Krievijas prezidenta jaunākā meita Katerina Tihonova ir attiecībās ar slaveno baletdejotāju Igoru Zeļenski, kurš pēdējos gadus strādāja Vācijā, un viņiem ir 2017. gadā dzimusi meita, secinājuši Krievijas un Vācijas pētnieciskie žurnālisti. Iepriekš medijos izskanēja apgalvojumi, ka Vladimira Putina vecākajai meitai Marijai Voroncovai ir jauns partneris un bērns no viņa.
Mediji, atsaucoties uz kopīgu “Svarīgo stāstu” un Der Spiegel izmeklēšanu raksta, ka pēc šķiršanās no sava pirmā vīra Kirila Šamalova. – Sibur valdes priekšsēdētāja vietnieka, Katerina Tihonova sāka satikties ar 52 gadus veco Igoru Zeļenski, kurš tagad ir bijušais Bavārijas Valsts baleta mākslinieciskais vadītājs.
Šā gada aprīlī viņš amatu atstāja – acīmredzot tāpēc, ka nevēlējās publiski nosodīt karu pret Ukrainu, izriet no izmeklēšanas.
No kurienes ir informācija?
Pirmkārt, izmeklējošo žurnālistu rīcībā nonāca reisa, kas 2019.gada 9.decembrī nolaidās Vnukovas lidostas VIP terminālī, pasažieru saraksts, raksta aģentūra. Pēc viņu teiktā, lidmašīnā atradās Tihonova, Zeļenskis, viņu meita, kurai līdz tam bija divi gadi, kā arī divas auklītes, klavierspēles skolotāja un trīs Krievijas prezidenta drošības dienesta darbinieki. Autori norāda, ka pasažieru sarakstu viņiem nodevis avots lidostā.
Otrkārt, izmeklēšanas autori apgalvo, ka viņu rīcībā ir dati par Tihonovas lidojumiem, no kuriem izriet, ka pēdējo divu gadu laikā viņa uz Minheni, kur strādāja Zelenskis, lidojusi vairāk nekā 50 reizes.
Trešais avots ir anonīms avots, kurš pirms aptuveni diviem gadiem nosūtīja Tihonovas bijušā vīra Šamalova vēstuļu arhīvu ”Svarīgi stāsti” redaktoriem. Tagad šis anonīmais avots izmeklētājiem nodevis lietas, kuras autori dēvē par dokumentiem no Valsts prezidenta drošības dienesta darbinieka un personīgā miesassarga Tihonova (viņa vārds tiek minēts izmeklēšanā) e-pastiem. Šajos dokumentos esot atrodamas Putina meitas, Igora Zeļenska un 2017. gadā dzimušas meitenes pasu kopijas. Viņas patronīms ir Igorevna. Viņiem visiem Tihonovas apsargs nopirka aviobiļetes, liecina izmeklēšana.
Visbeidzot, ceturtkārt, uz jautājumu par Zelenski, Der Spiegel avots Bavārijas Valsts baletā atbildēja, ka viņš, “visticamāk, ir Putina meitas partneris”, lai gan žurnālistiem pat nebija laika par to pajautāt.
Izmeklētājiem neizdevās noskaidrot, kad un kādos apstākļos Tihonova un Zeļenskis tikās. Viņi var tikai apgalvot, ka Putina jaunākā meita kopš 2017. gada bieži lido uz Minheni. Zelenskis uz telefona zvaniem neatbildēja.
Zelenskis ir padomju un krievu baletdejotājs un horeogrāfs, viņam ir 52 gadi un kopš 2016. gada viņš ir Bavārijas Valsts baleta mākslinieciskais vadītājs. Kopš 90. gadu sākuma viņš ir strādājis Ņujorkā, Berlīnē, Londonā un citās lielākajās pasaules vietās. Viņš bija Novosibirskas Operas un baleta teātra mākslinieciskais vadītājs – līdz 2016. gada vasarai.
Kopš 2018. gada viņš ir Nacionālā kultūras mantojuma fonda, kas būvē lielus kultūras un izglītības kompleksus Krievijā, padomes loceklis. Kā rakstīja BBC, šī ideja piederēja Putinam personīgi. Fondu tajā pašā 2018. gadā izveidoja Lielais teātris, Tretjakova galerija, Ermitāža un Mariinska teātris. Būvuzņēmējs bija Arkādija Rotenberga uzņēmums Stroigazmontazh, kurš jau sen bija pazīstams ar Putinu.
Nākotnē Zelenskis, visticamāk, vadīs Sevastopolē topošo operas un baleta teātri, par kuru Putins personīgi paziņoja 2018. gadā, savā izmeklēšanā rakstīka Meduza, kas arī publiskots ceturtdien. Saskaņā ar publikāciju, cieša saziņa ar Tihonovu sākās, domājams, kad Zelenskis vadīja trupu Maskavas muzikālajā teātrī.
Otrā meita
Aprīļa sākumā Meduza un Current Time veica izmeklēšanu, saskaņā ar kuru 34 gadus vecais Maskavas menedžeris Jevgēņijs Nagornijs kļuva par jauno vīru Putina vecākās meitas Marijas Voroncovas laulībā.
Autori apgalvoja, ka 42 gadus vecais Nīderlandes pilsonis Jorits Fāsens, kuru mediji nodēvēja par Putina znotu, vairs nav attiecībās ar Voroncovu, taču pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā viņš nolēma palikt Maskava, faktiski pametot savu dzimteni.
Viņi secināja, ka Voroncovai ir attiecības ar Nagorniju, pamatojoties uz fotogrāfijām no drauga kāzām un datiem no gaisa ceļojumu datu bāzes. Autori apgalvoja, ka pārim ir bērns, kurš kopā ar vecākiem ceļo pa pasauli un nes tēva uzvārdu.
