2024. gadā Deutsche Bundesbank Vācijas maksājumu darījumos reģistrēja aptuveni 72 400 viltotu eiro banknošu ar nominālvērtību 4,5 miljoni eiro. Tas nozīmē, ka viltojumu skaits, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, palielinājies par 28 procentiem. Par to lasāms Deutsche Bundesbank mājaslapā
Atklāto viltojumu skaits 2024.gadā palielinājies, bet vienlaikus samazinājies zaudējumu apjoms. Tas ir saistīts ar faktu, ka vainīgie atkal arvien vairāk ir laiž apgrozībā vienkāršus viltojumus ar zemāku nominālvērtību, sacīja Burkhards Balzs, Bundesbankas valdes loceklis, kurš cita starpā ir atbildīgs par skaidru naudu. Līdz ar to zaudējumu apmērs 2024.gadā bija par 12 procentiem mazāks nekā iepriekšējā gadā. Kopumā viltotās naudas apjoms joprojām ir mērens: matemātiski 2024. gadā uz 10 000 iedzīvotāju bija deviņas viltotas banknotes, norāda Balzs.
Viltojumu skaits 2024. gada otrajā pusē bija aptuveni 33 800, kas ir mazāk nekā 1. pusgadā (38 600).
Tāpat kā iepriekšējos gados lielu daļu viltojumu bija ļoti viegli identificēt. Banknotes ir apdrukātas ar “MovieMoney” vai “Prop copy”, un tajās nav nekādu drošības elementu imitācijas. Dažos no šiem viltojumiem nospiedums “MovieMoney” tika aizsegts un aizstāts ar paraksta imitāciju.
Viltotu banknošu noteikšana
Tā kā viltotā nauda netiek aizstāta, Deutsche Bundesbank stingri iesaka pārbaudīt banknotes, izmantojot principu “jūti-redzi-pagrozi”. Aizdomīgu banknoti vēlams salīdzināt ar neapšaubāmi īstu un vienmēr apskatīt vairākus drošības elementus.
Visus viltojumus var identificēt pēc šādām autentiskuma pazīmēm:
Sajust:
Banknošu papīrs uz vairuma eiro banknošu ir stingrs un satverams. Tas nozīmē, ka vienkāršus viltojumus var atpazīt, pieskaroties tiem. Tomēr, lai būtu drošībā, Bundesbank iesaka pārbaudīt papildu funkcijas.
Sērijā Europa 5, 10 un dažas no 20 eiro banknotēm ir lakotas, tāpēc tās ir gludas un stingras. Maksājumu darījumos tiek izmantotas gan lakotas, gan nelakotas 20 eiro banknotes.
Banknošu priekšpusē kā reljefs jūtamas izceltas drukātā attēla daļas. Kreisajā malā, piemēram, sērijā Europa atrodams uzraksts “BCE ECB EЦБ EZB EKP EKT EKB BĊE EBC” (kā arī “ESB” no 50 eiro banknotes un turpmāk) un papildu izciļņi labajā un kreisajā malā.
Ūdenszīmi var redzēt kā ēnu attēlu katras banknotes neapdrukātajā zonā, turot to pret gaismu.
Hologrammas joslas augšējā daļā ir caurspīdīgs logs uz sēriju Europa, kas sākas ar 20 eiro banknoti. Tajā redzams Eiropas portrets, grieķu mitoloģijas figūra.
Redzēt:
Sērijas Europa banknotēm ir smaragda cipars priekšpusē kreisajā apakšējā stūrī: pagriežot, cipars maina krāsu un gaismas josla pārvietojas uz augšu vai uz leju.
Hologrammas elementi mainās, kad banknote tiek sasvērta. Parādās varavīksnes krāsas efekti, kas ieskauj motīvus.
100 un 200 eiro banknotēm ir papildu drošības līdzekļi: smaragda cipars satur vairākus eiro simbolus, kas maina krāsu. Satelīta funkciju var atrast hologrammā. Šeit divas eiro zīmes apzīmē vērtības skaitli.
Vairāk viltotu monētu
2024. gadā Vācijas maksājumu darījumos tika atklātas aptuveni 141 300 viltotas monētas. Pagājušajā gadā viltoto monētu skaits bija ap 115 900. Tas nozīmē, ka Vācijā uz 10 000 iedzīvotāju bija septiņpadsmit viltotas monētas. Pieauguma iemesls ir tas, ka daži uzņēmumi gadiem ilgi vāc monētas ar nepatiesām aizdomām un iesniedz tās Bundesbankai 2024. gadā. Turklāt maksājumu darījumos tika ieviests arvien vairāk viltojumu par 2 eiro.
Viltojumi notika tikai trīs augstākajos nominālos, un 2024. gadā tie tika izplatīti šādi:
Apmēram 61 700 viltoto monētu skaits 2. pusgadā bija ievērojami mazāks nekā reģistrētais 2024. gada pirmajā pusē (ap 79 700 viltojumu).
Pārbaudi monētu autentiskumu
Šie padomi var atvieglot monētu autentiskuma pārbaudi:
Uz īstām monētām monētas attēls skaidri izceļas no monētas fona. Savukārt viltotās monētas bieži izskatās izplūdušas, un tām bieži ir nelīdzena virsma.
Krāsu tonis parasti atšķiras no īstām monētām.
Īsto 2 eiro monētu malu marķējums ir iespiests monētas malā ar gofrējuma detaļām. Viltojumiem bieži ir nepilnīgs vai neregulārs malu reljefs.
Īstās 1 un 2 eiro monētas ir tikai vāji magnētiskas. Lai gan tie pielīp pie magnēta, tos pēc tam var viegli noņemt.
Savukārt viltojumus parasti vai nu nepievelk, vai arī tie ļoti stingri pielīp pie magnēta.