Zinātnieku komanda no Ziemeļrietumu medicīnas un Brigham and Women’s Hospital ir identificējusi sarkanās vilkēdes (Lupus) cēloni, kas ir postoša autoimūna slimība, kas skar 1,5 miljonus amerikāņu. Par zinātnieku atklājumu raksta žurnāls Nature
To darot, viņi arī uzskata, ka ir atraduši līdzekli vai vismaz sarežģītāku ārstēšanu, un pašlaik strādā pie farmakoloģiskas metodes izstrādes potenciālās ārstniecības līdzīgās molekulas piegādei.
Sarkanā vilkēde, lietojot tās pilno nosaukumu, ir saistīta ar organisma imūnsistēmas uzbrukumu savām vietējām šūnām, izraisot dažādas ādas komplikācijas, kā arī potenciāli dzīvībai bīstamus sirds, nieru un smadzeņu bojājumus. Lupus cēlonis nav labi saprotams, un Ziemeļrietumu zinātnieki kritizēja esošās ārstēšanas metodes kā “neasus instrumentus”.
Pētnieki vispirms pētīja lupus pacientus un atklāja, ka tiem, kuriem ir šī slimība, bija augstāks infekcijas apkarošanas proteīna, ko sauc par interferonu, līmenis un nepietiekams arilogļūdeņraža receptors (AHR), kas regulē ķermeņa reakciju uz infekciju.
“Līdz šim brīdim visa lupus terapija ir neass instruments. Tā ir plaša imūnsupresija,” sacīja līdzautors Dr Jaehyuk Choi, Ziemeļrietumu universitātes dermatoloģijas asociētais profesors. “Nosakot šīs slimības cēloni, mēs esam atraduši potenciālu ārstēšanu, kam nebūs pašreizējās terapijas blakusparādību.”
Viņa līdzautors Dr Dipaks Rao, Brigham and Women’s Hospital reimatologs, skaidro, ka ārstēšana darbojas kā korekcija.
“Mēs esam identificējuši fundamentālu nelīdzsvarotību imūnās atbildes reakcijās, ko rada pacienti ar vilkēdi, un esam definējuši īpašus mediatorus, kas var labot šo nelīdzsvarotību, lai mazinātu patoloģisko autoimūno reakciju,” sacīja līdzautors Dr. Dīpaks Rao.