ASV slepeni pārveidoja HIMARS raķešu palaišanas iekārtas, pirms tās nodeva Ukrainas armijai, raksta The Wall Street Journal, atsaucoties uz ASV amatpersonām. Pēc viņu domām, uz Ukrainu nosūtītās iekārtas nevar tikt izmantotas tāla darbības rādiusa raķešu palaišanai Krievijas teritorijā.
Tā Baidena administrācija cer samazināt liela mēroga kara risku ar Maskavu, norāda avoti. Baltais nams baidās, ka viņu Ukrainas sabiedrotie vairs neturēs solījumu neveikt triecienus Krievijas teritorijā ar ASV sagādātajiem ieročiem.
ASV piegādā Ukrainai GMLRS raķetes HIMARS ar satelītu vadības sistēmu, kas spēj sasniegt mērķus līdz 80 kilometru attālumā.
Taču šīs palaišanas iekārtas var palaist arī lielāka darbības rādiusa lādiņus – amerikāņu ATACMS raķetes, kuru darbības rādiuss pārsniedz 300 kilometrus. ASV šādas raķetes Ukrainai nepiegādāja, taču Ukrainas bruņotie spēki joprojām nevarētu tās izmantot, pat ja tās būtu iegādātas no citām valstīm, stāsta laikraksta sarunu biedri.
Pentagons atteicās komentēt HIMARS modifikāciju. “Operācijas drošības apsvērumu dēļ mēs publiski nekomentējam sabiedrotajiem un partneriem nodrošināto sistēmu konfigurāciju,” laikrakstam sacīja Pentagona pārstāvis ģenerālis Patriks Raiders.
Kopumā ASV ir piegādājušas Ukrainas bruņotajiem spēkiem 20 HIMARS iekārtas un lielu skaitu ar satelītu vadāmu GMLRS raķešu, kuru darbības rādiuss ir gandrīz 80 kilometri. Šie lādiņi tika izmantoti, lai uzbruktu Krievijas munīcijas noliktavām, loģistikas objektiem un komandcentriem Ukrainā.
Jūlijā Baidena nacionālās drošības palīgs Džeiks Salivans paziņoja, ka ASV dara visu nepieciešamo, lai atbalstītu un aizsargātu Ukrainu, taču viņu mērķis ir novērst Trešā pasaules kara izcelšanos. Tāpēc, pēc viņa teiktā, valstis nolēma nepiegādāt Ukrainai ballistiskās raķetes ATACMS daudzkārtējās palaišanas raķešu sistēmām HIMARS.
“Ir noteiktas lietas, kuras ASV prezidents Džo Baidens saka, ka viņš nav gatavs dot, tostarp ATACMS tāla darbības rādiusa raķetes, kuru darbības rādiuss ir 300 km,” sacīja Salivans