Džo Baidena administrācija pieprasa, lai Turcijas varas iestādes slēgtu debesis Krievijas aviokompāniju Boeing lidmašīnām, vēsta The Wall Street Journal, atsaucoties uz avotiem, kas pārzina šo lietu.
Pēc viņu teiktā, ASV amatpersonas brīdināja Turcijas kolēģus, ka viņiem var draudēt cietumsods un naudas sodi, kā arī Turcijas ekonomika var zaudēt eksporta privilēģijas, ja Ankara nodrošinās pakalpojumus Krievijas kompāniju Amerikā ražoto lidmašīnu rezerves daļu piegādei un degvielas uzpildei.
Bargais brīdinājums Turcijai nācis no Rouzmena Kendlera, ASV tirdzniecības sekretāra vietnieka, kurš decembrī apmeklēja Ankaru.
Februārī, neilgi pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, ASV ieviesa stingras sankcijas pret Krievijas aviācijas sektoru: lidojumus uz Krievijas Federāciju un Baltkrieviju ar Amerikā ražotām lidmašīnām, kas sastāv no vairāk nekā ceturtdaļas amerikāņu komponentēm, tika aizliegti. Turpmāk šādiem lidojumiem nepieciešama ASV Tirdzniecības ministrijas licence.
Neskatoties uz to, kopš 2022. gada 1. oktobra vien Krievijas aviokompānijas ir veikušas 2100 Boeing lidojumus uz Turciju, tostarp Stambulu, Izmiru un Antāliju, liecina Cirium aprēķini.
“Tās būtībā ir zagtas lidmašīnas,” saka Joruks Isiks, konsultāciju uzņēmuma Bosphorus Observer vadītājs Stambulā. Pēc sankciju noteikšanas līzinga kompānijas pieprasīja atdot aptuveni 500 lidmašīnas 10 miljardu dolāru vērtībā. Atbildot uz to, Krievijas varas iestādes atļāva lidmašīnas pārreģistrēt valsts jurisdikcijā un izmantot lidojumiem valsts iekšienē un uz “draudzīgām” valstīm.
ASV Tirdzniecības departamenta pārstāvis WSJ apstiprināja, ka Eksporta kontroles administrācija ir vērsusies pie ārvalstu aviācijas iestādēm par sankcijām, tostarp pret Krievijas Federāciju. Lidojumus uz Turciju ar Boeing, pēc Cirrum teiktā, veica lielākie Krievijas pārvadātāji Aeroflot un S7, kā arī Utair, Azur Air un Baltkrievijas Belavia.
Par sankciju režīma pārkāpšanu arestētas aptuveni 80 Krievijas kompāniju lidmašīnas. Taču Turcija, kas krieviem kļuvusi par vienu no pēdējiem “logiem uz pasauli”, no šādas prakses izvairās. Valstī patvērumu atradušas Krievijas miljardieru jahtas, kurām noteiktas sankcijas, un caur Turcijā atvērtiem uzņēmumiem Krievija preces saņem pa “paralēlā importa” kanāliem.