Irānas Šahid Rahaei ostā eksplodēja nātrija perhlorāts, viela, ko izmanto cietās raķešu degvielas ražošanā. Par to ziņo laikraksts New York Times, atsaucoties uz avotu, kas saistīts ar Islāma revolūcijas gvardes korpusu (IRGC). Sprādzienā bojāgājušo skaits sasniedzis 25 cilvēkus, bet vairāk nekā 1100 tika ievainoti.
Savukārt ziņu aģentūra Associated Press (AP), atsaucoties uz privāto apsardzes firmu Ambrey, ziņoja, ka Irānas osta martā saņēmusi raķešu degvielas partiju uz nātrija perhlorāta bāzes.
“Tiek ziņots, ka ugunsgrēku izraisīja nepareiza apiešanās ar cietās degvielas partiju, kas paredzēta izmantošanai Irānas ballistiskajās raķetēs,” aģentūrai AP sacīja uzņēmums.
Laikraksts Financial Times (FT) janvārī ziņoja, ka no Ķīnas uz Irānu pa jūru nogādāta vairāk nekā 1 tonna nātrija perhlorāta, atsaucoties uz divu rietumvalstu drošības amatpersonu izlūkdatiem. Izdevuma avoti vēsta, ka uz šīs sastāvdaļas bāzes ražotajai degvielai vajadzēja papildināt Irānas raķešu rezerves, kuras izsmeltas uzbrukumos Izraēlai kara ar Hamas laikā Gazas joslā.
Kā atzīmēja FT, nātrija perhlorātu izmanto, lai iegūtu amonija perhlorātu, kas veido 70% no cietās raķešu degvielas. Laikraksta avoti vēsta, ka uz Irānu nosūtītā krava nodrošinās 1300 tonnu degvielas, ar ko pietiks 260 vidēja darbības rādiusa raķešu uzpildīšanai. Teherāna nav apstiprinājusi nātrija perhlorāta sūtījuma saņemšanu.
Spēcīgs sprādziens notika 26. aprīļa rītā Šahid Rahaei ostā, kas atrodas Persijas līča piekrastē, netālu no Bandar Abbas pilsētas. Sākotnējā izmeklēšana liecina, ka avārijas cēlonis bija sprādziens vai ugunsgrēks konteinerā, kurā atradās viegli uzliesmojoši un ķīmiski materiāli, sacīja Irānas ārkārtas situāciju vadības aģentūras pārstāvis Hoseins Zafari.
Saskaņā ar jaunākajiem datiem sprādziena rezultātā bojā gājuši 25 cilvēki, bet upuru skaits pieaudzis līdz 1139. Ugunsgrēks ostā turpinās, un notiek darbs pie tā lokalizācijas. Glābēji cenšas kontrolēt atlikušos 20% no sākotnējā ugunsgrēka, sociālajā tīklā X sacīja Irānas valdības pārstāve Fatemeh Mohadžerani. Ir izsludināts trīs dienu sēru laiks.
NYT, atsaucoties uz Irānas ostu un jūras organizāciju, raksta, ka Šahid Rahaei osta ir lielākā valstī. 2024. gadā caur to veda 85% konteineru pārvadājumu, kā arī ievērojamu daļu naftas. Pat ostas slēgšana uz divām nedēļām iznīcināšanas dēļ var nodarīt milzīgus zaudējumus valsts ekonomikai, sociālajā tīklā X rakstīja analītiķis Abdollah Babakhani.