma problēma ir liela un šķiet, ka nekādu risinājumu tai atrast neizdosies, tad tev reālistiski jāizvērtē, vai saglabāt šīs attiecības.
Saruna vai konfrontācija
Ja tu esi konstatējusi, ka atrastais pierādījums, kas liecina par partnera neuzticību, tiešām ir ļoti aizdomīgs un nav balstīts uz paranoju vai uzticēšanās trūkumu, tad tev uzmanīgi jāpārdomā, kā rīkoties tālāk. Vienmēr pastāv iespēja, ka tu situāciju pārproti. Apspriežot savas bažas ar partneri, vienmēr izklāsti savus apsvērumus tā, lai tie neizklausītos kā galīgais spriedums, atstājot vietu arī šaubām. Vienmēr labāk teikt “Esmu noraizējusies par šiem telefona zvaniem naktīs” vai “Mazgājot veļu, es tavās kabatās vienmēr atrodu dīvainas lietas”, nevis “Kāpēc tu mani krāp?”
Risinājums vai samierināšanās
Uzsākot attiecības, mēs apņemamies aktīvi par tām rūpēties. Tāpēc, ja rodas problēmas ar neuzticēšanos vai neuzticību, ir svarīgi atklāti izrunāt šo problēmu ar partneri un kopīgiem spēkiem vai nu pārliecināties par to, ka problēma bijusi tikai šķietama, vai arī to risināt. Atceries, ka vienmēr pastāv atšķirība starp situācijas atrisināšanu un pasīvu samierināšanos ar nelabvēlīgajiem apstākļiem.
Tiesa ilgi un rūpīgi izsver visus pierādījumus, pirms izvirza kādam cilvēkam apsūdzību. Arī tev pret partneri jāizturas tāpat un savas šaubas jāizsaka ar atbildības sajūtu un godīgi. Tev jābūt godīgai arī pret sevi un nav jāslēpj problēmas, kas tev rada bažas vai diskomfortu.
Iedvesmojies pati un iesaki draugiem!