ASV Finanšu ministrija apstiprinājusi, ka nākamgad ASV pārtrauks ražot viena centa monētas.
Tas iezīmē pakāpenisku monētu, plašāk pazīstamu kā peniju, kuri apgrozībā ir bijušas vairāk nekā divus gadsimtus, izņemšanu no apgrozības
Prezidents Donalds Tramps februārī aicināja finanšu ministru Skotu Besentu pārtraukt monētu kalšanu, nosaucot tās par “izšķērdību”
ASV ir notikušas ilgas debates par centu izmaksām un lietderību.
Janvārī Īlona Maska neoficiālais Valdības efektivitātes departaments (Doge) ierakstā vietnē X pievērsa uzmanību centu kalšanas izmaksām .
Galīgais pasūtījums
Penijs bija viena no pirmajām ASV kaltuves izkaltajām monētām, kas nonāca apgrozībā 1793. gadā.
Taču pēdējo 10 gadu laikā tā ražošanas izmaksas ir pieaugušas no 1,3 centiem līdz 3,69 centiem par monētu, liecina Valsts kases dati.
Monētu kaltuve lēš, ka ražošanas pārtraukšana nekavējoties samazinās materiālu izmaksas 56 miljonu ASV dolāru apmērā gadā.
Cinka un vara monētas kritiķi apgalvo, ka tās izgatavošana ir naudas un resursu izšķiešana, savukārt tie, kas vēlas tos saglabāt, apgalvo, ka tie uztur zemākas cenas un veicina līdzekļu vākšanu labdarības organizācijām.
Monētu pakāpeniska izņemšana no apgrozības nozīmēs, ka uzņēmumiem būs jānoapaļo cenas uz augšu vai uz leju, vēsta laikraksts Wall Street Journal (WSJ), kas pirmais ziņoja par šo stāstu.
“Apstiprinot WSJ stāstu, Valsts kase šomēnes ir veikusi pēdējo peniju sagatavju pasūtījumu, un Amerikas Savienoto Valstu kaltuve turpinās ražot peniju monētas, kamēr būs peniju sagatavju krājumi,” sacīja Valsts kases pārstāvis.
Citas valstis ir pārtraukušas līdzīgu monētu ražošanu. Kanāda atteicās no savas viena centa monētas 2012. gadā, atsaucoties uz tās kalšanas izmaksām un pirktspējas kritumu augstāku cenu dēļ.
Skaidras naudas lietošanas samazināšanās nozīmēja, ka Apvienotā Karaliste 2024. gadā neizkala jaunas monētas pēc tam, kad amatpersonas nolēma, ka apgrozībā jau ir pietiekami daudz monētu.
Apvienotās Karalistes Valsts kase ir paziņojusi, ka 1 pensu vai 2 pensu monētas netiek izņemtas no apgrozības, taču, tā kā arvien vairāk cilvēku dzīvo bez skaidras naudas, ir bijuši vairāki gadi, kad 2 pensu monētas netika ražotas.