Pēc viņu teiktā, Nagornijs studējis Maskavas Finanšu un tiesību universitātes muitas nodaļā, strādājis pie Rosoboronexport muitas brokera un pēc tam kļuvis par galveno speciālistu uzņēmumā Eurochem. Viņi arī apgalvoja, ka pēc attiecību nodibināšanas ar Voroncovu Nagornijs kļuva par Putina draugam Genādijam Timčenko līdzīpašnieka uzņēmuma Novatek vadītāju. Viņi arī atzīmēja, ka pirms tikšanās ar prezidenta meitu viņš interesējies par opozīcijas dienaskārtību, taču pēc tam atteicies no saviem uzskatiem.
Voroncovas uzvārds plašsaziņas līdzekļos un sociālajos tīklos parādījās šonedēļ, kad žurnālists Dmitrijs Koļezevs saņēma ekrānuzņēmumus no vārdā nenosaukta avota no Maskavas Valsts universitātes Fundamentālās medicīnas fakultātes absolventu tērzēšanas, kuru, pēc Reuters datiem, Voroncova absolvējusi 2011. gadā. Avots minēja, ka čata lietotāja Marija V, 2011. gada absolvente, ir Putina vecākā meita.
Šajā tērzēšanā, spriežot pēc ekrānuzņēmumiem, viņi bieži apspriež gandrīz politiskas tēmas, un tagad viņi bieži runā par karu Ukrainā, rakstīja Koļezevs. Pēc viņa teiktā, Marija V ir aktīva daudzu sarunu dalībniece: “Spriežot pēc viņas vēstījumiem, kuru kopijas sarunu biedrs man iedeva, viņa tieši neatbalsta karu, bet kopumā atbalsta oficiālo Krievijas naratīvu, saskaņā ar kuru Krievija ir nevis agresors, bet upuris.”
“Runājot par tērzēšanu par prezidenta personīgo atbildību par notikušo, Marija V iesaka nevainot vienu cilvēku un apliecina, ka ASV un Rietumi cenšas novājināt Krieviju un pārvērst Krieviju par izejvielu piedēkli,” stāstīja žurnālists par Putina iespējamās meitas viedokli.
Saskaņā ar sankcijām
Abas Putina pieaugušās meitas ir pakļautas ASV, Kanādas, ES, Apvienotās Karalistes, Austrālijas un Jaunzēlandes sankcijām. ASV Valsts kase kā citus iespējamos Tihonovas vārdus norādīja “Šamalovu”, bet Voroncovas gadījumā – “Fassen” un “Putina”, atzīmēja mediji.
Pagājušajā nedēļā, 13.maijā, Lielbritānija bija pirmā Rietumu valsts, kas sodīja slaveno vingrotāju Alīnu Kabajevu, tostarp viņu starp citiem Putina ģimenes locekļiem. Sankcijās iekļuva arī bijusī Krievijas prezidenta sieva Ludmila Putina (Očeretnaja), kā arī Kabajevas vecmāmiņa.
Pirms tam amerikāņu Wall Street Journal publicēja izmeklēšanu, ka Krievijas prezidentam no Kabajevas ir trīs bērni, un ASV apsvēra iespēju pret viņu vērst sankcijas, taču “pēdējā brīdī” no šīs idejas atteicās, lai “nesadusmotu” Putinu. .
Putins ne apstiprināja, ne noliedza, ka Voroncova un Tihonova ir viņa meitas. Aprīļa sākumā viņa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, atbildot uz jautājumu par ASV sankcijām pret viņiem, sacīja, ka ir “grūti saprast un izskaidrot” “kaut kādu ierobežojumu” piemērošanu ģimenes locekļiem.
Kremlis nekomentēja sankcijas pret Kabajevu un attiecības ar Putinu. Taču dažas minūtes pēc vārda parādīšanās Lielbritānijas sankciju sarakstā Krievijas Ārlietu ministrija ieteica Krievijas pilsoņiem atturēties no ceļošanas uz Lielbritāniju un mēģināt iegūt vīzas no šīs valsts.
BBC Krievijas dienesta korespondents Andrejs Zaharovs par to, kāpēc informācija par Putina radiniekiem ir svarīga
Pasaules žurnālistikā ir divi galvenie diskursi par politisko līderu personīgās dzīves atspoguļošanu. Pirmajā teikts: šī informācija ir sabiedrības interese tikai tad, ja premjeru vai prezidentu ģimenes locekļi izmanto savu amatu, lai bagātinātu sevi. Otro parasti dēvē par “dzelteno”: jebkuras ziņas no valsts līdera dzīves ir interesantas, pat ja viņa sieva, nosacīti runājot, redzēta piedzērusies uz ielas.
Putins rūpīgi slēpj informāciju par savu ģimeni. Taču apgūtais gandrīz vienmēr pieder pie pirmā diskursa sfēras. Viena no viņa meitām Katerina Tihonova vada zinātnisko fondu Innopraktika, kas saņem daudzas subsīdijas no valsts un valdības aģentūrām.
Kā man kopā ar kolēģiem no atzītā nevēlamā “Projekta” izdevās konstatēt, viņa it kā trešās meitas Svetlanas Krivonogihas māte ir akcionāre bankā Rossija, ko ASV varas iestādes nodēvēja par prezidenta tuvāko loku banku.
Tas pats ir ar Alīnu Kabajevu: viņa vada Nacionālās mediju grupas direktoru padomi, kuras galvenā akcionāre ir tā pati banka Rossija. NMG pieder vairāki populāri televīzijas kanāli, tostarp daļa Pervij Kanal. Tiesa, pēc kara sākuma ar Ukrainu no holdinga mājaslapas pazuda informācija, ka Kabajeva tur strādā.