Merilendas Universitāte jau otro reizi pārstādījusi cilvēkam ģenētiski modificētas cūkas sirdi. Iepriekšējais pacients ar šādu transplantātu nodzīvoja divus mēnešus.
Merilendas Universitātes Medicīnas centra ( ASV ) speciālisti veiksmīgi veica otro operāciju, lai cilvēkam pārstādītu ģenētiski modificētu cūkas sirdi. Pēc operācijas pacients, 58 gadus vecais ASV flotes veterāns Lorenss Fosets, elpo bez palīdzības, un pārstādītā sirds “darbojas normāli bez jebkādu ārēju ierīču palīdzības”, teikts piektdien universitātes tīmekļa vietnē publicētajā paziņojumā.
Fosetu uzskatīja par nepiemērotu cilvēka sirds saņemšanai, jo viņam bija sirds un asinsvadu slimības un komplikācijas ar iekšēju asiņošanu. “Pēdējā cerība, kas man ir palikusi, ir cūkas sirds,” viņš teica pirms operācijas. “Jebkurā gadījumā tagad man ir iespēja.” Pēc transplantācijas Fosets lieto īpašas zāles un antivielas, lai novērstu donora orgāna atgrūšanu .
Iepriekšējā šāda operācija tajā pašā medicīnas centrā tika veikta 2022. gadā. Pacients, kurš cieta, 57 gadus vecais Deivids Benets, divus mēnešus vēlāk nomira “vairāku faktoru, tostarp sliktas veselības dēļ”, sacīja ārsti.
Ģenētiski modificētu dzīvnieku orgānu pārstādīšanas paņēmiens cilvēkiem ir paredzēts, lai palīdzētu atrisināt donoru orgānu trūkuma problēmu. Tagad tikai ASV vien rindā uz tiem ir vairāk nekā 100 tūkstoši cilvēku. Iepriekš Ņujorkas Universitātes Langones medicīnas centrs vīrietim, kuram diagnosticēta smadzeņu nāve, veiksmīgi pārstādīja cūkas nieri, kas viņa organismā saglabājās rekordlielu 61 dienu.