Ikoniskais globālās temperatūras attēlojums ir atjaunināts, lai atspoguļotu vidējo globālo temperatūru 2024. gadā.
Eiropas Copernicus klimata dienests piektdien paziņoja, ka 2024. gads ir bijis karstākais gads, kāds reģistrēts, un pirmais, kas pārsniedza 1,5 C sasilšanu – slieksni, no kura pasaules līderi apņēmās mēģināt izvairīties no 2015. gada Parīzes nolīgumā.
Profesors Eds Hokinss no Redingas universitātes, kurš izveidoja klimata svītru diagrammu, sacīja, ka šis skaitlis ir “stingrs atgādinājums”, ka klimata pārmaiņu novēršanai ir jādara vēl vairāk.
“Mums ir iespēja mainīt situāciju, bet mums ir jāstrādā vairāk,” viņš teica.
Svītras parāda vidējās gada globālās temperatūras izmaiņas kopš 1850. gada, un sarkanā krāsa norāda uz karstākiem gadiem, bet zilā – vēsāku, salīdzinot ar vidējo no 1971. līdz 2000. gadam.
Profesors Hokinss teica, ka tas ir paredzēts, lai cilvēki runātu par šo problēmu un mudinātu viņus rīkoties.
“Mēs vēlamies, lai cilvēki paskatītos uz svītrām, sāktu sarunu, uzdotu jautājumus un iedvesmotu arī citus rīkoties,” viņš piebilda.
Viņš sacīja, ka 2024. gada skaitlis ir “satraucoša zīme” un ka ekstrēmi laikapstākļi, piemēram, Kalifornijas meža ugunsgrēki vai Valensijas plūdi rudenī, tikai “pastiprināsies”.
“Mēs redzēsim karstākus karstuma viļņus visā pasaulē, mēs redzēsim stiprākas lietusgāzes, kas palielina plūdu risku,” viņš teica.
“Es uztraucos par nākotnes bērniem un mazbērniem, kuriem būs jāsadzīvo ar sliktākām sekām, ja mēs nerīkosimies ļoti ātri nākamo dažu gadu laikā.”
Taču viņš teica, ka tā nav tikai nākotnes problēma.
“Mēs jau šodien redzam sekas,” viņš teica.
Taču, neskatoties uz brīdinājumiem, profesors Hokinss sacīja, ka viss vēl nav zaudēts.
“Mums ir iespēja mainīt situāciju,” viņš teica.
“Mēs radām šo problēmu, kas nozīmē, ka mums ir iespēja to atrisināt.”
Viņš mudināja cilvēkus padomāt par to, kā viņi apsilda savas mājas, kādus ceļošanas veidus izvēlas un kādu pārtiku ēd.
“Šīs ir izvēles, kuras mēs visi varam izdarīt paši, lai kaut ko mainītu, un tad, atskatoties no 20, 30, 50 gadiem nākotnē, mēs varēsim teikt” jā, mēs veicām tās darbības, kas bija vajadzīgas,” viņš teica.