Pēc viesuļvētras Helēnas postījumiem ASV šonedēļ sociālajos medijos parādījās jauna vētra – nepatiesas baumas par to, kā izlietoti līdzekļi katastrofu gadījumos, un pat apgalvojumi, ka amatpersonas kontrolē laikapstākļus.
Vietējās un nacionālās valdības amatpersonas apgalvo, ka cenšas cīnīties ar baumām, tostarp tām, ko izplatījis republikāņu prezidenta amata kandidāts Donalds Tramps.
Viena no kliedzošākajām baumām ir tāda, ka Helēna bija vētra, kas ļāva korporācijām iegūt reģionālās litija atradnes. Citi apsūdz prezidenta Džo Baidena administrāciju par federālo katastrofu fondu izmantošanu, lai nelegāli palīdzētu migrantiem valstī, vai liek domāt, ka amatpersonas apzināti pamet ķermeņus tīrīšanas laikā.
Republikāņu kongresa locekle Marjorie Taylor Greene ceturtdienas vakarā publicēja X šādu ierakstu: “Jā, viņi var kontrolēt laikapstākļus. Ir smieklīgi, ja kāds melo un saka, ka to nevar izdarīt.”
Sazvērestības teorijas nāk izšķirīgā brīdī glābšanas un atjaunošanas pasākumiem pēc vētras, kas ir viena no nāvējošākajām viesuļvētrām ASV šajā gadsimtā. Un līdz prezidenta vēlēšanām starp Trampu un viceprezidenti Kamalu Herisu ir atlicis nedaudz vairāk kā mēnesis.
Gan republikāņi, gan demokrāti saka, ka baumas rada problēmas.
“Es tikko runāju ar vienu senatoru, kurš šodien ir saņēmis 15 zvanus par to, kāpēc mēs nepārtraucam ..,” sacīja republikāņu senators Kevins Korbins no Ziemeļkarolīnas, kas ir viens no Helēnas vissmagāk skartajiem štatiem. “Draugi, vai varu lūgt nelielu pakalpojumu? Vai jūs visi palīdzēsiet APTURĒT šo sazvērestības teoriju murgu, kas pārpludina Facebook un internetu” viņš raksta savā Facebook profilā.
Baltā nama amatpersonas piektdien apsūdzēja dažus republikāņu līderus un konservatīvos medijus par apzinātu baumu izplatīšanu, lai šķeltu amerikāņus tādā veidā, kas varētu kaitēt katastrofu seku likvidēšanas pasākumiem.
“Šāda veida dezinformācija var atturēt cilvēkus meklēt kritisko palīdzību, kad viņiem tā visvairāk nepieciešama,” teikts Baltā nama piezīmē. “Ir ļoti svarīgi, lai katrs līderis neatkarīgi no viņu politiskās pārliecības pārtrauktu izplatīt šo indi.”
Memorandā uzsvērts Trampa apgalvojums šonedēļ notikušajā mītiņā, ka Baidens un Herisa ir izmantojuši federālos ārkārtas līdzekļus “cilvēkiem, kuriem nevajadzētu atrasties mūsu valstī”.
“Tas ir NEPATIESI,” teikts piezīmē. “Nekāds katastrofu seku likvidēšanas finansējums netika izmantots, lai atbalstītu migrantu mājokļus un pakalpojumus. Netika. Nekā.
Atbildot uz lūgumu komentēt šo rakstu, Trampa kampaņa atkārtoja apsūdzības, ka Federālās ārkārtas situāciju pārvaldības aģentūras (FEMA) līdzekļi ir iztērēti migrantu izmitināšanai valstī nelegāli.
FEMA ir līdzekļi tūlītējai reaģēšanai un Helēnas atveseļošanai, teikts Baltā nama piezīmē, un tā ir sniegusi miljoniem dolāru palīdzību tiem, kas atveseļojas.
FEMA ir bijusi tik daudzu nepatiesību mērķis, ka tā savā tīmekļa vietnē ir izveidojusi baumu atbildes lapu, lai mēģinātu tās apspiest.
Viesuļvētra Helēna pirms nedēļas ietriecās Floridā un ir nogalinājusi vairāk nekā 200 cilvēku un izpostījusi pusduci štatu ASV dienvidaustrumos.
Dažas amatpersonas pašas cenšas apkarot dezinformāciju sociālajos medijos. Keitija Keaotamai, kura strādā FEMA, bet uzsvēra, ka viņa sociālajos medijos runā kā privātpersona, vairākos TikTok ierakstos ar tūkstošiem skatījumu skaidroja FEMA reaģēšanas procesus katastrofu gadījumos.
Katastrofu notikumi bieži tiek politizēti, sacīja Vašingtonas Universitātes Informētas sabiedrības centra līdzdibinātāja Keita Stārbirda, piebilstot, ka sociālie mediji atalgo “sensacionālismu un sašutumu ar uzmanību”.
“Manipulēšana ar jēgas veidošanas procesu (piemēram, sazvērestības teoriju un dezinformācijas izplatīšana) un notikuma politizēšana apgrūtinās reaģēšanu un atveseļošanos tagad, kā arī apzinātu lēmumu pieņemšanu par to, kā sagatavoties nākamajam un kā to mazināt,” sacīja Stārbirda.