Ukrainā ierodas amerikāņu sistēmas, kas visefektīvāk spēj notriekt Irānas bezpilota lidaparātus Shahed-136, kā arī pārtvert bezpilota lidaparātu (tostarp ķīniešu DJI) vadību. Par to ziņo specializētais portāls Defense One.
Militārās palīdzības pakete 2,6 miljardu dolāru apmērā, par kuru Vašingtona paziņoja otrdien, ietver “10 mobilās pret-dronu lāzervadāmās raķešu sistēmas”. Pakete tiek gatavota kopš janvāra, tajā pašā mēnesī ASV armija veica Shahed-136 pretdronu sistēmu sacensību testu. Tajās piedalījās amerikāņu ražotāji SAIC un Invariant Systems.
SAIC pārstāvis Defense One sacīja, ka viņa uzņēmums gatavojas nosūtīt uz Ukrainu 10 savas sistēmas.
Viņa vārdus apstiprina armijas dokumenti, kuros testu mērķis ir norādīts 3. klases dronu – tas ir, ierīču, kuru svars pārsniedz 25 kg (Shahed-136 sver aptuveni 200 kg), iznīcināšana. Viņi arī norāda, ka uzvarējušajam ražotājam ir jābūt gatavam nosūtīt izvēlēto sistēmu ASV partnervalstij 30 līdz 90 dienu laikā pēc līguma piešķiršanas, aptuveni no janvāra līdz aprīlim. Publiskais iepirkums būtu jāfinansē struktūrām, kas iesaistītas militārās palīdzības sniegšanā Ukrainai.
Janvāra izmēģinājumos tika izmantotas britu BAE ražotās lāzervadāmās APKWS raķetes, kas uzrādīja 100% trāpījumu mērķiem, sacīja SAIC pārstāvis.
Jaunas sistēmas ir izdevīgas ne tikai to efektivitātes dēļ, bet arī no tīri finansiālā viedokļa. Raķete maksā mazāk nekā 30 000 dolāru, kas ir daudz mazāk nekā pašlaik Ukrainas izmantotās pretgaisa raķetes, norāda SAIC militārā biznesa nodaļas viceprezidents Gregs Fortjē.
Irānas bezpilota lidaparāti, kurus Krievija izmanto, lai bombardētu civilos mērķus, maksā aptuveni 20 000 dolāru, savukārt ukraiņiem cīņai pret tiem ir jāizmanto raķetes, kuru vērtība ir 500 000 USD vai vairāk. Tiesa, lielajās pilsētās ar ložmetējiem no augstceltņu jumtiem tos mēģina apšaut arī speciālas vienības, kas cīnās ar droniem; Šīs taktikas trūkums ir tāds, ka jūs varat redzēt un izsist dronu tikai no tuva attāluma. Turklāt kaujinieki slavē vācu pašpiedziņas pretgaisa ieročus Gepard AFU par spēju notriekt Irānas dronus.
Arī Ukraina un Krievija aktīvi izmanto Ķīnas DJI bezpilota lidaparātus (konfliktā iesaistītajām pusēm uzņēmums tos nepiegādā, taču tie ir pieejami komerciālos iepirkumos). Papildus raķetēm SAIC komplekss ir aprīkots ar ložmetēju M240 un elektronisko kara sistēmu. Viņa, pēc Fortier un SAIC inženiera Džeremija Deividsona vārdiem, līdz 10 km attālumā var pārtvert jebkuru DJI dronu, kuram nav sarežģītas šifrēšanas sistēmas, un nogādāt to zem ložmetēja uguns.
Lai cīnītos pret Shahed bezpilota lidaparātiem ir nepieciešamas lāzervadāmas raķešu sistēmas un bruņu mašīnas ar 30 mm lielgabaliem, kas arī ir daļa no palīdzības paketes, militārpersona Defence One sacīja: “Mēs vēlamies palīdzēt Ukrainai virzīties uz priekšu gaidāmajā pretuzbrukumā un turiet savu vietu.”