ASV valdība gatavojas izaudzēt miljardiem mušu un izmest tās no lidmašīnām virs Meksikas un Teksasas dienvidiem, lai cīnītos pret gaļēdāju tārpu.
Tas izklausās pēc šausmu filmas sižeta, taču tā ir daļa no valdības plāniem aizsargāt ASV no vīrusa, kas varētu izpostīt liellopu gaļas nozari, iznīcināt savvaļas dzīvniekus un pat nogalināt mājdzīvniekus. Šī dīvainā zinātne jau iepriekš ir labi darbojusies.
“Tā ir ārkārtīgi laba tehnoloģija,” sacīja Edvins Bērdžess, Floridas Universitātes docents, kurš pēta parazītus dzīvniekiem, īpaši mājlopiem. “Tas ir visu laiku izcils sasniegums zinātnes tulkošanā, lai atrisinātu kādas lielas problēmas.”
Mērķa kaitēklis ir Jaunās pasaules skrūvtārpa mušas miesēdājs kāpurs. ASV Lauksaimniecības departaments plāno palielināt pieaugušu tēviņu mušu vairošanos un izplatību, pirms to palaišanas sterilizējot tās ar starojumu. Savvaļā tās pārojas ar mātītēm, un mātīšu dētās olas netiek apaugļotas un neizšķiļas. Kāpuru ir mazāk, un laika gaitā mušu populācija izmirst.
Tas ir efektīvāk un videi draudzīgāk nekā kaitēkļa pilnīga izsmidzināšana, un tieši tā ASV un citas valstis uz ziemeļiem no Panamas pirms gadu desmitiem iznīcināja to pašu kaitēkli. Sterilas mušas no rūpnīcas Panamā gadiem ilgi turēja mušas, taču kaitēklis parādījās Meksikas dienvidos pagājušā gada beigās.
ASV Lauksaimniecības departaments (USDA) paredz, ka līdz 2026. gada jūlijam Meksikas dienvidos sāks darboties jauna skrūvtārpu mušu fabrika. Tā plāno līdz gada beigām atvērt mušu izplatīšanas centru Teksasas dienvidos, lai nepieciešamības gadījumā varētu importēt un izplatīt mušas no Panamas.
Muša barojas ar dzīvu miesu
Lielākā daļa mušu kāpuru barojas ar atmirušu gaļu, padarot Jaunās pasaules skrūvtārpu mušu un tās Vecās pasaules līdzinieku Āzijā un Āfrikā par anomālijām un nopietnu draudu Amerikas liellopu gaļas nozarei. Mātītes dēj olas brūcēs un dažreiz arī atklātās gļotās.
“Tūkstoš mārciņu smags liellops var nomirt divu nedēļu laikā,” sacīja Maikls Beilijs, Amerikas Veterinārmedicīnas asociācijas ievēlētais prezidents.
Veterinārārstiem ir efektīvas ārstēšanas metodes invadētiem dzīvniekiem, taču invāzija joprojām var būt nepatīkama un sagādāt dzīvniekam sāpes.
Dons Hainemans, pensionēts rančo īpašnieks Kanzasas rietumos, atcerējās inficētus liellopus kā jaunu cilvēku savas ģimenes saimniecībā.
Kā zinātnieki izmantos mušas bioloģiju pret to
Jaunās pasaules skrūvtārpu muša ir tropu suga, kas nespēj pārdzīvot Vidējo rietumu vai Lielo līdzenumu ziemas, tāpēc tā bija sezonāla nelaime. Tomēr saskaņā ar USDA datiem ASV un Meksika no 1962. līdz 1975. gadam izaudzēja un izlaida vairāk nekā 94 miljardus sterilu mušu, lai izskaustu šo kaitēkli.
Skaitam jābūt pietiekami lielam, lai savvaļā dzīvojošas mātītes nevarētu atturēties no sasaistīšanās ar steriliem tēviņiem pārošanai.
Viena bioloģiska īpašība dod mušu iznīcinātājiem izšķirošu spārnu: mātītes pārojas tikai vienu reizi savas nedēļu ilgās pieaugušo dzīves laikā.
“Tur bija nejauka smaka,” viņš teica. “Pēc pūstošas gaļas.”
