Vašingtona saka, ka Kijivai ir jāatrisina kritiskais dzīvā spēka trūkums un jāstiprina aizsardzība, lai nākotnē varētu veikt lielākas ofensīvas. Par to raksta The Washington Post (WP)
Ilgi gaidītā amerikāņu ieroču ienākšana palīdzēs Ukrainai tuvāko mēnešu laikā mazināt Krievijas progresu. Tā Džo Baidena administrācijas pārstāvji paziņoja pēc tam, kad ASV Kongress pieņēma apjomīgu palīdzības paketi. Taču Ukrainas militārais trūkums un Maskavas pārsvars uguns jaudā nozīmē, ka Kijiva, visticamāk, nesāks pretuzbrukumu vismaz līdz 2025. gadam.
Kad Ukrainā sāk ierasties pirmie ASV ieroču sūtījumi, tostarp artilērijas šāviņi, pretgaisa aizsardzības raķetes un bruņumašīnas, ASV amatpersonas sacīja, ka viņi sagaida, ka jaunie ieroči atpirks Kijivai laiku, lai stiprinātu tās militārās rindas un stiprinātu kaujas lauka aizsardzību gaidāmās Krievijas ofensīvas priekšvakarā.
Lai gan Krievija karā Ukrainā ir zaudējusi vairāk nekā 300 000 karavīru, ASV lēš, ka tā saglabā priekšrocības dzīvajā spēkā un materiālos, jo Maskava turpina apsteigt Rietumus artilērijas un citu ieroču ražošanā, vēršoties pie Irānas un Ziemeļkorejas pēc palīdzības papildināšanā.
“Situācija personāla komplektēšanā ir pieaugoša problēma. Un, ja vien tas netiks novērsts, šī palīdzības pakete neatrisinās visas Ukrainas problēmas,” sacīja Robs Lī, bijušais ASV jūras kājnieks, kurš tagad strādā Ārpolitikas pētniecības institūtā.
Tajā pašā laikā, kā ziņo Washington Post, kāda amerikāņu amatpersona izteikusies, ka Baidena administrācija apzinās savu sarunu ar kolēģiem Kijivā jutīgumu par militārpersonu trūkumu Ukrainā.
“Kas mēs esam, lai teiktu: “Jums vienkārši jāpanāk, lai cīnītos vairāk cilvēku. Bet tajā pašā laikā tā ir reāla problēma. Likumi, ko viņi pieņēma pēdējo pāris nedēļu laikā, viņiem palīdzēs, taču viņiem ir jāmobilizē vairāk spēku un jāareod veidu, kā iedvesmot vairāk ukraiņu vīriešu doties uz frontes līniju,” sacīja amatpersona.
Ģenerālmajors un Polijas aizsardzības atašejs Vašingtonā Kšištofs Nolberts sacīja, ka Ukrainas spēku atjaunošana un solīto ieroču iegāde, visticamāk, novedīs pie panākumiem, “ņemot vērā noplicināto stāvokli un slikti apmācīto Krievijas karaspēku”.
Viņš piebilda, ka Ukrainai ir pienācis laiks atjaunot savu karaspēku: “Tas, iespējams, ir vissvarīgākais faktors, kas noteiks, vai tie būs veiksmīgi vai nē.”
Eksperti norāda, ka Ukrainai mobilizācijas process ir jāpaātrina arī tāpēc, ka tai vispirms būs jāpavada laiks jauno darbinieku apmācībai, ja Kijiva cer izvairīties no problēmām, ar kurām tā saskārās neveiksmīgā pretuzbrukuma laikā.
“Tas viss prasa laiku, un tāpēc, jo ilgāk tas turpinās, neizlabojot dzīvā spēka un mobilizācijas situāciju, jo mazāka ir liela mēroga ofensīvas iespējamība 2025. gadā,” norāda WP.