ASV gatavojas piegādāt Ukrainai Ground Launched Small Diameter Bomb (GLSDB) precīzi vadāmās raķetes, kuru darbības rādiuss ir 150 km, raksta Reuters, atsaucoties uz amatpersonām, kas pārzina situāciju. Munīcija būs daļa no jaunās palīdzības paketes 2,2 miljardu dolāru apmērā.
GLSDB izstrādāja amerikāņu korporācija Boeing kopā ar zviedru grupu SAAB. Šīs raķetes var palaist no HIMARS vairāku palaišanas raķešu sistēmām, tostarp, lai piesaistītu kustīgus mērķus. GLSDB ir inerciāli un GPS kontrolēti, var novērst elektroniskos traucējumus, var tikt izmantoti jebkuros laikapstākļos un var tikt izmantoti pret bruņumašīnām. Saskaņā ar dažiem ziņojumiem, Boeing piedāvāja Pentagonam nodot šo munīciju Kijivai novembra beigās.
Līdz šim maksimālais Ukrainai piegādāto raķešu darbības rādiuss nav pārsniedzis 80 km. GLSDB ļaus bruņotajiem spēkiem dot triecienu Krimai – no frontes līnijas Dņepras krastos. Piemēram, attālums no Hersonas līdz Jevpatorijai ir 170 km, bet no Novaja Kahovkas līdz Džankojai, svarīgam dzelzceļa mezglam, 150 km.
Kā ziņo aģentūra, jau šonedēļ tiks paziņots par jaunu militārās palīdzības paketi. Papildus GLSDB tajā būs aprīkojums Patriot pretgaisa aizsardzības sistēmām, precīzi vadāma munīcija un papildu Javelin ATGM.
Kijiva uzstāja uz ATACMS raķešu piešķiršanu ar 300 km darbības rādiusu, kuras var palaist no tām pašām HIMARS iekārtām, taču ASV joprojām atsakās izpildīt šo prasību, baidoties no eskalācijas. Tomēr ne visi Vašingtonā piekrīt šim viedoklim. Nesen kongresmenis Maikls Makkols apsūdzēja prezidentu Džo Baidenu gļēvumā par atteikšanos nodot Kijevai ATACMS. Saskaņā ar Makkola teikto, “nepareizās bailes no eskalācijas” tikai paildzina karu. Viņš arī vērsa uzmanību uz to, ka ukraiņi pieprasa tāla darbības rādiusa raķetes, lai “atbrīvotu savu suverēnās teritorijas”.
Pirms nedēļas Lielbritānijas varas iestādes paziņoja par iespēju piegādāt Kijivai raķetes, kas spēj sasniegt objektus Krievijā. Viņi atzīmēja, ka šādi šāviņi ļaus izturēt regulāru Ukrainas civilās infrastruktūras apšaudīšanu – ar to palīdzību būs iespējams iznīcināt kompleksus, kas veic palaišanu.