Eiropā jau vairāk nekā 70 gadus pastāv ietekmīgu baņķieru klubs, kas divas reizes gadā tiekas luksusa viesnīcās un pilīs, lai apspriestu “sensitīvus jautājumus”. Sanāksmju saturs un dalībnieku sastāvs netiek reklamēts, un viesi ir prezidenti, premjerministri un augstdzimušas personas, raksta The Financial Times (FT).
2023. gada oktobrī vairāk nekā 40 Eiropas ietekmīgākie baņķieri sarīkoja trīs dienu tikšanos greznajā viesnīcā Dolder Grand Hotel Cīrihē, raksta laikraksts. Pasākumā piedalījās Šveices finanšu ministre Karīna Kellere-Satere un valsts centrālās bankas vadītājs Tomass Džordans. Neizpaužamo sanāksmi organizēja “ļoti ietekmīga organizācija”, kuras eksistence ārpus tās šaurā biedru loka ir maz zināma, Institut International d’Etudes Bancaires (IIEB).
IIEB 1950. gadā dibināja Crédit Industriel et Commercial, Union Bank of Switzerland, Société Générale de Belgique un Amsterdamsche Bank vadītāji, lai regulāri apspriestu notikumus banku sektorā, ekonomikā un monetārajā sistēmā visaugstākajā līmenī.
FT raksta, ka 73 gadus Eiropas lielāko banku vadītāji tikās divreiz gadā luksusa viesnīcās un karaļu pilīs, lai apspriestu “jutīgus jautājumus”.
Klubam nav savas mājas lapas, dalībnieku sastāvs, sapulču darba kārtības un sēžu protokoli netiek publicēti. Sanāksmju dalībniekiem nav ieteicams dalīties ar detaļām par diskusijām, laikrakstam sacīja avoti. Neraugoties uz apspriesto tēmu nozīmīgumu, IIEB darbība medijos praktiski nav atspoguļota 70 gadus, atzīmē laikraksts.
Kā norāda FT, IIEB ir ne tikai platforma ideju apmaiņai starp Eiropas ietekmīgākajiem finansistiem, bet arī elitārs sabiedriskais klubs, kura biedriem tiek organizētas svinīgas vakariņas, privātas apskates tūres un braucieni uz dārgiem veikaliem.
2000. un 2009. gadā IIEB dalībniekus uzņēma Lielbritānijas princis Endrjū, bet 2013. gadā Sanktpēterburgā notikušajā sanāksmē uzstājās toreizējais Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs, apgalvo FT. Kā vēsta laikraksts, uz tikšanos gadiem ilgi bija ieradies arī Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans (kad viņš bija premjerministrs) un Itālijas prezidents Serhio Mattarella.
IIEB tika izveidots, lai stiprinātu saiknes starp bankām laikā, kad visā Eiropā valda ģeopolitiska spriedze un izaicinājumi finanšu stabilitātei, taču tā slepenā izrāde ir kritizēta par necaurredzamību un izšķērdību.
2010. gadā Zviedrijas bankas Handelsbanken priekšsēdētājs Pērs Bomans pameta klubu, protestējot pret tā necaurredzamību un augstajām tikšanās rīkošanas izmaksām eirozonas parādu krīzes kulminācijā.
“Mēs nebijām pret tikšanos Stokholmā, lai apspriestu banku jautājumus. Taču tikšanās apstākļi – tā notika slepeni un ietvēra ekstravagantu programmu sievām un vīriem – lika mums justies, ka šī ir tik tālu no Handelsbanken kultūras, cik vien iespējams,” skaidroja Bomans.
Šī IIEB sanāksme 2010. gadā notika piecu zvaigžņu viesnīcā Grand Hôtel, un pāra programmā bija iekļautas vakariņas opernamā un iepirkšanās brauciens.