Kāpēc ASV vēlas audzēt vairāk mušu
Bažījoties par mušas migrāciju uz ziemeļiem, ASV maijā uz laiku slēdza savu dienvidu robežu dzīvu liellopu, zirgu un bizonu importam, un tā netiks pilnībā atvērta vismaz līdz septembra vidum.
Bet mušu mātītes var dēt olas jebkura siltasiņu dzīvnieka brūcēs, tostarp cilvēkiem.
Pirms vairākām desmitgadēm ASV bija mušu fabrikas Floridā un Teksasā, bet tās tika slēgtas, kad kaitēklis tika iznīcināts.
Panamas mušu fabrika var izaudzēt līdz 117 miljoniem mušiņu nedēļā, bet ASV Lauksaimniecības departaments (USDA) vēlas jaudu, lai izaudzētu vismaz 400 miljonus mušiņu nedēļā. Teksasas fabrikai tā plāno tērēt 8,5 miljonus dolāru un 21 miljonu dolāru, lai pārveidotu Meksikas dienvidos esošu fabriku sterilu augļu mušiņu audzēšanai par fabriku skrūvtārpu mušiņām.
Kā izaudzēt simtiem miljonu mušu
Vienā ziņā lielas mušu kolonijas izaudzināšana ir relatīvi vienkārša, sacīja Kasandra Oldsa, entomoloģijas docente Kanzasas štata universitātē.
Bet viņa piebilda: “Jums ir jādod mātītei norādes, kas viņai nepieciešamas, lai dētu olas, un tad kāpuriem ir jābūt pietiekami daudz barības vielu.”
Saskaņā ar iepriekšējiem USDA pētījumiem mušu fabrikas savulaik baroja kāpurus ar zirgu gaļu un medu, bet pēc tam pārgāja uz žāvētu olu un medus vai melases maisījumu. Vēlāk Panamas fabrika izmantoja maisījumu, kas ietvēra olu pulveri, liellopu sarkanās asins šūnas un plazmu.
Savvaļā kāpuri, kas ir gatavi tauriņa kokona stadijai līdzvērtīgai, nokrīt no saviem saimniekiem uz zemes, ierokas tieši zem virsmas un izaug līdz pieauguša cilvēka vecumam aizsargapvalkā, kas padara tos līdzīgus tumši brūnai Tic Tac piparmētrai. Panamas rūpnīcā strādnieki tos iemet zāģu skaidu paplātēs.
Drošība ir problēma. Sonja Svaigere, entomoloģe no Teksasas A&M universitātes Paplašināšanas dienesta, sacīja, ka vaislas iestādei ir jānovērš auglīgu pieaugušo īpatņu, kas tiek turēti vaislai, izbēgšana.
Kā nomest mušas no lidmašīnas
Mušu izmešana no gaisa var būt bīstama. Pagājušajā mēnesī netālu no Meksikas robežas ar Gvatemalu avarēja lidmašīna, kas atbrīvoja sterilas mušas, un trīs cilvēki gāja bojā.
Saskaņā ar ASV Lauksaimniecības departamenta datiem, 20. gs. piecdesmitajos gados veiktos izmēģinājumos zinātnieki ievietoja mušas papīra krūzītēs un pēc tam, izmantojot īpašas teknes, izmeta krūzītes no lidmašīnām. Vēlāk viņi tās iekrāva kastēs ar mašīnu, kas pazīstama kā “Whiz Packer”.
Metode joprojām ir ļoti līdzīga: vieglās lidmašīnas ar kastēm ar mušām nomet šīs kastes.
Bērdžess sterilu mušu audzēšanas un izplatīšanas attīstību 20. gs. piecdesmitajos un sešdesmitajos gados nosauca par vienu no USDA “galvenajiem sasniegumiem”.
Daži lauksaimniecības ierēdņi tagad apgalvo, ka pēc vēl vienas veiksmīgas cīņas nevajadzētu slēgt jaunās rūpnīcas.
“Kaut kas, pār ko, mūsuprāt, mums ir pilnīga kontrole — un par ko esam pasludinājuši triumfu un uzvaru —, vienmēr var atkal parādīt savu neglīto seju,” sacīja Bērdžess.