ASV armijai pagaidām nav nekādu grūtību ar ieroču un munīcijas piegādi gan Izraēlai, gan Ukrainai, sacīja aizsardzības ministra vietnieks Duglass Bušs, kurš Pentagonā ir atbildīgs par iepirkumiem. Taču, ja konflikti turpināsies ilgstoši, situācija var mainīties, viņš brīdināja.
Izraēlai “mēs piegādājam daudzu veidu munīciju, sākot no helikopteriem līdz artilērijai,” konferencē Vašingtonā sacīja Bušs. “Taču nav konkurences ar to, ko mēs jau esam plānojuši nosūtīt uz Ukrainu – vismaz pagaidām,” savus vārdus ziņo Bloomberg.
Konflikti Ukrainā un Izraēlā patiešām ir dažāda veida, un Vašingtona atbalsta Telavivu saskaņā ar ilgstošu programmu. Tiesa, vienā jomā abu valstu vajadzības, kas aizstāv sevi no agresoriem, sakrīt. Viņiem vajag 155mm artilērijas šāviņus, lai gan Izraēlai ne tik lielā mērā kā Ukrainai, kurai ASV tos kopā jau ir piešķīrusi ap 2 miljoniem
Pagājušajā ziemā Izraēla piekrita papildināt ASV šo šāviņu krājumus, kas bija izsmelti saistībā ar palīdzību Ukrainai; Tie tika nosūtīti no Amerikas noliktavām Izraēlā. Taču oktobrī, kad Izraēla sāka operāciju Gazas joslā, reaģējot uz Hamas kaujinieku uzbrukumu, Pentagons nosūtīja šos šāviņus atpakaļ uz Izraēlu, raksta The Wall Street Journal un Bloomberg, atsaucoties uz amerikāņu amatpersonām.
Piegādes Vašingtonas sabiedrotajiem ietilpst divās dažādās programmās, skaidroja Bušs. Uz Izraēlu – programmas “Ieroču pārdošana ārzemēs” ietvaros, kuras ietvaros Telaviva pati maksā par pirkumiem. Ukraina tiek apgādāta no īpaša prezidenta fonda, kas ļauj Baltajam namam nosūtīt tai ieročus no Amerikas noliktavām.
Taču, ja konflikti turpināsies, var rasties konkurence starp Izraēlu un Ukrainu par amerikāņu ieročiem, brīdināja Bušs.
“Ne tikai Ukrainā, bet visā pasaulē ir milzīgs munīcijas trūkums,” oktobra beigās laikrakstam Financial Times sacīja Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihals: “Mēs saprotam, ka mums tā ir jāražo šeit, Ukrainā, jo pasaulē tie beigušies. Visas noliktavas ir tukšas.” Ceturtdien ASV Aizsardzības ministrijas pārstāvis Džons Kirbijs paziņoja par jaunu veidu ieviešanu, kā piegādāt Ukrainai ieročus:
”Vakar Ukrainas vadītāji bija šeit, Pentagonā, uz aizsardzības nozares konferenci. Mēs cenšamies radīt mehānismus, lai Ukrainai būtu spēcīga aizsardzības industriālā bāze, lai Ukrainas aizsardzībā tiktu iestrādāta ilgtermiņa drošības palīdzība – tas noteikti būs vajadzīgs, lai kur un kā šis karš beigtos”.